Železný dostal za krácení daní dvouletou podmínku

20.09.2010 12:27

Bývalý ředitel TV Nova a europoslanec Vladimír Železný dostal za krácení daní při dovozu obrazů dvouletý trest vězení s podmínečným odkladem na dva roky. Rozhodl o tom odvolací soud.

Železný dostal za krácení daní dvouletou podmínku
reklama

Vrchní soud tak pozměnil původní rozhodnutí pražského městského soudu ze srpna 2007, který stanovil Železnému také dvouletý podmíněný trest, ale se čtyřletým odkladem, a k tomu peněžitý trest pět milionů korun. Odvolací senát už v této věci rozhodoval podruhé, jeho první verdikt však zrušil nejvyšší soud.

Železný se spoluobžalovaným Novotným podle prvoinstančního soudu jednali s úmyslem krátit clo a DPH. Peněžitý trest Železnému městský soud uložil za to, že se s pomocí Novotného snažil získat majetkový prospěch. Při hlavním líčení se sice podle prvoinstančního senátu ukázalo, že žádné clo nevzniklo a že byla uvalena jen DPH, muži to podle závěrů soudu ale nevěděli.

Železný se hájil tím, že obrazy zaplatil až po koupi v Česku

Obžaloba se týká dvou transakcí s cennými obrazy v roce 1998. V prvním případě koupil podle žalobce Železný v londýnské aukční síni pět obrazů od Emila Filly, Andreje Nemese či Alfreda Justitze. Do Česka je ale podle obžaloby dopravil Novotný jako svůj osobní majetek, který dováží při stěhování do ČR. V takovém případě prý byl od cla a daní osvobozen. Železný ale tvrdil, že obrazy v cizině vydražil Novotný, on prý díla zaplatil až po koupi v Česku převodem z účtu.

Druhý bod obžaloby souvisí s obrazem Jákobův žebřík od Marka Chagalla, který Železný získal za 750 tisíc dolarů v americké galerii a uložil ho v depozitáři ve Švýcarsku. Bývalý šéf Novy a europoslanec již dříve uvedl, že o obraz časem ztratil zájem, a s Novotným se proto dohodl na výměně za jiná díla. Při dovozu Chagalla do ČR byl podle Železného jeho majitelem Novotný.

Více čtěte:

Volič Železný se vrátil k ODS. Na Johna-politika si nepamatuje

Foto: vladimirzelezny.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přejte jim smrt... Důchodci v centru koronaviru. „Ne*re vás to? Pár facek,“ padlo. Je pěkně dusno

19:21 Přejte jim smrt... Důchodci v centru koronaviru. „Ne*re vás to? Pár facek,“ padlo. Je pěkně dusno

Hlavním tématem současné koronavirové krize v České republice se začínají stávat senioři. Stomatolog…