Že vláda má řešit benzín? Levicový názor, odmítá politolog. Takové zásahy nevedou k ničemu dobrému

11.03.2022 20:30 | Analýza

„Miloš Zeman si musel v myšlenkovém světě zvolit mezi dvěma kartami a rozhodl se pro únosnější kartu – tedy suverenitu země a českou příslušnost k tomu, čemu se zjednodušeně říká Západ,“ tvrdí politolog Petr Sokol k aktuálnímu dění. Pro ParlamentníListy.cz shrnul, jak si v krizi vede vládní pětikoalice a kdo o podporu naopak přichází.

Že vláda má řešit benzín? Levicový názor, odmítá politolog. Takové zásahy nevedou k ničemu dobrému
Foto: CEVRO Institut
Popisek: PhDr. Petr Sokol, Ph.D., politolog, člen Katedry politologie a mezinárodních vztahů VŠ CEVRO Institut

Podle Sokola prozatím čeští politici ukazují, že stát byl na současné dění poměrně dobře připraven. „Přestože je tady už na 200 tisíc uprchlíků, tak bych řekl, že všechno funguje jako na drátkách. Situaci zvládají dobře, nevidím výrazné problémy, které by svědčily o opaku,“ řekl redakci. Zároveň odmítl kritiku, že toho politici dělají mnoho pro Ukrajince, ale málo pro Čechy. „To je takový levicový názor, který říká, že když se začne něco měnit a začnou vznikat ekonomické problémy typu zvyšování cen benzínu, vše může vyřešit vláda. To bychom zažili za vlády levicové, takže je pochopitelné, že vláda pravicová nechce udělat, co levicová opozice navrhuje – tedy začít regulovat ceny pohonných hmot. Je dobře, že to nedělá, takové zásahy do ekonomiky nevedou k ničemu dobrému,“ zauvažoval Petr Sokol.

Připomněl, že současná vláda dělá v této oblasti kroky vstřícné vůči občanům a firmám. Mezi ně jmenoval zrušení silniční daně nebo možnost snížit přimíchávání povinných biopaliv do pohonných hmot. Je přesvědčen, že to může jejich cenu snížit. Naopak by se nepouštěl do populistických kroků, které navrhuje vládě opozice po vzoru Polska nebo Maďarska. Ať už jde o snížení daní nebo zastropování cen energií. „Může přijít něco podobného jako na Slovensku – tlak na polostátní podniky, které v energetické oblasti fungují, ale co se týče zastropování cen energií, problém by to nevyřešilo. Co se týká rušení daní na všechno, což navrhuje hnutí ANO – tedy DPH – to by bylo jednak komplikované v rámci Evropské unie, ale navíc si musíme uvědomit, že pokud snížíte daně na důležité komodity, tak přijde o peníze státní rozpočet. Takže přesunutí peněz odněkud někam způsobí, že budou chybět jinde. Podle schodků rozpočtu v poslední době není ale státní rozpočet v kondici, aby se to dalo udělat, a jde o krátkozraké řešení,“ uvedl politolog.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okupanti? Pamětnice vzpomíná na rudoarmějce. To v učebnicích nenajdete

5:00 Okupanti? Pamětnice vzpomíná na rudoarmějce. To v učebnicích nenajdete

Rudá armáda osvobodila Plasy na severním Plzeňsku a celá divize zůstala až do podzimu. Vojáci „neoku…