Že jsme slíbili mít euro? A co slíbili oni? Fakta, která od ministra Dvořáka neuslyšíte

14.02.2024 20:35 | Monitoring

Mnozí zastánci eura se v argumentech pro jeho přijetí ohánějí tím, že k zavedení společné evropské měny jsme se zavázaly již před dvaceti lety. Z toho nelze dnes vycházet, protože unie je dnes zcela jiná, než do jaké jsme vstupovali, uvádí senior analytik J&T Banky Pavel Ryska. Ten na sociální sítí sdílel vyjádření hlavní ekonoma investiční skupiny DRFG Martina Slaného, který především upozorňuje na změnu monetární unie

Že jsme slíbili mít euro? A co slíbili oni? Fakta, která od ministra Dvořáka neuslyšíte
Foto: Twitter Martina Slaného
Popisek: Ekonom Martin Slaný

„Přijmout euro jsme se zavázali téměř před čtvrt stoletím, kdy euro a eurozóna byly něco úplně jiného,“ upozorňuje Pavel Ryska a následně odkazuje na obsáhlejší vysvětlení v podání hlavního ekonoma investiční skupiny DRFG  Martina Slaného.

Slaný tento týden hovořil na téma euro v rozhovoru pro MF Dnes, kde upozorňuje, že zavázek ke vstupu do eurozóny jsme dávali v době, kdy Evropská unie fungovala v řadě věcí zcela odlišně než je tomu dnes.

„Udělali jsme to v roce 2003, kdy eurozóna byla úplně jiná než dnes. Jedním z jejích pravidel tehdy například bylo, že se nebudou sdílet dluhy a že nebude docházet k jejich monetizaci. To znamená, že Evropská centrální banka (ECB) nebude nakupovat dluhopisy jednotlivých členských zemí,“ uvádí Slaný s tím, že tento základ eura a evropského centrálního bankovnictví hned při první krizi Evropská centrální banka porušila.

Poukázal i na nedodržení paktu stability a růstu. „Ten měl zajišťovat fiskální disciplínu. Země se zavázaly, že ve střednědobém horizontu budou mít vyrovnané nebo přebytkové rozpočty. Nic z toho se nestalo. Fiskální pravidla se porušovala a nikdo je nevymáhal. Vedle toho vznikl systém přímých rozpočtových dotací... To jsou ony stabilizační mechanismy, nepřímé fiskální dotace, jako je systém TARGET, vznikla bankovní unie a tak dále. Tohle jsme před dvaceti lety nevěděli,“ uvedl ekonom Slaný hned několik důvodu, proč k přijetí eura není dnes náš kdysi daný závazek pádným argumentem. Eurozóna podle jeho slov selhala.

Že je nejvyšší čas, aby Česká republika zahájila kroky k přijetí společné evropské měny, řekl v novoročním projevu prezident Petr Pavel. K přijetí eura se kloní vládní strany TOP 09, STAN, KDU-ČSL i Piráti.  ODS se ústy premiéra Petra Fialy vyslovuje, že zavedení společné evropské měny není tématem tohoto volebního období. Opoziční hnutí ANO a SPD jsou proti.

Pro vstup do eurozóny musí země splnit čtyři takzvaná maastrichtská kritéria. Kritérium cenové stability stanovuje, že míra inflace v zemi nesmí překročit o víc než 1,5 procentního bodu průměrnou inflaci tří zemí eurozóny s nejnižším růstem cen. Kritérium dlouhodobých úrokových sazeb vyžaduje, aby dlouhodobá úroková míra nebyla o více než dva procentní body nad průměrem tří zemí eurozóny s nejnižší inflací. Kritérium veřejných financí stanovuje maximální míru rozpočtového deficitu na tři procenta hrubého domácího produktu (HDP) a maximální míru zadlužení na 60 procent HDP. Posledním kritériem je kurzová stabilita, která vyžaduje dvouleté členství v evropském mechanismu směnných kurzů ERM II.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Papaláši

Nemáte dojem, že se vy politici, evidentně SPD nevyjímaje, chováte jako papaláši? Přijde vám etické zvyšovat si platy, když většině lidem klesají, a když ještě k tomu pobíráte náhrady? Navíc podle vás je v pořádku a etické vůči nám lidem, kteří vše platíme z našich daní, pobírat náhrady v plné výši,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

20:25 Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

Vystoupení Danuše Nerudové v superdebatě lídrů kandidátek do eurovoleb jako „historický debakl“ zhod…