Zeman: Vojáci z amerického konvoje nejsou okupační armáda

24.03.2015 14:01 | Zprávy
autor: čtk, mp

Prezident Miloš Zeman nesouhlasí s tím, aby byli vojáci amerického konvoje označováni za okupační armádu. Řekl to při návštěvě Libereckého kraje. Poznamenal, že v souvislosti s konvojem musí bojovat s "antiamerickými blázny". Blížící se průjezd konvoje v posledních dnech vyvolal kontroverze, nesouhlasí s ním zejména komunisté a aktivisté názorově blízcí Rusku. Plánují proti němu protesty. Jejich odpůrci naopak chtějí vojáky vítat.

Zeman: Vojáci z amerického konvoje nejsou okupační armáda
Foto: Jiří Hroza
Popisek: Třetí zastavení prezidenta na návštěvě v Plzeňském kraji byla beseda s žáky středních škol v Plzni v areálu střední průmyslové školy elektrotechnické

"Zatímco v posledních měsících bojuji proti antiruským bláznům, tak k tomu v poslední době přibyl boj proti antiamerickým bláznům, protože blázni jsou rovnocenně rozprostřeni na obou stranách," řekl Zeman v souvislosti s americkým konvojem. "Nesouhlasím s tím, aby se americká vojska označovala jako okupační z toho prostého důvodu, že v minulém století jsme okupaci zažili již dvakrát a víme, jak vypadá," dodal prezident.

Komunisté protestují

Zeman zopakoval, že je proti jakýmkoli jiným vojenským základnám v Česku než českým. Poznamenal, že v minulém roce bylo podobných průjezdů několik a nikdo si toho nevšiml. "Jedině díky České televizi, která ten asi pětisetčlenný konvoj málem interpretuje jako Závod míru, neustále slyšíme v hlavních zprávách, kudy konvoj pojede," poznamenal Zeman.

Americký konvoj bude čítat asi 516 lidí a 118 vozidel. Přes Česko pojede v rámci svého přesunu z vojenského cvičení v Pobaltí na svou domovskou základnu v Bavorsku. V současné době je v Polsku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Migrační pakt

Vy tvrdíte, že jakýkoliv postih za nedodržování migračního paktu je vydíráním. Ale i když jsem proti povinným kótám, opravdu jde o vydírání, když ho naši politici schválili? Podle mě to byla chyba, kterou nevím, jestli se teď podaří ještě napravit.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…