Zeman, Sobotka i Babiš. Nejen oni se vyjadřují ke skonu Sira Wintona

01.07.2015 19:25

Smrtí sira Nicholase Wintona, zachránce více než 650 československých dětí židovského původu, odešel statečný, skromný a slušný člověk, shodují se čeští politici. Winton dnes zemřel ve věku 106 let.

Zeman, Sobotka i Babiš. Nejen oni se vyjadřují ke skonu Sira Wintona
Foto: Li-Sung / Wikimedia commons
Popisek: Sir Nicholas Winton

"Byl to člověk, kterého jsme obdivoval pro jeho osobní statečnost," tlumočil vyjádření prezidenta Miloše Zemana ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman podle něho zašle pozůstalým oficiální kondolenci. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) odešel dobrý člověk. "Zůstane už napořád symbolem statečnosti, hluboké lidskosti a neuvěřitelné skromnosti," uvedl předseda vlády na twitteru.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Pro místopředsedu vlády Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) Winton představoval nezištného a slušného člověka. "U něj se naplnilo ono 'kdo zachrání člověka, zachrání svět'. Čest jeho památce," uvedl. "Bylo mi ctí, že jsem jej loni navrhl na nejvyšší státní vyznamenání," připomněl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) loňské Wintonovo ocenění na Pražském hradě Řádem bílého lva. Winton byl podle něj inspirující člověk, kterému patří hluboký obdiv za jeho životní odvahu a příklad.

 Místopředseda vlády Andrej Babiš (ANO) označil Wintona za skutečného hrdinu. "Upřímnou soustrast bych chtěl vzkázat nejen jeho nejbližší rodině, ale i všem, kterým tento muž pomohl," napsal ČTK. Winton byl hrdinou i pro ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL). "Srdečný a veselý člověk, který svým charismatem a skromným vystupováním dokázal rozesmát i dojmout celý svět, si bez jakýchkoli pochyb zaslouží, abychom před ním v tiché úctě smekli," vzdal Wintonovi hold.

Andrej Babiš

  • ANO 2011
  • Premiér v demisi
  • předseda vlády

"Kdy jindy se aspoň na chvíli zastavit a zamyslet se nad tím, s čím jednou odejde každý z nás? Čest památce sira Nicholase Wintona!," napsal na twitteru státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Podle předsedy ODS Petra Fialy byl Winton mimořádnou osobností, která "nám ukazuje, že velké činy se často odehrávají ve skrytosti, stranou veřejné pozornosti," napsal ČTK. Winton podle něj patřil k hrdinům 20. století. "Udělal potřebnou věc ve správnou chvíli, zachránil stovky životů a považoval to za samozřejmost. O to větší je náš obdiv a naše vděčnost," uvedl.

V letech 1938 a 1939 organizoval Winton v Československu odjezdy židovských dětí do Británie a obstarával veškeré formality potřebné k jejich přepravě po železnici. Právě před 76 lety, 1. července 1939, odjel z Prahy vlak s největším počtem dětí. Do bezpečí jich podle BBC zamířilo 241.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš se vám nelíbí. Estébák. A máte vůbec nějaké plány, co s touto zemí? Nebo budete jen cintat o demokracii u Havlova pomníčku? Podívejte se, co řeší svět, chytá se za hlavu režisér Martinek

19:06 Babiš se vám nelíbí. Estébák. A máte vůbec nějaké plány, co s touto zemí? Nebo budete jen cintat o demokracii u Havlova pomníčku? Podívejte se, co řeší svět, chytá se za hlavu režisér Martinek

Režisér a producent David Martinek sepsal pro ParlamentníListy.cz zamyšlení nad výzvami současného …