Zeman! Ano, Zeman! Pomatený volič Okamury před soudem strhl vlnu, která zaplavuje Česko

09.01.2019 12:33

Od začátku týdne sleduje národ, i díky mnoha živým vstupům vysílání ČT24, soudní proces s důchodcem Jaromírem Baldou. Ten je v médiích prezentován jako „český terorista“, neboť před soudem stojí za to, že dvakrát pokácel stromy a nechal je spadnout na koleje. Důvodem měla být snaha vzbudit odpor vůči imigrantům, se kterými chtěl činy spojit.

Zeman! Ano, Zeman! Pomatený volič Okamury před soudem strhl vlnu, která zaplavuje Česko
Foto: Printscreen vysílání ČT
Popisek: Důchodce Jaromír Balda před soudem

Důchodce způsobil dva pády stromu na trať, do kterých v obou případech narazily vlaky. Při nehodách naštěstí nikdo nezemřel, zraněno bylo celkem 15 cestujících. Důchodce se snažil vzbudit dojem, že akce jsou dílem osob z muslimského prostředí. V okolí nehod zanechával letáky typu „Alláhu Akbar. Česko je nevěřící pes“. Všechny však byly psané latinkou. Texty tohoto typu rozesílal i do médií.

Anketa

Považujete Ukrajinu za spojenecký stát?

3%
97%
hlasovalo: 8449 lidí

Důchodce se u soudu k činu přiznal. Vysvětloval jej tak, že v důsledku užívání léků nebyl zcela při smyslech. Navíc měl sny, ve kterých pod vlivem zpravodajství o teroristických útocích z Francie a Německa viděl záplavu imigrantů v ČR.

„Pronásledovaly mě hrůzostrašný sny, že se sem valej vlakama jak v indickým filmu. Znásilňujou, obřezávaj nám ženský, kamenujou... Říkal jsem si teď to u nás začne, začnou nás střílet. Přehodnocoval jsem to příliš chybně, že jsme v ohrožení, že se u nás může stát něco podobného. Jako ve středověku, kdy jedna náboženská skupina utlačovala druhou,“ popsal svůj tehdejší stav, ve kterém se rozhodl vykonat skutky, za které mu nyní hrozí pět až patnáct let vězení.

Nyní před soudem uznal, že jeho tehdejší chování byla „zhovadilost“.

Balda také ve své výpovědi uvedl, odkud čerpal informace o řádění imigrantů. „To říkali ve zprávách, internetu a sociálních sítích,“ vysvětloval elektrikář v důchodu.

A právě toto sdělení inspirovalo mnohé komentátory k názoru, že internet a sociální sítě jsou nebezpečných prostředím, vychovávajícím teroristy.

Média vyrobila neexistující problém migrace a začala strašit...

V komentáři pro web Českého rozhlasu Apolena Rychlíková představila důchodce pod prášky slovy – „Bývalý elektrikář indoktrinovaný českou mediální a politickou hysterií“. Připočetla mu, že je to „fanoušek Okamurova SPD“, a odmítla, abychom jeho činy nazývali „šílenstvím“. To je podle Rychlíkové častá výmluva, když něco provede člověk, se kterým se ztotožňujeme.

V Americe na to prý mají i studii, sepsanou na Alabamské univerzitě. Má z ní vyplývat, že pokud spáchá útok z nenávisti běloch, je to skoro vždy prezentováno jako čin „osamoceného blázna“ a zlehčováno. Zato když útočí „neběloch“, bývá to mediálně zveličováno.

Pak se jala připomínat, jak vypadaly ony „zprávy“, ze kterých důchodce Balda své obavy čerpal. „O tom, jak vypadala řada mainstreamových médií v období před pár lety, se dá těžko mluvit jinak, než jako o protiuprchlické propagandě,“ vzkazuje komentátorka, která vloni získala Novinářskou cenu od Sorosovy nadace Open Society Fund.

CELÝ KOMENTÁŘ APOLENY RYCHLÍKOVÉ

Média spolu s některými politiky podle Rychlíkové v podstatě vyrobili neexistující problém migrace a šířila kolem něj paranoiu a strach, která dostihla i seniora z Mladoboleslavska.

Rychlíková připouští, že muž je za své činy odpovědný sám. „Částečně jsou ale důsledkem ovzduší nenávisti a záměrných lží, které Českou republiku dokonale ovládly a ovládají dál,“ vzkazuje.

Vlastenecký dědek od Okamury

Roman Máca, který se proslavil u Jakuba Jandy v Evropských hodnotách a teď analyzuje pro Institut pro politiku a společnost, spojený s hnutím ANO, důchodce představuje slovy „agitátor za Zemana a Okamuru“. Dovolil si odhadnout, že důchodce bude díky řadě polehčujících okolností brzy z vězení propustí.

