Zavřít Jakeše se Štrougalem? Odpovídá Miroslava Němcová, Martin Komárek a několik lidovců

31.05.2015 16:54

Pavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL, se ve středu v Poslanecké sněmovně vyjádřil, že bývalí komunističtí předáci by měli být stíháni za nepromlčitelné zločiny proti lidskosti. Na základě jeho slov uskutečnily lidovky.cz anketu mezi samotnými poslanci.

Zavřít Jakeše se Štrougalem? Odpovídá Miroslava Němcová, Martin Komárek a několik lidovců
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Milouš Jakeš
reklama

Justice by podle iniciativy měla stíhat bývalé vedoucí komunistické činitele jako Miloše Jakeše či Lubomíra Štrougala, jejichž vinou měla být smrt mnoha lidí při pokusu o překročení státní hranice. Lidovky.cz se pak zeptaly všech dvou set poslanců, zda by měli být představitelé komunistické strany stíháni, a to i přesto, že by například kvůli věku a zdravotnímu stavu již nemohli nastoupit k výkonu trestu.

Obecná nálada byla taková, že by měli. Ať již z důvodu, aby se jejich zvěrstva dostala na vědomí dnešní totalitou nepolíbené generace nebo abychom dali najevo, že neodpouštíme, či jako morální satisfakce poškozeným. Kladně se vyjádřila většina sněmovny. Někteří však nepřímo kritizovali, že myšlenku podpořil právě Pavel Bělobrádek, kterému nevadí spolupracovat s Andrejem Babišem.

Jejich případné stíhání pak svorně zamítla většina KSČM, z jejíž strany jde o čirý populismus a snahu o zviditelnění se.

Celý text zde

Miroslava Němcová (ODS) je například pro stíhání s tím, že pokud Němci dokázali stíhat nacisty i dlouhou dobu po válce, musíme to zvládnout i my s komunisty.

Podobně se vyjádřil i Lubomír Toufar (ČSSD), podle kterého jsme je sice měli začít stíhat už dvacet pět let zpátky, ale „když je možnost stíhat fašisty po sedmdesáti letech“, tak to stále má smysl.

Martin Komárek (ANO) je na druhou stranu přesvědčený, že už nemá smysl vynášet nad těmito lidmi další soudy, protože „tito pánové byli odsouzeni historií k velmi tvrdému trestu věčné hanby“.

Pro Jiřího Miholu (KDU-ČSL) je neštěstím, že jsme to neudělali již dříve. „Jejich nepotrestání je výsměchem mnoha obětem minulého režimu,“ přiznal Mihola.

Markéta Adamová (TOP 09) je toho názoru, že bychom je měli stíhat, protože spravedlnosti má být učiněno zadost nehledě na čas. Podotýká také, že je nutné si neustále připomínat zvěrstva, ke kterým za komunismu docházelo.

Vojtěch Filip (KSČM) je přesvědčený, že k žádnému trestnému činu nedošlo. „Nevím, co by jim bylo kladeno za vinu a jaká by byla zjištění,“ řekl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: spa
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

16:50 „Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

"Žádám vás, abyste co nejdříve odevzdali památník Ruské federaci," napsal mimo jiné ruský ministr ob…