Zelenskyj se chystá do Švýcarska. Vyjednat mír bez Ruska

01.05.2024 22:10 | Monitoring

Ukrajina připravuje návrhy sedmi bilaterálních bezpečnostních dohod, které mají zemi poskytnout „architekturu zabezpečení“ na dobu, než podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vstoupí do NATO. Kyjev se podle něj má rovněž připravovat na červnový mírový summit ve Švýcarsku či na rozhovory o vstupu Ukrajiny do Evropské unie. Zelenskyj potvrdil, že by jeho země chtěla, aby byly spuštěny již v červnu tohoto roku.

Zelenskyj se chystá do Švýcarska. Vyjednat mír bez Ruska
Foto: Screen FB Volodymyra Zelenského
Popisek: Volodymyr Zelenskyj promlouvá ke světu

Prezident Ukrajiny sdělil, že má jeho země pokračovat v práci na přípravách mírového summitu ve Švýcarsku, který má podle něj „potenciál zahájit cestu ke spravedlivému míru“. Konference, kterou bude hostit v červnu švýcarská vláda – a u níž dalo Rusko najevo, že se ji nezúčastní – podle Zelenského má donutit Rusko zastavit válku pomocí globálního tlaku.

„Svět je schopen zastavit jakéhokoli agresora. Pokud bude svět pracovat společně a podle pravidel globální většiny, žádná agrese nebude schopna takovému globálnímu tlaku odolat,“ míní. Pracuje se prý na tom, aby se summitu zúčastnilo co nejvíce vedoucích představitelů a zemí. „Jde o zásadní věc,“ doplnil ukrajinský prezident.

Věří, že mírový summit i bez přítomnosti Ruska by mohl mít smysl. „Společně musíme donutit Rusko k uzavření míru. V nadcházejících týdnech nás čeká mnoho práce včetně práce za zavřenými dveřmi s partnery, abychom zajistili, že summit bude skutečně smysluplný,“ uveřejnil.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radek Kotas

Ing. Ondřej Knotek byl položen dotaz

Proč jste vlastně založili novou frakci?

K čemu je to přesně dobré, pro nás? Četla jsem, jaké máte priority, ale chápu to správně, že doteď jste je bez nové frakce nemohli prosazovat? Proč? A co říkáte na to, jak založení hlavně vládní politici kritizují a tvrdí, že bude sloužit zájmům Ruska? I když podle nich slouží Rusku každý, kdo má ji...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Bez Ruska se vyjednávat mír nemůže, chlapečku!!!, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseValide , 02.05.2024 11:51:56
Vy jste do toho Rusko zatáhli, tak se uklidni!

|  12 |  0

Další články z rubriky

„Zapáchala Zemanem". Vyhozená diplomatka Filipi promlouvá. Některým nápadům této vlády se musela smát

15:46 „Zapáchala Zemanem". Vyhozená diplomatka Filipi promlouvá. Některým nápadům této vlády se musela smát

Bývalá velvyslankyně České republiky v Sýrii Eva Filipi promluvila o vládě Petra Fialy (ODS). Konkré…