Zdeněk Pohlreich: Horší než rok 1968. Než 11. září 2001

25.03.2020 7:27

„Hrozí nám krach. Je to jako za války a sliby vlády nestačí,“ to jsou slova restauratéra a kuchaře Zdeňka Pohlreicha, jenž byl hostem v pořadu Prostor X.

Zdeněk Pohlreich: Horší než rok 1968. Než 11. září 2001
Foto: Hans Štembera
Popisek: Šéfkuchařská hvězda Zdeněk Pohlreich
reklama

Pohlreich v současné době, kdy z vládního nařízení jsou uzavřeny veškeré hospody a restaurace kvůli epidemii koronaviru, rozváží jídlo záchranářům. „Všichni šijou roušky, a jakkoliv je to záslužná věc, mně přišlo, že už toho je moc. A já jsem si uvědomil, že když jsem byl na vojně, tak nám říkali, že kvalitní strava je pro morálku mužstva důležitá,“ poznamenal Pohlreich, proč se k tomuto kroku rozhodl.

Anketa

Měl by se seškrtat rozpočet ministerstva obrany?

92%
8%
hlasovalo: 14748 lidí

„Jsme lidé, kteří jsou zvyklí se živit prací, a teď když nemáme, co dělat, tak to vyvolává problémy,“ poznamenal i psychologický aspekt jeho pomoci Pohlreich, že jde o určitou formu terapie. Pohlreich je rovněž jedním ze signatářů dopisu vládě, kde žádá o pomoc. 

„Popisujeme problém, který samozřejmě trefil gastronomii jako takovou. Lidé nemají co dělat a my je teoreticky musíme platit, nebo prakticky…potřebujeme, aby ten stát plnil svoji funkci. Moje osobní vidění té situace je takové, že já to vnímám tak, že my platíme daně, jmenuje se ten produkt, který platíme, zdravotní a sociální pojištění. A v zásadě já to vidím asi tak, že když jsme si tu pojistku zaplatili, tak bychom asi chtěli, aby nastalo nějaké plnění,“ sdělil Pohlreich. 

Současná opatření proti šíření koronaviru řada restaurací nepřežije. „Je to jednoznačně smrtící situace,“ uvedl. Pro restaurace je to horší než rok 1968 nebo 11. září 2001. On sám něco takového, jako se děje teď, prý nezažil. Označení situace válkou je dle jeho slov namístě. Důležité jsou nyní dle jeho slov konkrétní činy, nikoliv jen sliby. 

Anketa

Podporujete předsedu vlády Andreje Babiše? (Ptáme se od 24.3.2020)

93%
7%
hlasovalo: 38892 lidí

Koronaviru jako takového se nebojí. „Je to pro společnost velká facka,“ uvedl. Podle něj jsme žili příliš lehkovážně a mysleli jsme si, že si vše můžeme koupit. Řešili jsme také hlouposti. „Toto vidím jako vztyčený prst,“ sdělil Pohlreich. Za výrobky jsme dle něj neviděli člověka. 

Závěrem se Pohlreich vyjádřil k zákazu cestování, na který si podle něj Češi nezvyknou, takže se určitě nebojí, že by to takto zůstalo. Změnit se bude muset ale Evropská unie. „Je to budíček, obrovské vystřízlivění. Pecku na solar dostali všichni a pomalu ani nevědí, odkud to přišlo,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prší a venku se setmělo, tato noc nebyla krátká. Šlachtovo politické angažmá budí ze snů. Jde o vysoké politiky. Modré, oranžové, rudé

4:44 Prší a venku se setmělo, tato noc nebyla krátká. Šlachtovo politické angažmá budí ze snů. Jde o vysoké politiky. Modré, oranžové, rudé

Posledních několik týdnů se celkem živě spekuluje o tom, že by někdejší ředitel ÚOOZ Robert Šlachta …