„No a pak se vrátí domů s tím, že ho budou hlídat, aby zase něco nevyvedl. A když budou dědka držet doma, tak aby neměl dlouhou chvíli a neotravoval, nejspíš ho posadí k internetu,“ odhaduje analytik.

„A kam děda na internetu zamíří? Tam, kde to má rád. Tedy na FB Tomia Okamury, na proruské weby, na řetězové dezinfo maily atp., kde odhalují to, co nám vláda a média tají,“ pokračuje. Výsledkem podle analytika bude, že „děda se opět zradikalizuje do vlasteneckého oběhu“.

Na druhou stranu Máca připouští, že zakazovat důchodci navštěvování „proruských webů“ je z pohledu Ústavy dost problematické. „Klíčovou roli tak nejspíše bude hrát cvokař a probační úředník. Ti by měli zachytit, aby dědek zase někde nevykolejoval vlaky (či něco jiného) v rámci boje proti muslimům a za Zemana a Okamuru,“ uzavírá.

To je jako když kvůli HateFree stříkali na kavárny...

Jan Cemper, šéfredaktor webu Manipulátoři.cz, který se má zabývat odhalováním hoaxů a mediálních manipulací, tématu využil k tomu, aby připomněl, jak je ta protiuprchlická fronta hnusná a agresivní, a ještě se vymlouvá.

Cemper k tomu připomněl starší „útok podobného ražení“. Tím prý mělo být posprejování několika pražských kaváren a obchodů, hlásících se k iniciativě HateFree. To je dnes už pozapomenutá agentura pro boj s nenávistí, organizovaná z kanceláří podřízených ministra Jiřího Dienstbiera.

CELÝ CEMPERŮV KOMENTÁŘ

Tehdy prý některé „dezinformační weby“ psaly o „útocích pod falešnou vlajkou“. Že si to zkrátka postříkali sami, aby mohli ukázat, jaká tu vládne nenávist. Pozdější vyšetřování přitom prokázalo, že za útoky skutečně stála extrémní pravice. To podle Cempera ukazuje, že dezinformačním webům se zkrátka nedá věřit.

Šafrovo fórum: Na vině je Zeman a jeho kampaň

Forum24.cz Pavla Šafra nazývá Baldu „xenofobní důchodce“ a zastává názor, že případ má souvislost s předvolební kampaní Miloše Zemana. Dovozuje to z toho, že Balda v jednom z textů, které rozesílal do médií, mimo jiné vyzýval občany, ať nevolí Jiřího Drahoše, protože je vstřícný k migrantům.

„Případ je přímým dokladem toho, kam až vedla vyhrocená kampaň před loňskou prezidentskou volbou. Jejím ústředním motivem byly všudypřítomné bilboardy Miloše Zemana, které Jiřího Drahoše s migrací nepravdivě spojovaly,“ píše Forum24.cz.

CELÝ KOMENTÁŘ

Britské listy: Právě proto potřebujeme muslimské imigranty. Aby důchodci pochopili, že jsou to lidé jako my

Pro komentátora Britských listů Borise Cveka je případ středočeského důchodce poučením, že „potřebujeme barevnější společnost“. Obžalovaný Belda podle něj vypadá jako „typický český důchodce“, jeden z nás. A to je právě špatně.

„Bojím se, že ty děsné sny trápí u nás v ČR mnoho lidí, mnoho lidí, kteří jsou na tom podobně jako ten ubohý důchodce: nic nevědí o realitě, ale žijí mediálním obrazem muslimské invaze, rozvrácené Evropy,“ píše Cvek. Tito lidé prý jsou dokonce ochotni věřit tomu, že Rakousko, Bavorsko nebo Benelux jsou rozvráceny terorem a vládou práva šaria.

CELÝ KOMENTÁŘ ZDE

„Ten starý důchodce neměl kvůli homogennosti naší společnosti šanci si říci: ale vždyť znám támhle Ahmeda a jeho rodinu, naši vnuci si hrají s jeho dětmi, ti muslimové jsou přece úplně stejní lidé jako my,“ lituje komentátor Britských listů.

A právě proto prý potřebujeme barevnou společnost a imigranty z islámských zemí i u nás.

„I Bavorsko a Rakousko byly kdysi homogenní a silně rasistické společnosti. I tam si mnozí lidé prodělali své děsné sny, třeba o Židech,“ dodává Cvek. Nakonec se ale staly „barevnými, pluralitními, vzdělanými společnostmi“ a své rasistické sny překonali.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jakub Vosáhlo

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Copak je to za radary? Havlíček, nástup! Metnar musel vysvětlovat, ale už je tu vtipné FOTO

14:20 Copak je to za radary? Havlíček, nástup! Metnar musel vysvětlovat, ale už je tu vtipné FOTO

Po odvolaném ministru dopravy Vladimíru Kremlíkovi (ANO) čelí velkému tlaku další ministr za hnutí A…