Zaznělo od komunistů: Koronavirus? Kompenzovat lidem ztráty. I firmám

17.03.2020 20:55

Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik hodnotí vládní opatření v koronavirové krizi jako adekvátní. Zároveň ale vyzývá, aby se začaly řešit nejen zdravotní, ale i ekonomické dopady na občany. Stále se ale podle něj nesmí zapomínat ani na jiné problémy, které přetrvávají, jako třeba sucho nebo dvojí kvalita potravin.

Zaznělo od komunistů: Koronavirus? Kompenzovat lidem ztráty. I firmám
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Kováčik

„Bez ohledu na to, v jakém vztahu jsme teď k vládě, musím říci, že ta opatření jsou adekvátní – i když nemají někdy úplně zákonný podklad, ale na to se teď nikdo neptá. Ptá se na to, jestli nás ta opatření jsou schopna ochránit před ještě větším atakem epidemie koronaviru, nebo nejsou. Podle mého soudu dělá vláda opatření velmi přísná, což je dobře,“ hodnotí Kováčik v rozhovoru pro XTV.

Anketa

Dělá Babišova vláda dost pro zvládnutí virové krize?

92%
8%
hlasovalo: 32561 lidí
Kováčik tvrdí, že se s ničím takovým v životě nesetkal, ale ta opatření mu přijdou adekvátní. „Když vezmeme v úvahu způsob, jak se virus šíří, a jelikož nemáme úplně detailní přehled o pohybu všech, kdo mohli být nakaženi, ačkoliv jsou hygienici schopni zpětně ten pohyb dohledat, tak ta vládní opatření jsou podle mě adekvátní. Chrání jimi co největší počet lidí před nákazou,“ myslí si Kováčik.

Dodává ale, že vláda by se měla zaměřit také na ekonomické dopady koronavirové krize. „V souvislosti s koronavirem jsou kromě zdravotních rizik obrovská i ta ekonomická, mluví se i o tom, že koronavirus otevřel doširoka bránu, za kterou čekala krize. My podporujeme návrh, aby stát kompenzoval ty náklady, které vzniknou tím, že musejí lidi být doma, ať už jsou nemocní, nebo hlídají děti nebo jim zavřeli zaměstnání. Kompenzace musí přijít i pro firmy,“ má jasno předseda komunistických poslanců.

Kováčik jako vystudovaný zemědělec se poté vyjadřoval k nedostatku vody a problémy se suchem. „Za únor napršelo něco přes 80 milimetrů, což je nadprůměr, ale to neznamená, že ta suchá perioda je pryč. Stále trvá vážný problém zachycení, udržení a distribuce vody v krajině. Jak pro lidskou potřebu, tak pro hospodářské využití. Končí nám ten vodní blahobyt, který jsme měli,“ varuje Kováčik.

„Budeme muset zefektivnit hospodaření s vodou, což rozhodně neznamená zdražení vody, to k úsporám nepovede, naopak to je bludná spirála. Je nutné zlepšit systém zadržování vody v krajině. Ale nejprve musí ta voda napršet, to je jasné,“ radí poslanec.

Anketa

Co říkáte na opatření vlády ze dne 15.3., která omezují svobodu pohybu?

hlasovalo: 23629 lidí
Podle Kováčika je potřeba navrátit vyváženost rostlinné a živočišné výroby. „Zemědělci už dlouho poukazují na to, že se tady po revoluci porušila rovnováha rostlinné a živočišné výroby, když se hromadně upouštělo od živočišného chovu. Tím ale zmizely i travní porosty a jeteloviny, které byly schopny vodu zadržovat, a nahradily se plodinami, které naopak vodu nezadržují. Navíc schopnost zadržovat vodu půda významně získává z humusu a ten je také produktem živočišné výroby,“ vysvětluje Kováčik a dodává, že je také třeba budovat nebo obnovovat zaniklé vodní nádrže, a to ve zrychleném stavebním řízení, aby to bylo co nejdříve.

Lidé by podle Kováčika měli více pěstovat svůj vztah k přírodě a učit to i děti, zejména ve městech. „Proto jsou tak zásadní zahrádkáři a jejich kolonie ve městech, nejde tam o ty tři kedlubny, které vypěstují. My chceme ve Sněmovně uzákonit, že zahrádkářství je činnost obecně prospěšná, jak to mají třeba Němci. Stejně jak jsou důležití včelaři, ne kvůli pár kilogramům medu, ale zejména kvůli opylovací schopnosti včel,“ tvrdí Kováčik.

„Problém jsou pro nás některá nařízení Evropské unie, třeba v souvislosti s myslivostí řešíme takzvanou zbraňovou směrnici, kdy nám z Bruselu nařizují, jak zacházet se zbraněmi a střelivem, jako kdybychom to bez nich neuměli. Ale myslím si, že nás nedonutí, abychom ty jejich návrhy přijímali, protože my to máme nejpropracovanější z celé Evropy. Protože přijetím směrnic by třeba naše myslivost musela téměř zaniknout, stejně jako mnohé sportovní střelecké kluby a podobně,“ říká Kováčik.

V rámci Evropské unie Kováčikovi vadí také dvojí kvalita potravin. „To je nekalá obchodní praktika, s tím se musí bojovat. A já zároveň prosazuji, aby 60 % nabídky v každém sortimentním druhu bylo z domácí produkce. Boj s tou dvojí kvalitou se nám daří a některé ty velké nadnárodní firmy už od této praktiky upouštějí,“ je v tomto ohledu pozitivní komunistický poslanec.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: jma

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

4:44 „Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

Necelý týden před oslavami osvobození se v Plzni uskutečnily česko-německé, respektive bavorské dny …