Zdena Mašínová může dostat zpět statek. Stát se proti tomu mohl odvolat, ale neudělal to

24.05.2017 15:37

Zdena Mašínová může požádat o nové dědické řízení, ve kterém by mohla od státu získat rodinný statek v Lošanech na Kolínsku. Kolínský soud 1. března rozhodl, že její otec Josef Mašín byl v době svého úmrtí v roce 1942 majitelem statku a smlouvu, jíž postoupil statek svým dětem – Ctiradovi, Josefovi a Zdeně, podepsal pod nátlakem. Státní pozemkový úřad (SPÚ), který ve sporu zastupuje Českou republiku, se proti rozsudku neodvolá. ČTK to dnes sdělil mluvčí SPÚ Hynek Jordán.

Zdena Mašínová může dostat zpět statek. Stát se proti tomu mohl odvolat, ale neudělal to
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdena Mašínová

„Státní pozemkový úřad tímto zároveň respektuje přání Zdeny Mašínové, jednak aby odvolání nebylo podáno, jednak aby se věcí nezabývala vláda, a v neposlední řadě aby bylo vyčkáno na výsledky dědického řízení po generálmajorovi Josefu Mašínovi,“ řekla ústřední ředitelka SPÚ Svatava Maradová.

Mašínová u soudu zpochybňovala smlouvu, jíž protinacistický odbojář Josef Mašín postoupil statek svým dětem. Smlouvu podle ní podepsal otec pod nátlakem a skutečným vlastníkem byl i v době úmrtí on. Kolínský soud rozhodl, že Mašín skutečně smlouvu podepsal pod nátlakem, a tím ji zneplatnil. Díky tomu může Mašínová požádat o nové dědické řízení.

Rod Mašínů na statku žil po staletí

Státnímu pozemkovému úřadu byl rozsudek doručen minulý týden, soudkyně kolínského okresního soudu Iva Winklerová v zákonné lhůtě požádala o prodloužení termínu na vyhotovení rozsudku. „Po prostudování tohoto rozsudku ze strany SPÚ je zřejmé, že se týká výlučně smlouvy z roku 1940 a vztahů v rodině Mašínových. Českého státu se toto rozhodnutí netýká, a proto se SPÚ proti tomuto rozhodnutí neodvolá. O samotném vlastnictví statku rozsudkem rozhodnuto nebylo a v této otázce SPÚ jako zástupce státu počká na výsledky dědického řízení po generálmajorovi Josefu Mašínovi,“ řekl Jordán.

Rod Mašínů na statku žil po staletí. V roce 1940 jej protinacistický odbojář Josef Mašín nechal přepsat na své tři nezletilé děti. Později statek zabral stát. Po listopadu 1989 získala dvě osminy statku Zdena Mašínová, zbytek zůstal státu, protože bratři Ctirad a Josef Mašínové se do Česka nevrátili – zůstali ve Spojených státech.

Mašínová chce ve zchátralém rodinném statku vytvořit důstojný památník svého otce.

Právní zástupce Státního pozemkového úřadu Adam Rakovský po zatím nepravomocném rozhodnutí soudu v březnu uvedl, že úřad hodlá požádat ministra zemědělství, aby předložil věc k rozhodnutí vládě. Právní zástupce Zdeny Mašínové Milan Janoušek s tím nesouhlasil. „Nepravomocně to není ani Státního pozemkového úřadu, ani vlády, ani kohokoliv jiného. Nepravomocně je to fakticky generála Mašína,“ uvedl k tomu Janoušek. Podle něj se tak stát již nemá celou věcí zabývat.

Mašínová se stala výlučnou vlastnicí otcova rodného domu a části polností

Stát u soudu Mašínové nabízel také mimosoudní vyrovnání. SPÚ jí nabídl odkup podílu státu za 7,1 milionu korun, nebo reálné rozdělení vlastnictví nemovitostí. Při variantě rozdělení by se Mašínová stala výlučnou vlastnicí otcova rodného domu a části polností, tak aby hodnota těchto nemovitostí odpovídala velikosti jejího spoluvlastnického podílu. To Mašínová odmítla.

V roce 2012 žalobu Mašínové kolínský okresní soud z procesních důvodů zamítl kvůli tomu, že o určení vlastnictví požádala jen Mašínová – tedy pouze jeden z více dědiců. Verdikt potvrdily Krajský soud v Praze i Nejvyšší soud. Až Ústavní soud v září 2015 rozhodování vrátil kolínskému soudu, který podle ústavních soudců původně postupoval příliš formalisticky, když Mašínovou nepoučil o povinnosti jednat koordinovaně s ostatními dědici.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Ing. Zbyněk Stanjura byl položen dotaz

kolik min.financí propustí úředníků?

Dobrý den, pane ministře, mám dotaz ohledně vyhlášení předsedy vlády, který "vyslal signál" o tom ,že se bude šetřit na provozu státu a daně se proto zvyšovat nebudou.Pan Kalousek v tisku uvedl,že dle statistických údajů přijal p.Babiš kvůli EET tisíc??!! úředníků!!! Parlament schválil jeho zrušení...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hasí, hasí, ale „Harrachov“ dál hoří. Pekarová a Ukrajinky

10:21 Hasí, hasí, ale „Harrachov“ dál hoří. Pekarová a Ukrajinky

Není to pravda, ukrajinské ženy se přestěhují, až v okolí Harrachova najdou ubytování, hasí reportáž…