Ze zámoří přišla ostrá výtka k Charlie Hebdo od spolupracovníka exprezidenta USA

16.01.2015 10:49

Vlivný americký konzervativní komentátor a bývalý spolupracovník Ronalda Reagana Patrick J. Buchanan tvrdí, že svoboda tisku založená pouze na urážlivých karikaturách Charlie Hebdo nemá žádnou hodnotu. Evropané by si prý měli vybrat. Buď se přizpůsobí požadavkům muslimů, jinak musí být připraveni na vyostření konfliktu.

Ze zámoří přišla ostrá výtka k Charlie Hebdo od spolupracovníka exprezidenta USA
Foto: Hans Štembera
Popisek: Podepisování kondolenční knihy před francouzkou ambasádou v Praze. Lidé tak vzdali poctu nesmyslným obětem teroristických útoků ve Francii
reklama

„Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale až do své smrti budu hájit vaše právo říkat to dál,“ cituje Buchanan známý citát francouzského filozofa Voltaira a poukazuje na to, že v současné Francii se jím příliš neřídí. „Při nedělním mírovém pochodu Paříží se na něj odvolávali všichni přítomní političtí vůdci. Ale přesto byl tento týden zatčen a obviněn komik kamerunského původu Dieudonne M'bala M'bala za údajné šíření nenávisti. A jaký že byl jeho zločin? Pouze na Twitteru napsal, že je Charlie Coulibaly. Tak se jmenoval vrah, který způsobil smrt čtyř nevinných lidí v židovském lahůdkářství,“ píše Buchanan.

„Ta poznámka byla drsná, ale přesto se člověk musí ptát, jaké jsou nyní hranice svobody projevu ve Francii? Premiér země Manuel Vals uvedl, že se svoboda slova nevztahuje na antisemitismus, rasismus, popírání holokaustu a souhlas s teroristickými činy. Za všechny tyto přečiny hrozí přísný trest. V této souvislosti se jistě hodí připomenout další Voltairův citát: Chcete-li se dozvědět, kdo vám vládne, zjistěte si, koho nemůžete kritizovat,“ poukazuje Buchanan a diví se, proč v premiérově výčtu chybí urážky na adresu katolického náboženství a islámu. „Obyvatelé severních předměstí Paříže by to jistě zajímalo,“ dodává ironicky.

Podle Buchanana je diskutabilní, kdo má určovat, co je antisemitismu a rasismus. Připomíná také izraelského vůdce Menachema Begina, palestinského vůdce Arafata a Nelsona Mandelu, kteří byli obviňování z terorismu. „Přesto všichni tři dostali Nobelovu cenu míru,“ poukazuje Buchanan na rozpory při hodnocení zásluh některých historických osobností. Buchanan si dále všímá vyjádření francouzského premiéra Valse, který vyhlásil válku terorismu, džihádu, radikálnímu islámu a proti všem sílám, které se snaží narušit bratrství, svobodu a solidaritu. „Není ale opětovné publikovaní karikatur urážejících muslimy právě oním narušením jednoty mezi francouzskými muslimy, křesťany a ateisty?“ pochybuje Buchanan.

„Pomohl snad Charlie Hebdo sjednotit Západ a islámský svět ve válce proti džihádismu a radikálnímu islámu? Nebo nás naopak spíš rozdělil?“ pokládá si Buchanan klíčovou otázku. Americký konzervativec je přesvědčen, že pokud svoboda tisku stojí na rouhání Charlie Hebdo, můžeme ze strany muslimů očekávat další akty nepřátelství. „Stejně tak je nesmyslná představa, že pošleme do těchto částí světa americkou armádu a ta za dvě dekády dosáhne toho, že se tamější lidé odkloní od víry, kterou praktikují 1500 let a budou sdílet naše hodnoty, kulturu a ideu sekularismu,“ kritizuje Buchanan.

Americký komentátor rovněž tvrdí, že pokud bude do Evropy přicházet stála takové množství přistěhovalců z muslimských zemí, budou se muset přizpůsobit jejich požadavkům nebo čelit krvavému konfliktu. „Francie přivítala další číslo Charlie Hebdo s nadšením. Prezident Hollande emotivně sdělil národu, že teroristé mohou zabíjet ženy i muže, ale nemohou vymazat jejich myšlenky. To je sice pravda, ale antiislamismus znamená stejně jako radikální islám vyhlášení války. Dobře, ale která z těchto myšlenek má však dnes více zastánců ochotných pro ni zemřít?“ uzavírá Buchanan varovně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pocheho poprava, pohřeb i kremace. Po konci Petříčka se v ČSSD rozpovídali o posledních dnech

14:42 Pocheho poprava, pohřeb i kremace. Po konci Petříčka se v ČSSD rozpovídali o posledních dnech

ČSSD má zvoleno nové vedení, na sjezdu neobstáli představitelé „nové sociální demokracie“ v čele s T…