Zeman: Každý aktivní účastník akcí spojených s pádem minulého režimu může zavzpomínat jako já. Zapálím svíčku doma

15.11.2019 22:22

Události spojené se sametovou revolucí se odehrály nejen v Praze, často se zapomíná na významnou úlohu Slovenska, řekl dnes prezident republiky Miloš Zeman pro rádio Frekvence 1 krátce po svém příletu do Bratislavy. Vzpomenul na průběh protestů proti tehdejšímu režimu. Vyjádřil se i ke kritice, že nebude v neděli 17. listopad slavit na veřejnosti. Každý aktivní účastník tehdejších událostí má prý právo se sám rozhodnout, jak tento významný den stráví. Účast lidí na podobných akcích, kteří přitom původním událostem nebyli svědky, dle Zemana nemá příliš daleko k alibismu. Zítra, v sobotu, prezident Zeman, spolu se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, položí věnce k pamětní desce připomínající nepovolený studentský průvod z 16. listopadu 1989.

Zeman: Každý aktivní účastník akcí spojených s pádem minulého režimu může zavzpomínat jako já. Zapálím svíčku doma
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Česka Miloš Zeman

Anketa

Má Tomio Okamura vaši důvěru?

86%
14%
hlasovalo: 31553 lidí
Zeman se během rozhovoru zmínil, že by se z některých reakcí mohlo zdát, že sametová revoluce se odehrála jen a pouze v Praze, což není pravda. Připomněl pak, že se zapomíná i na důležitou roli Slovenska v revolučních událostech.

V neděli 17. listopadu má prezident v plánu zůstat doma a při zapálené svíčce vzpomínat na svou účast na událostech před třiceti lety.

Připomněl tak své vyjádření v rozhovoru pro server Blesk.cz. „Zavzpomínám si doma, zapálím svíčku, a protože to byla snad nejkrásnější a nejzajímavější a také tak trošku nejdramatičtější fáze mého života, tak budu rád, že prošla dobře, že teď každý, kdo chce demonstrovat, si může vyjít na Letnou a nic se mu nestane,“ řekl tehdy.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Také doplnil, že bude přát všem, kteří aktivními účastníky sametové revoluce nebyli, aby je něco takového nemuselo v budoucnu postihnout.

„Já jsem nebyl na výročí Mnichova, nebyl jsem ani na výročí okupace 15. března a nebyl jsem ani na výročí sovětské okupace,“ shrnul Zeman a ohradil se vůči svým kritikům, kteří si myslí, že by se měl vzpomínkových akcí zúčastnit aktivně. Na podobné akce prý nechodí i proto, že se jich účastní lidé, kteří přitom vůbec nebyli přítomni původním vzpomínaným událostem. „Neříkám, že to je alibismus, i když to k němu nemá daleko,“ podotkl.

Každý má dle hlavy státu právo, pokud byl aktivním účastníkem akcí spojených s pádem minulého režimu, aby zavzpomínal stejně, jak to učiní on. A kdo aktivním účastníkem nebyl, si to prý také může „kompenzovat doma“.

Závěrem prezident zmínil i svůj zdravotního stav, především nechutenství. To se prý již zlepšuje.

Zeman do Bratislavy přiletěl, aby si společně s premiérem Andrejem Babišem připomenuli události z doby před třiceti lety.

Spolu se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou v sobotu položí věnce k pamětní desce připomínající nepovolený studentský průvod z 16. listopadu 1989. Asi dvě stovky studentů, kteří požadovali reformu školství, zlepšení svých sociálních podmínek a demokracii, tehdy prošly ulicemi Bratislavy. Policie proti nim nezasáhla. Na sobotu je ve slovenské metropoli naplánována rekonstrukce zmíněného průvodu.

Zeman spolu s Čaputovou v Bratislavě v sobotu také otevřou Český dům, jehož vznik nynější český prezident dlouhodobě prosazoval.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

ČT

Nejste sám, kdo si stěžuje na to, že pořad 168 zkresluje a vytrhuje vyjádření z kontextu. Proč se s tím ale něco nedělá? Lhát by neměli nikde v médiích, ale ČT se navíc nálepkuje jako veřejnoprávní.A myslíte, že je problém jen ve 168? Mě přijde celá ČT dost jednostranná, takže radši koukám na zprávy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To už Kaufland přehnal: Češi se bouří, stát zasahuje

14:25 To už Kaufland přehnal: Češi se bouří, stát zasahuje

Velmi nepěkné překvapení čekalo na inspektory, kteří na konci ledna zavítali ke kontrole pardubické …