Zděšení v USA: Čína se vzpamatovává. Ohrozí nás. Ovládne obchod! Že pomáhá s virem? Žhář se chlubí, že zavolal hasiče!

19. 3. 2020 12:00

Kdo vydělá na koronaviru? Bude to Čína? Varovné hlasy se začínají ozývat i v USA. Bývalý poradce prezidenta Trumpa Curtis Ellis varuje, že Čína hodlá prohloubit svou dominanci na trhu v klíčových odvětvích a posílit závislost zemí na své výrobě. Právě díky koronaviru, protože když se továrny na Západě zavírají, ty čínské se probouzejí ze spánku.

Zděšení v USA: Čína se vzpamatovává. Ohrozí nás. Ovládne obchod! Že pomáhá s virem? Žhář se chlubí, že zavolal hasiče!
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Poušť Taklamakan leží v čínské provincii Sin-ťiang
reklama

Ellis uvádí, že podle něho je virus pro USA dvojí hrozbou, jednak zdravotní, a pak ekonomickou. A především varuje, že pandemii chce zneužít Čína, aby nahradila Spojené státy jako světového lídra. Čína podle něho chce získat větší podíl na trzích v klíčových odvětvích, prohloubit závislost světa na čínské výrobě a zmařit pokusy USA a jiných zemí se od Číny osamostatnit.

Anketa

Měla by policie pokutovat občany, kteří během současných opatření např. skupinově popíjejí v parcích?

96%
4%
hlasovalo: 21741 lidí

Dodává svou domněnku, že už teď se Čína snaží vymazat zmínky o tom, že je za epidemii apokalyptických rozměrů zodpovědná. „Čínští propagandisté prohlásí, že Číně patří vděk za to, že poskytla světu čas, a New York Times to poslušně zopakují,“ vytkl Ellis médiu.

„Potom, co novou nemoc zakrývali a vypustili ji do světa, vykoupili vládci z Pekingu světovou zásobu ochranných pomůcek a respirátorů,“ připomíná bývalý poradce. „A pak ji prodávají Itálii, zatímco se staví do role jako záchranců světa, asi jako žhář, který se chlubí, že zavolal hasiče,“ spílá režimu Si Ťin-pchinga.

Fotogalerie: - Čínské švadlenky

V čínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang jsme...
Textilní továrna u Kašgaru stojí přímo na konci ve...
Dívka při hodině šití v centru průpravy profesních...
V textilní továrně v jedné z vesnic u Kašgaru
V další textilce u Kašgaru
V další textilce u Kašgaru

Ellis dále upozorňuje, že v čínských továrnách se začíná znovu pracovat, zrovna když na Západě se ekonomika zastavuje. A to podle něho dává čínskému režimu další možnosti, jak získat tzv. měkkou sílu a upevnit svůj vliv na globální dodavatelské řetězce.

Anketa

Má prof. Roman Prymula, předseda krizového štábu, vaši důvěru?

93%
7%
hlasovalo: 33435 lidí

Bývalý Trumpův poradce cituje představitele čínských společností a komunistické strany, podle kterých udělá Čína z krize příležitost. A hodlá „zvýšit důvěru a závislost všech zemí na výrobcích Made in China“. Plány Číny jsou dle Ellise v souladu se strategií „Made in China 2025“, která počítá s dominancí Číny v klíčových odvětvích. „Peking v pandemii vidí možnost, jak zvrátit Trumpovo rozhodnutí přesunout výrobu z Číny,“ dodal.

I z čínských institucí prý zní, že globální epidemie je příležitost, jak zlepšit mezinárodní pozici Číny a zmenšit odpor proti globalizaci. A že závislost Západu na čínské výrobě zesílí. „Čína se plánuje zaměřit na odvětví, která pandemie nejvíce zasáhla, a použít stejné predátorské praktiky, jaké používala v minulosti k podrobení světových průmyslových odvětví,“ tvrdí Ellis. Čína se hodlá zaměřit i na počítačové technologie, Ellis v tom ale vidí rozšiřování technologií se zadními vrátky, kontrolu teploty spojenou s rozpoznáváním obličejů či sbírání dat.

A na závěr vzkazuje, že každý, kdo v Americe žádá, aby pro výrobky z Číny neplatila cla, tak skočil na propracovanou propagandu Pekingu.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vždyť nemocnice jsou plné! Hostinský jde proti kolegům, tvrdě a jasně

19:17 Vždyť nemocnice jsou plné! Hostinský jde proti kolegům, tvrdě a jasně

Iniciativa Chcípl PES chce z některých hospod udělat politické buňky a vytvořit tak prostor k jejich…