Zděšený Daniel Veselý z Britských listů: On ten Trump snad vážně vyhraje a rozpoutá násilí na nevinných

20.09.2016 20:48

Publicista a přispěvatel Britských listů Daniel Veselý komentoval bombový útok v New Yorku ze 17. září. Napsal, že zatčený útočník měl již dříve konflikty s policií, která jeho rodinu údajně diskriminovala. A že by ve výsledku celá tato událost mohla napomoci ke zvolení Donalda Trumpa.

Zděšený Daniel Veselý z Britských listů: On ten Trump snad vážně vyhraje a rozpoutá násilí na nevinných
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Donald John Trump je americký obchodní magnát, politik, televizní hvězda a spisovatel
reklama

Veselý shrnul svoje předchozí analýzy teroristického útoku v New Yorku a jal se vysvětlovat, jak tento incident zahýbe preferencemi. Newyorská policie již zatkla šest podezřelých, z nichž jedním byl i Ahmad Khani Rahami, a zajistila dvě bomby.

Veselý napsal, že Rahamiho rodina vlastnila resturaci, která se dlouhodobě potýkala se stížnostmi na rušení nočního klidu. Rahami však zároveň žaloval policii, která jeho rodinu měla údajně diskriminovat. „Policie měla podle jeho výpovědi jeho rodinu šikanovat a zastrašovat tím, že ji nutila, aby zavírala restauraci dříve než další podobné podniky v oblasti, a tím jí byla způsobena finanční újma,“ upřesnil Veselý.

Ať již jsou stížnosti Rahamiho rodiny oprávněné či mají pravdu ti, kteří si stěžovali na hluk a nepořádek v blízkosti jejich rodinného podniku, neexistuje samozřejmě pro konání hlavního podezřelého žádná omluva.

Celý text zde.

Úřady se podle všeho chtějí vyhnout domněnce, že by na americké půdě působila teroristická buňka, přesto je však třímilionová muslimská komunita USA vystavena stále častějším verbálním i fyzickým útokům. Podle Veselého ke zhoršení situace přispěl i prezidentský kandidát Donald Trump.

Přestože víc Američanů zemře po zasažení bleskem než při teroristickém útoku, dokázal Donald Trump vybičovat strach z islamistického terorismu doslova ad absurdum a dokonce se nestyděl přijít s takovými návrhy, které jako by opsal z nacistického manuálu,“ zhodnotil Trumpovy projevy publicista a poznamenal, že i přesto se mu zřejmě právě podařilo získat několik politických bodů navíc, když „volal po efektivnější rasové profilaci ve Spojených státech“.

Veselý na závěr upozornil, že neznevažuje nebezpečí „islamistického terorismu,“ ale jde mu hlavně o spravedlnost a objektivitu v přistupování k jednotlivým útokům a zločinům. „Jen tak lze předejít ukvapeným závěrům a iracionálnem obestřeným strachům, jež bývají jen tragickou roznětkou dalšího násilí na nevinných.“ 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: spa

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Když se chováš jako hadr, nediv se, že s tebou vytírají podlahu. Velké zamyšlení nad pozicí ČR ve světě

16:10 Když se chováš jako hadr, nediv se, že s tebou vytírají podlahu. Velké zamyšlení nad pozicí ČR ve světě

Bezpečnostní analytik Lukáš Visingr sepsal obsáhlý text, zamýšlející se nad pozicí České republiky v…