Zaznělo ze seriózních míst poté, co Tomáš Klus spustil bojkot Babiše: Pražská kavárna to zkouší přes umělce. Nebude to mít vliv. Gott a Vondráčková se nepřidají

31.07.2018 19:45 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Někteří čeští umělci se přidávají k bojkotu trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše. Odmítají hrát na kulturních akcích sponzorovaných jeho firmami, nechtějí vystupovat v jeho médiích. Po oznámení zpěváka Tomáše Kluse se přidali například zpěvák kapely MIG21 a herec Jiří Macháček nebo zpěvák Matěj Ruppert z Monkey Business. Politolog Lukáš Jelínek jejich snahu vidí jako kampaň na reálných základech, v níž umělci riskují. Mediální analytik Jiří Mikeš upozorňuje, že může jít i o snahu se zviditelnit. Velkou změnu u voličů však nepředpokládají, ovlivnit by to mohlo v malé míře hlavně mladou generaci.

Zaznělo ze seriózních míst poté, co Tomáš Klus spustil bojkot Babiše: Pražská kavárna to zkouší přes umělce. Nebude to mít vliv. Gott a Vondráčková se nepřidají
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Klus

Podle politologa Lukáše Jelínka záleží na množství lidí a umělců, kteří se do této akce zapojí: „Myslím, že když do ní budou zapojené osobnosti typu Tomáš Klus, částečně to Andreji Babišovi uškodit může. Překvapilo mne, že umělci jsou takhle důslední, většinou jsme od umělců či veřejně aktivních lidí slýchali názory a viděli snahu silou autority něco sdělit veřejnosti, ať už s něčím souhlasili, či nesouhlasili. Ale teď do toho jdou se vším, co mají a budou tratit nevystupováním na akcích placených z firem Andreje Babiše a v jeho médiích,“ řekl Jelínek a dodal, že umělci hodně riskují proto, aby dokázali podtrhnout a podepřít svůj názor. Označil to za lepší způsob, než kdyby pouze poskytovali rozhovory, sem tam něco poznamenali a dál zpívali na těchto akcích.

Mikeš: Umělci měli použít jinou formu sdělení

Mediální analytik Jiří Mikeš tvrdí, že na Andreje Babiše to příliš velký vliv mít nebude. „Andrej Babiš řekl, že se s nimi rád setká a že si vyřídí ty záležitosti, které proti němu mají. Současně připomněl, že jako ministr financí dával více peněz na podporu filmu a kultury. Tedy na Andreje Babiše to mít vliv nebude. Otázkou je, zda to bude mít vliv na jeho voliče, protože podle mě si umělci osvojili něco, k čemu by měli využít nějakých jiných forem,“ sdělil Mikeš. Podle něj se dnes umělci bez sponzorů neobejdou a jako argument nebere ani kritiku například Jana Hrušínského, že firma Mountfield ukončila po dlouhých letech partnerství s Divadlem Na Jezerce kvůli kritice prezidenta Miloše Zemana: „Přáli si mít volný trh a svobodu rozhodování, tak to máme. Umělci byli zvyklí, že se o ně pečovalo, a to, co předváděli s antichartou… lidé na jejich politické názory nedají,“ domnívá se Mikeš.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

61,90 Kč za máslo. Jenže sleva byla falešná. A přišlo se na to

13:45 61,90 Kč za máslo. Jenže sleva byla falešná. A přišlo se na to

Obchodní řetězce stále nabízejí falešné slevy. Navzdory pokutám, které Česká obchodní inspekce (ČOI)…