ParlamentnímListům.cz poskytl vojenský a bezpečnostní analytik Jaroslav Štefec rozhovor, ve kterém mimo jiné pohovořil o nebezpečí eskalace současných světových konfliktů do jaderné války. Zejména prý, pokud budou USA demonstrovat svou sílu v Evropě tak, jak to plánují.
„Pokud by se totiž Rusko cítilo vojensky napadeno a zatlačeno do kouta, může dojít k v podstatě skokovému přechodu z mírové situace do jaderného útoku na vojenské síly NATO v Evropě. Je dost pravděpodobné, že by v takovém případě strategické jaderné síly USA nereagovaly, protože až na výjimky ani největší jestřábi v americké vládě nestojí o masivní výměnu strategických jaderných úderů s Ruskem. Američtí plánovači musí vědět, že nejsou v současné době schopni efektivně zachytit ani 10 % pronikajících ruských jaderných hlavic. Toho si jsou velmi dobře vědomi Hollande, Merkelová a další politici zejména velkých zemí EU. Proto také jejich tlak na prezidenta Porošenka a snaha uklidnit situaci, aby nedali USA záminku k rozšiřování vojenské přítomnosti v Evropě a na Ukrajině. Ani oni samozřejmě nestojí o to, aby se obrovské oblasti Evropy změnily v radioaktivní poušť. Toto riziko nyní dost výrazně ovlivňuje intenzitu jednání politiků a diplomatů po celé Evropě. Informace o těchto jednáních však se dostávají na povrch pouze sporadicky.,“ řekl doslova analytik Štefec, někdejší ředitel Národního úřadu pro vyzbrojování a též pracovník ministerstva obrany z éry Alexandra Vondry..
Jeho názory hluboce oslovily jednoho ze čtenářů ParlamentníchListů.cz, který následně položil přes jejich profily dotaz několika poslancům, zabývajícím se zahraniční politikou. Zajímal jej jejich názor, jak může válka na Ukrajině změnit strategické jaderné uvažování.
Jana Černochová z ODS, profilující se na otázkách bezpečnosti, připustila, že se vzrůstajícím napětím mezi Ruskem a Západem se zvyšuje i riziko konfliktu takových parametrů, jaký tu ještě nebyl, včetně použití jaderných zbraní. V současnosti však jaderný střet jako pravděpodobný nevidí. „Ekonomické a energetické vazby mezi Ruskem a zbytkem Evropy jsou silné a myslím si, že by takový konflikt nebyl pro nikoho výhodný,“ píše. Stejně jako Štefec prý stále věří ve vítězství rozumu a mírové řešení, což však neznamená, že bychom měli situaci podceňovat. Především se Černochová vyslovila pro posilování obranyschopnosti země. „V tomto smyslu jistě platí „chceš-li mír, připravuj válku,“ dodala.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jav