Zděšený Kundra: Užiteční id*oti! Pracují pro Rusy, aniž by je někdo úkoloval

11.11.2020 13:54

Bezpečnostní informační služba v úterý vydala výroční zprávu za rok 2019, ve které se ale podle novináře Ondřeje Kundry z Respektu „musí číst hodně mezi řádky, abychom si aspoň částečně domysleli, jakými konkrétními nepřátelskými akcemi je Česko ohroženo“. BIS podle Kundry potvrzuje informace z reportáží Respektu, podle kterých je v Česku velká řada „užitečných idiotů,“ kteří šíří ruskou propagandu.

Zděšený Kundra: Užiteční id*oti! Pracují pro Rusy, aniž by je někdo úkoloval
Foto: archiv OK
Popisek: Novinář časopisu Respekt Ondřej Kundra

Jak už ve zprávě prorokuje šéf BIS Michal Koudelka, média bude z celého dvacetistránkového dokumentu zajímat zejména pasáž o ruských a čínských aktivitách na našem území. Kundra se zamýšlí zejména nad proměnou ruské propagandy, která již není tolik vedena státem, ale spíše tzv. „užitečnými idioty“.

Anketa

Bude Petr Fiala po volbách premiérem?

2%
98%
hlasovalo: 14675 lidí

„Za jistý nový trend lze stále považovat to, že část šiřitelů ruské propagandy – těch, kteří pomáhají uskutečňovat její nátlakové akce – nemusí mít přímé napojení na ruskou státní moc. Může jít o zdejší užitečné idioty, kteří pracují v její prospěch, aniž by byli přímo řízeni a úkolování,“ píše Kundra s tím, že důvody pro takovou činnost mohou být finanční, ale také ideologické.

Lidé si podle něj tímto chováním buď přivydělávají díky provozu dezinformačních webů, nebo jednoduše obhajují ruskou politiku, která jim je sympatická. BIS ve zprávě upozorňuje, že takové jednání je velmi rizikové. „A to zvláště pokud by se počet takových iniciativních aktérů, jak z řad ruskojazyčné komunity, tak z řad českých občanů, v budoucnosti zvyšoval,“ píše se ve zprávě BIS.

Kundra díky svému „čtení mezi řádky“ také odhalil, že nebezpečí čelí oblast jaderné energetiky, konkrétně projekt na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. BIS podle zprávy pozorně „sleduje rizikové aktivity týkající se strategických projektů z oblasti energetiky“, což podle Kundry souvisí právě se snahou ruských a čínských investorů podílet se na dostavbě Dukovan a získat kontrolu nad strategickým projektem.

Zpráva BIS je podle Kundry „mrazivé čtení“, které ve vztahu k Rusku a Číně potvrzuje dlouhodobý trend, kterému Česko čelí. Podle BIS na našem území z ruské strany operují všechny tři tajné služby – kontrarozvědka FSB, rozvědka SVR a vojenská rozvědka GRU. Ti se „soustředí na prosazování ruských zahraničněpolitických zájmů, na zajišťování pozitivního obrazu Ruska v ČR a na propagaci názorů a postojů Kremlu“, píše se ve zprávě.

Tito agenti jsou pak často kryti jako diplomaté ruského velvyslanectví a jejich počty jsou více méně stabilní. „Účinné omezení jejich činnosti bylo mimořádně obtížné z důvodů dlouhodobé disproporce ve velikosti diplomatických misí ČR a Ruska“, uvádí BIS. Což Kundra interpretuje tak, že se vláda bojí poslat domů některé ruské diplomaty, protože by Moskva udělala totéž. Naše ambasáda je ovšem ve srovnání s tou ruskou mnohem menší, a tak by ztráta i menšího počtu lidí mohla vést k její paralýze.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Problém také je, že o vypovězení nerozhoduje BIS, ale politici. „A ti se k tomu nemají“, hodnotí Kundra. Upozorňuje také, že podle BIS došlo k útlumu zpravodajské infiltrace zdejší ruské komunity, což podle něj může signalizovat, že „Rusové roky žijící na zdejším území jsou vůči velmocenské politice ruského prezidenta Vladimira Putina spíše neteční“.

Poté se zpráva BIS i Kundra věnují čínské zpravodajské činnosti. I Čína podle zprávy v Česku ovlivňuje veřejné mínění ve svůj prospěch, má zde mnoho zpravodajců, diplomatů a členů stranických organizací. „Ti se snaží šířit čínskou propagandu prostřednictvím otevřeného i skrytého ovlivňování zpráv, šířených zejména různými servery“, píše se ve zprávě, která upozorňuje, že čínští zpravodajci se zejména zaměřili na české akademické prostředí.

„Zpravodajské služby ČLR se v roce 2019 intenzivně angažovaly v akademické sféře. V rámci rozvoje spolupráce s ČLR byly vytvářeny projekty na výměnu studentů a vědeckých pracovníků, otevírání společných výzkumných center, na vzájemnou pomoc při vlastním vědeckém bádání apod. Čeští akademici dostávali četné pozvánky na školení, konference a setkání pořádaná v ČLR, která byla hrazena čínskou stranou“, píše se ve výroční zprávě.

Stejně tak se Kundra ve svém komentáři věnuje části zprávy o kybernetických útocích ruských a čínských aktérů. „V září 2019 získala BIS informaci o průniku pravděpodobně čínské kyberšpionážní skupiny do infrastruktury antivirové společnosti Avast. Na základě podnětu BIS začala firma extenzivně auditovat celou svou vnitřní síť a odhalila závažnou kompromitaci. Spolupráce s BIS umožnila společnosti Avast přijmout rozsáhlá bezpečnostní opatření a v konečném důsledku přispěla k ochraně dat uživatelů“, informuje zpráva BIS.

Podle Kundry je letošní výroční zpráva BIS opatrnější než dřívější roky. „Možná se představitelé BIS chtějí vyhnout dalšímu veřejnému souboji s Hradem, na jehož aktivity nepřímo dřívější zprávy odkazovaly. Prezident Miloš Zeman a jeho proruské a pročínské okolí se již delší dobu snaží ředitele BIS Michala Koudelky zbavit – a bude záležet na premiérovi, zda ho podrží příští rok, kdy by se mělo rozhodnout o prodloužení jeho kontraktu ve službách státu“, spekuluje Respekt.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jma
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vyřeší se to samo. Profesor Flegr rozsekal TV Nova. I Český lev by prošel

13:05 Vyřeší se to samo. Profesor Flegr rozsekal TV Nova. I Český lev by prošel

Zjednodušte testování na covid. Stačí dva administrativní úkony a o zbytek se postarají firmy, které…