Zelení mají stínovou vládu: Matěj Stropnický coby premiér. Toto budou jeho ministři

22.01.2017 16:20

Sjezd Strany zelených, který se o víkendu konal v Hradci Králové, zvolil stínovou vládu. Budou v ní bývalá předsedkyně strany Jana Drápalová či bývalý liberecký primátor Jan Korytář. Tvoří ji straníci i nezávislí experti. Zelení rovněž představili nové logo, píše ČTK.

Zelení mají stínovou vládu: Matěj Stropnický coby premiér. Toto budou jeho ministři
Foto: Hans Štembera
Popisek: Matěj Stropnický

„Současná vláda potřebuje odbornou i politickou oponenturu, protože se jí nedostává ze strany opozice,“ řekl dnes novinářům předseda strany Matěj Stropnický.

Kromě Jany Drápalové, která má v gesci životní prostředí, hradecký sjezd zvolil kunsthistoričku Milenu Partlovou stínovou ministryní kultury. Podnikatel Jiří Hlavenka má na starosti průmysl a obchod. Bývalá ředitelka odboru kontroly Ředitelství silnic a dálnic Milena Pošvářová se bude zabývat dopravou, Tomáš Nožička bude stínovým ministrem práce a sociálních věcí.

Zahraničí připadlo starostovi Prahy 4 Petru Štěpánkovi, který byl v týmu vyjednávačů o vstupu Česka do EU. Stínovou ministryní financí je Jana Johanisová a ministrem zdravotnictví Jan Trnka. Bývalý liberecký primátor Jan Korytář, který reprezentuje Hnutí Změna, je stínovým ministrem pro místní rozvoj.

„Zhruba polovina lidí ve stínovém týmu jsou členové a členky Strany zelených, druhá půlka jsou nezávislé osobnosti zvenku. Jsou to odborníci ve své profesi, něco dokázali, teď je potřeba, aby to využili ve prospěch veřejnosti,“ řekl Stropnický.

Prioritami Zelených jsou například železniční vysokorychlostní trať mezi Prahou a Brnem, bezplatná právní pomoc pro lidi s nízkými příjmy, ochrana soukromí na internetu, ukončení vývozu zbraní do zemí s nedemokratickým režimem nebo zákon o sociálním bydlení, který by mladým lidem nabídl domov místo sociálních dávek.

Do dlouhodobého programu Zelení zařadili i aktivní volební právo od 16 let, omezení poslanecké imunity, která by platila jen na výroky a hlasování ve sněmovně, legalizaci squattingu či možnost manželství osob stejného pohlaví.

Strana zároveň proměnila své logo. Je jím velké písmeno Z v zeleném provedení, které má symbolizovat Zelené, změnu a zemi. Zkrácené označení Strany zelených SZ se změnilo na Zelení. „My jdeme do politiky hledat, definovat a prosazovat veřejný zájem,“ řekl v novém klipu Matěj Stropnický.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drzost. Seniory ožebračil stát, je to parazit, říká mladý autor. Soukromé soudnictví by prý fungovalo

19:54 Drzost. Seniory ožebračil stát, je to parazit, říká mladý autor. Soukromé soudnictví by prý fungovalo

Martin Urza, jehož názory jsme vám před nedávnem představili, mimo jiné také na začátku října diskut…