Že jsme slíbili mít euro? A co slíbili oni? Fakta, která od ministra Dvořáka neuslyšíte

14.02.2024 20:35 | Monitoring

Mnozí zastánci eura se v argumentech pro jeho přijetí ohánějí tím, že k zavedení společné evropské měny jsme se zavázaly již před dvaceti lety. Z toho nelze dnes vycházet, protože unie je dnes zcela jiná, než do jaké jsme vstupovali, uvádí senior analytik J&T Banky Pavel Ryska. Ten na sociální sítí sdílel vyjádření hlavní ekonoma investiční skupiny DRFG Martina Slaného, který především upozorňuje na změnu monetární unie

Že jsme slíbili mít euro? A co slíbili oni? Fakta, která od ministra Dvořáka neuslyšíte
Foto: Twitter Martina Slaného
Popisek: Ekonom Martin Slaný

„Přijmout euro jsme se zavázali téměř před čtvrt stoletím, kdy euro a eurozóna byly něco úplně jiného,“ upozorňuje Pavel Ryska a následně odkazuje na obsáhlejší vysvětlení v podání hlavního ekonoma investiční skupiny DRFG  Martina Slaného.

Slaný tento týden hovořil na téma euro v rozhovoru pro MF Dnes, kde upozorňuje, že zavázek ke vstupu do eurozóny jsme dávali v době, kdy Evropská unie fungovala v řadě věcí zcela odlišně než je tomu dnes.

„Udělali jsme to v roce 2003, kdy eurozóna byla úplně jiná než dnes. Jedním z jejích pravidel tehdy například bylo, že se nebudou sdílet dluhy a že nebude docházet k jejich monetizaci. To znamená, že Evropská centrální banka (ECB) nebude nakupovat dluhopisy jednotlivých členských zemí,“ uvádí Slaný s tím, že tento základ eura a evropského centrálního bankovnictví hned při první krizi Evropská centrální banka porušila.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Rozhodnutí soudů

Když se vám rozhodnutí soudů nelíbí, tak je znevažujete a vlastně tím podrýváte důvěru v soudy. Nestačí, že je mizivá důvěra v politiky? Proč ještě rozvracet důvěru v soudy? Dokážete uznat, že soudy rozhodly správně, i když se vám to nelíbí? Co je teda pro mě zarážející je ne rozsudek, ale to, že by...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

20:31 „Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) se v pátek 26. června 2026 během dvoudenní konferen…