Zdanění tabáku a neúspěch Kalouska. Rozpočtový výbor řešil daňový balíček

21.11.2018 13:35

Sněmovní rozpočtový výbor dnes doporučil s úpravami schválit vládní daňový balíček, který mění deset zákonů týkajících se daní. Zavádí mimo jiné zdanění zahřívaného tabáku spotřební daní, píše ČTK.

Zdanění tabáku a neúspěch Kalouska. Rozpočtový výbor řešil daňový balíček
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

Balíček měl původně vstoupit v účinnost k lednu příštího roku. Výbor proto navrhl podle analýzy ministerstva financí odložit účinnost jednotlivých ustanovení. Naproti tomu odmítl například návrhy Miroslava Kalouska (TOP 09) na zavedení dvou sazeb daně z přidané hodnoty.

Výbor doporučil schválit návrh poslankyně ANO a karlovarské hejtmanky Jany Mračkové Vildumetzové, která chce z balíčku vyřadit sporné ustanovení týkající se zákona o dani z přidané hodnoty a nové definice pojmu dotace k ceně. Mohlo by způsobit třeba to, že dotace od měst nebo krajů určené dopravcům by podléhaly DPH. „Například pokud my dáváme příspěvek třeba dopravcům nebo na sociální služby našim příspěvkovým organizacím, tak by to mělo pak podléhat dani,“ řekla poslankyně ČTK. Samosprávy se obávají, že by to mělo miliardové dopady do jejich rozpočtů.

Dodala však, že ministerstvo muselo dát navrhované ustanovení do novely, aby uvedlo zákon do souladu s judikaturou Evropského soudního dvora. Ministerstvo proto nyní připraví metodiku pro územně samosprávné celky, která by městům, obcím a krajům pomohla nastavit smlouvy, uvedla poslankyně Mračková Vildumetzová.

Většinu předložených pozměňovacích návrhů dnes výbor nepodpořil. Poslanci však mají šanci je předložit ve druhém čtení na plénu Sněmovny.

Neuspěl předseda klubu TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, který chce variantně snížit sazby DPH na 20 a deset procent, nebo na 19 a deset procent. Argumentoval hlavně tím, že dolní sazba DPH se zvyšovala mimo jiné kvůli penzijní reformě a zavedení druhého penzijního pilíře, který minulá vláda zrušila, ale sazby ponechala.

Výbor nepodpořil ani další Kalouskův návrh na zrušení sedmiprocentní solidární daňové přirážky u lidí s příjmy zhruba nad 100.000 korun měsíčně. Neúspěšně dopadl v rozpočtovém výboru i Marian Jurečka (KDU-ČSL) s návrhy na zvýšení daňových slev na děti nebo se snížením DPH na biopotraviny.

Součástí balíčku je také novela zákona o celní správě, která dává celníkům právo používat při kontrole hazardu nebo dodržování evidence tržeb krycí doklady. Poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík neuspěl s návrhem toto nové ustanovení ze zákona vyřadit. Jak řekl, přijde mu absurdní, aby se kontroly EET konaly s krycími doklady. Ministerstvo financí však argumentuje tím, že v případě kontroly hotelů a dalších ubytovacích zařízení musejí kontroloři předkládat své osobní doklady, čímž se ubytovatel dozví například jejich adresu nebo údaje o rodinných příslušnících.

Výbor naproti tomu podpořil návrh Jany Černochové (ODS), který od spotřební daně osvobozuje pivo určené k použití jako vzorky pro vědecké nebo analytické účely. Ministerstvo s tím souhlasilo. Výbor podpořil i návrh své předsedkyně Miloslavy Vostré (KSČM), který veřejnoprávnímu rozhlasu a televizi umožní o rok déle, do konce roku 2021, využívat částečné odpočty DPH.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

17:38 Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

Prezidentu Václavu Klausovi se nechce věřit, že máme tak hloupou politickou elitu, že by byla ochotn…