Zdechovský: Irák a Ukrajina? Irák byl hrozba pro okolí

14.03.2022 13:41 | Glosa

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) ve svých odpovědích na otázky pro čtenáře Parlamentních listů mimo jiné také porovnal současnou ruskou intervenci s napadením Iráku USA.

Zdechovský: Irák a Ukrajina? Irák byl hrozba pro okolí
Foto: Archiv TZ
Popisek: Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL

„Souhlasím s vámi, že napadení Ukrajiny je porušením mezinárodního práva. Přesto vás prosím o porovnání současné ruské intervence s napadením Iráku USA a skupinou ochotných v roce 2003, které též bylo porušením práva,“ píše čtenář.

„Jaké byly důvody k jedné i druhé ‚operaci‘, zda byly (jsou pravdivé)? Jaké nebezpečí představoval napadený stát pro agresora? Jaké byly dopady, škody u obou operací? I když chápu, že u té probíhající lze jen odhadovat. Proč v jednom případě podporujeme napadený stát a v druhém případě jsme tak nečinili? Jaké byly (či jsou schváleny a dále předpokládány) tresty pro agresorskou zemi a její vedoucí představitele?“ zeptal se čtenář Zdechovského.

„Zásadní rozdíl mezi Ukrajinou a Irákem je v tom, že Ukrajinu lze považovat za demokratickou zemi, která nepředstavovala žádnou hrozbu pro ostatní státy a naopak se snažila konfliktu předejít. V případě Iráku za vlády Saddáma Husajna nic takového neplatilo – přestože se sice ZHN, které byly důvodem k zásahu, nakonec nenašly, musíme mít na paměti, že Irák rozpoutal dvě války a byl stále považovaný za hrozbu nejen pro ostatní státy, ale minimálně i velkou část vlastních obyvatel (Kurdové, šíité),“ uvedl Zdechovský.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Poslanec EP a člen předsednictva KDU-ČSL
  • europoslanec

„Dobrý den, na čem nyní závisí vstup Ukrajiny do EU? Pokud to chápu správně, měla by tam vstoupit, i když nesplní kritéria,“ zeptal se pak další čtenář na aktuální otázku.

„Není to pravda. Není pravděpodobné, že by se v případě Ukrajiny podmínky jakkoli měnily. S největší pravděpodobností bude muset Ukrajina splnit stejné podmínky jako ostatní země, tj. splňovat kodaňská kritéria a dále pak bude muset mít splněných všech 35 přístupových kapitol,“ odvětil Zdechovský.

„Pane Zdechovský, konečně jsme taky mohli ukázat, že jsme solidární. Nezaznamenal jsem u nás jediný protest proti přijímání ukrajinských uprchlíků – díky Bohu. Přijímají ale nyní uprchlíky i západní státy, případně plánují na jejich začlenění do společnosti nějak přispět? Nejen nám, ale třeba i sousednímu Slovensku nebo Polsku. Na muslimské uprchlíky EU přispívala,“ ptal se pak další čtenář Zdechovského.

„Ano, taky mám radost, že je většina společnosti s uprchlíky solidární. Jinak uprchlíky z Ukrajiny přijímají samozřejmě i země na západ od nás. Pokud nějaká země nebude kvůli vysokému počtu příchozích uprchlíků situaci zvládat, bude se určitě řešit i na úrovni EU, jak jí pomoci,“ píše Zdechovský.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jak je sama doma, neskončí to dobře.“ Holec vytáhl na Černochovou ostrou munici

14:04 „Jak je sama doma, neskončí to dobře.“ Holec vytáhl na Černochovou ostrou munici

O průzkumech veřejného mínění, ale i o ministryni obrany Janě Černochové (ODS) mluvili v pořadu Podt…