Zdravotnictví kolabuje. Politici spoléhají, že dostanou protekci a obyčejní lidé jsou jim jedno, řádil u Takáče šéf komory Kubek

22.10.2019 21:19

Prezident České lékařské komory Milan Kubek v úterním pořadu Interview na ČT24 promluvil na téma kolabování Českého zdravotnictví. „Chybí tu smysluplná zdravotní politika. Politici spoléhají, že mají ve zdravotnictví protekci. Jakého ošetření se dostane obyčejným lidem, je jim jedno,“ zlobil se Kubek a ukázal na papalášský přístup ministra zdravotnictví, který prý porušuje zákon.

Zdravotnictví kolabuje. Politici spoléhají, že dostanou protekci a obyčejní lidé jsou jim jedno, řádil u Takáče šéf komory Kubek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Šéf České lékařské komory Milan Kubek
reklama

Stále se na mě obrací čím dál více lidí, kteří shánějí kvalitní zdravotní péči, a já mám čím dál tím větší problém ji pro ně sehnat,“ uvedl prezident komory Kubek, který se cítí být ohrožen kolapsem českého zdravotnictví. „Zdravotnictví rozhodně není v pořádku,“ zdůraznil.

„Mrzí mě, že politici se na zdravotnictví dívají z pohledu, že oni sami si vždy tu péči seženou. Věřte mi, že oni jsou první, kteří volají a žhaví telefony, aby sehnali protekci,“ poukázal Kubek na velký rozdíl v tom, jaké zdravotní péče se dostává obyčejným lidem a jaké tzv. lidem VIP.

Klasickým příkladem toho, že politiky nezajímá, kdo bude ošetřovat obyčejné lidi, je podle Kubka zaměstnávání zahraničních lékařů, u kterých nemáme vyzkoušeno, zda umějí česky, a nikdo nezkontroloval ani jejich znalosti.

Tito lidé nemají složenou aprobační zkoušku a nemohou pracovat samostatně, to však prý nikomu příliš nevadí. „Opakovaně na to upozorňujeme Ministerstvo zdravotnictví. Místo aby ministr Vojtěch problém řešil, je naopak spolupachatelem tohoto porušování zákona! Tenhle papalášský přístup už mě pořádně zvedá ze židle,“ zlobil se Kubek.

Nabídl řadu jiných řešení, jak zastavit v Česku nedostatek lékařů. „Třeba zlepšit pracovní podmínky těm, kteří u nás pracují, aby neodcházeli. Můžeme se obrátit i na Slovensko, kde není jazyková bariéra, jenže tam už mají lékaři daleko větší platy, než mají v Česku. Brát se může i z ostatních států EU, třeba z Polska,“ dal za příklad Kubek a podotkl, že i s těmito lékaři je třeba, aby někdo pracoval a pomáhal jim.

Moderátorovi Danielu Takáčovi ale nebylo jasné, proč by mělo být lékařů málo, když podle statistik každoročně přibývají. Kubek nabídl jednoduchou odpověď: „Oni také přibývají i nemocní lidé, a to mnohem rychleji. Léčby jsou nákladné nejen finančně, ale i personálně.“ Čím více je prý medicína úspěšná, tím prodlužuje život. Problém však je, že se životy lidí neprodlužují ve zdraví, ale v nemoci.

Problém nedostatku lékařů pak navíc prohlubuje i jejich špatné rozmístění. Zejména na venkově je zdravotní péče čím dál hůř dostupná. „Nám tohle vadí. Lidé platí stejné daně, tak proč má někdo na venkově platit stejné zdravotní pojištění, když jeho šance dostat kvalitní ošetření je výrazně nižší než pro obyvatele velkých měst,“ zamračil se Kubek a podotkl, že místo aby se tyto nůžky svíraly, stále více se rozevírají.

Znamená to tedy, že není naplněn zákon o vzdálenosti dostupnosti zdravotní péče? „My tady máme takové nařízení vlády, které se hodí někam pro střední Austrálii. Když se máte za hodinu dostat autem k nejbližšímu lékaři, to je bizár,“ poukázal Kubek na absurdní nařízení vlády, které občanům naprosto nic negarantuje.

Dnes je pro lidi na venkově katastrofa, když jim odejde praktický lékař, kterému je 75 let a víc. „Staří lidé na venkově nejezdí už autem, snižuje se dopravní obslužnost, je pro ně velký problém se k lékaři vůbec dostat,“ uvedl Kubek.

„K tomu, aby se situace napravila, jsou velké finanční investice a smysluplná zdravotní politika, která mi tu prostě chybí,“ krčil Kubek rameny. „Vláda tady podporuje ordinace v méně dostupných místech, ale jen verbálně, jde jen o jednotlivce. Tady se ale musí hovořit o miliardových programech,“ bil na poplach prezident České lékařské komory. Když je možné utrácet miliardy za dálnice, musíme být podle jeho slov schopni investovat miliardy i do dostupnosti zdravotní péče.

Nerozumí tomu, co brání stát, aby učinil místa, kam chce lékaře dostat, lukrativnější, je to prý jediná reálná možnost, jak zde lékaře udržet. Odmítl možnost cesty represe, umístěnek apod. „Čím větší povinnosti budete nakládat na lékaře, dělat jim složitější vzdělávání a snažit se je uvázat smlouvami v České republice či v regionu, tím větší množství jich uteče ještě dříve, než do českého zdravotnictví nastoupí,“ uvedl Kubek.

Zmínil, že v pátek jednali s ministrem zdravotnictví a nedokázali se domluvit na tom, na jaké programy půjde šest miliard vyčleněných ze zdravotních pojišťoven. „My chceme, aby zdravotní pojišťovny zvěřejňovaly, kolik kterému zdravotnickému zařízení z těch šesti miliard dají a proč,“ upřesnil Kubek jasný požadavek. „Rádi bychom si ohlídali, aby to byla skutečně podpora, a ne korupce,“ řekl na závěr s jistými obavami prezident České lékařské komory. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

19:52 „Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

Řeporyjský starosta Novotný řádil na Twitteru. V centrále ODS nebudou rádi, protože vyjevil nepěkné …