Zdroj: Siemens je pro Dopravní podnik špatný, tlačilo ho tam bývalé vedení v čele s Gillarem. Ne, tak to není, namítá firma

15.05.2019 14:11

Situaci v Dopravním podniku Prahy se věnujeme již dlouhodobě. Například šlo o předražené zakázky, pofiderní nákupy různých dárkových předmětů od stejné firmy, dále jsme uveřejnili interní audit a mnoho jiných informací. Nyní naše redakce získala informace o okolnostech uzavření smlouvy na takzvaný full service se společností Siemens. Tato smlouva byla údajně uzavřená velmi narychlo a pro dopravní podnik je značně nevýhodná. To nám prozradili dva vysocí zaměstnanci DP, kteří jsou o formování smlouvy informováni.

Zdroj: Siemens je pro Dopravní podnik špatný, tlačilo ho tam bývalé vedení v čele s Gillarem. Ne, tak to není, namítá firma
Foto: Hans Štembera
Popisek: Centrální dispečink městské dopravy
reklama
Proti tomuto nařčení se ale Siemens brání. „Jednání o nové smlouvě Full Service na údržbu linky C pražského metra probíhala několik měsíců a ve finální fázi samozřejmě probíhala za účasti vedení obou společností,“ řekla nám Petra Kracíková ze společnosti Siemens.
 
Naše zdroje, které si přejí zůstat v anonymitě, ovšem dodávají: „Byl obrovský tlak, aby se to stihnulo za Gillara (někdejší generální ředitel, pozn. red.) podepsat. Nejvíce proti byl paradoxně současný ekonomický ředitel Peter Hlaváč, ale i ten nakonec udělal, co se po něm chtělo.“
 

Anketa

Jste pro zdražení alkoholu a cigaret, jak navrhuje ministryně Schillerová?

50%
50%
hlasovalo: 11018 lidí
 
Na zmíněnou smlouvu byl podle našich informací zadán prostřednictvím dozorčí rady společnosti audit, to nám ale Dopravní podnik nepotvrdil. „Audit v současné době ohledně zmíněné smlouvy neprobíhá,“ řekla nám tisková mluvčí Aneta Řehková. Na dotaz, zda by byl audit smlouvy vítán, jsme se zeptali členů dozorčí rady DP. „Servis kolejových vozidel je velmi problematická záležitost, proto je potřeba si zajistit všechny dostupné podklady včetně auditu, aby bylo možno odpovědně rozhodnout,“ řekl pro PL člen dozorčí rady Michal Štěpán.
 
Ten nám také přiblížil, jak vypadá situace v DP pod vedením nového ředitele Petra Witowského.
 
„Problém nevidím jen konkrétně s jednou smlouvou, ale s komunikací s vedením DPP vůbec. Vedení DPP nám např. odmítlo předat dokumenty, které se týkají působení pana Hlíny v DPP a dceřiných společnostech, jiné dokumenty dostáváme až poté, co proběhlo jednání a hlasování, kterého se dokumenty týkaly. Zápisy z jednání představenstva a dozorčí rady dostáváme se zpožděním několika týdnů. Některé dokumenty jsou upraveny tak, aby v nich nefungovalo fulltextové vyhledávání, v tisících stranách dokumentů je pak orientace nemožná. Vedení DPP se nechová transparentně ani k členům dozorčí rady, natož k veřejnosti,“ řekl naší redakci.
 
ParlamentníListy.cz již delší dobu sledují zákulisní změny v Dopravník podniku. Ty hlavní se týkají především neobsazené pozice ředitele bezpečnosti, tlaku na odchod ekonomického ředitele Hlaváče a rovněž „změny“ smlouvy s firmou Siemens, za kterou mnoho z námi oslovených zdrojů vidí nevýhodnost a ukvapenost někdejšího vedení.
 
 
Siemens Mobility, s.r.o. zastupuje Roman Kokšal (který byl v minulosti opakovaně fotografován na akcích Českých drah po boku nechvalně proslulého Petra Žaludy) spolu s Josefem Capouškem. Další z řady firem, které nesou slovo "Siemens" ve svém názvu, je shodně znějící eseróčko. Jeho základní kapitál činí 571.080.000 korun a jeho jednatelem je Eduard Palíšek a Němec Michael Axmann. Obě zmíněné firmy sedí na adrese Siemensova 1, přičemž se nejedná o žert, dotyčná ulice na Praze 5 skutečně existuje.
 
Tématu se budeme nadále věnovat.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: B. Richterová a T. A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To už dál nevydržíme, tuší Šmucler. Navrhuje změnu, která bude zajímat hlavně důchodce

21:36 To už dál nevydržíme, tuší Šmucler. Navrhuje změnu, která bude zajímat hlavně důchodce

Prezident České stomatologické komory a nově také člen krizového štábu Roman Šmucler volá po uvolněn…