Že by to policie přepískla? Chovanec potrápí jejího šéfa kvůli Zemanovi a Číně

05.04.2016 13:24

Ministr Milan Chovanec (ČSSD) chce od policejního prezidenta Tomáše Tuhého do příštího týdne vysvětlení postupu policie při incidentu s tibetskou vlajkou na FAMU při nedávné návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. Ministr to řekl v rozhovoru pro server Aktuálně.cz. Do týdne chce Chovanec také vysvětlení postupu policie v karlovarském Bochově, kde lidé s transparenty proti prezidentovi Miloši Zemanovi byli zváni na výslech.

Že by to policie přepískla? Chovanec potrápí jejího šéfa kvůli Zemanovi a Číně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policejní prezident Tomáš Tuhý

„Do týdne chci znát od policejního prezidenta jasné vysvětlení, co se tam stalo, jaké podezření ze spáchání trestného činu či přestupku měli, kdo o tom rozhodl a proč. Pokud by policie neměla žádný relevantní důvod, znamenalo by to, že jsme svědky policejní zvůle, a to je naprosto nepřípustné,“ řekl serveru Chovanec.

Chovanec se možná FAMU za postup policie omluví

Ministr už s Tuhým o obou případech mluvil v pondělí večer, kdy prý Tuhý žádné informace k případům neměl. Chovanec ho požádal, aby obě věci prošetřil a veřejnosti vysvětlil, co se stalo. Vysvětlení má podat policejní prezident sám nebo jeho náměstek.

Ministr chce, aby případ tibetské vlajky na FAMU byl důkladně prošetřen a vysvětlen. „Pak určitě přijmu zástupce FAMU, a bude-li třeba, tak se jim za postup policie omluvím. Policie v této věci musí dát jasně karty na stůl, musíme zjistit, kdo tam šel, kdo jim k tomu dal pokyn, jestli to byl exces, nebo jestli pro ten postup existoval nějaký relevantní důvod,“ uvedl Chovanec.

Po případech z FAMU a Bochova si Chovanec nemyslí, že by policie měla nové instrukce týkající se osob vyjadřujících nesympatie k prezidentovi Zemanovi. „Policie se musí chovat v mantinelech demokratického státu, nemůže nikomu stranit, ani politické straně, ani prezidentovi. Každý případ, který z těchto pravidel vybočuje, je nutné prověřit,“ řekl Chovanec.

Policie prý incident na FAMU popřela

FAMU se během návštěvy čínského prezidenta ve dnech 28. až 30. března připojila k iniciativě veřejného vyvěšení tibetské vlajky coby symbolu vyjadřujícího podporu všem osobám a skupinám, jejichž lidská práva jsou porušována perzekucí ze strany čínského režimu. Přímo v budově se o ni zajímali dva muži, kteří se představili jako příslušníci kriminální policie. Podle České televize policie incident popřela.

V Bochově na Karlovarsku byli na policii předvoláni lidé, kteří prezidenta Zemana uvítali protestními transparenty. Policie zjišťuje, zda se nedopustili protiprávního jednání. Odpůrců byla v Bochově zhruba desítka, na transparentech měli nápisy jako Sbohem, gentlemane nebo Náčelník Milošú Rudý gentleman s fotomontáží Zemana v červených trenýrkách.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V Brně to vře. Hnutí Žít Brno se přihlásilo o uprchlíky z Itálie a je zle: Vlastizrada. Proto ty tisíce volných bytů...

16:47 V Brně to vře. Hnutí Žít Brno se přihlásilo o uprchlíky z Itálie a je zle: Vlastizrada. Proto ty tisíce volných bytů...

Hnutí Žít Brno volá po přijímání migrantů do Česka a už přicházejí reakce. O slovo se hlásí mimo jin…