Zeman a Babiš: Toto zatím nepadlo. Profesorka Dvořáková našla nečekaný vzkaz

01.10.2019 7:03

Profesorka politologie Vladimíra Dvořáková se ještě jednou vrátila k projednávání žaloby na prezidenta Zemana. Na žalobu nabídla trochu jiný pohled než ostatní odborníci. Překvapilo ji, jak malý počet poslanců prezidenta otevřeně podpořil. Prý může jít o vzkaz premiéra Andreje Babiše (ANO) Hradu.

Zeman a Babiš: Toto zatím nepadlo. Profesorka Dvořáková našla nečekaný vzkaz
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimíra Dvořáková

Žalobu na prezidenta Miloše Zemana sepsalo několik senátorů v čele s Václavem Láskou z klubu Senátor 21. Vzhledem k rozložení politických sil ve Sněmovně, kde dominuje hnutí ANO, bylo jasné, že žaloba dolní komorou neprojde a nedostane se tak k Ústavnímu soudu České republiky.

Profesorka Vladimíra Dvořáková se v Českém rozhlase podívala na to, kolik poslanců vyjádřilo prezidentovi jasně a nahlas podporu. A překvapilo ji, jak malou podporu mezi zákonodárci vlastně Miloš Zeman získal.

„To, co je pro mě překvapivé, že vlastně byla vyjádřena poměrně malá podpora prezidentovi. I z toho malého počtu hlasujících 130 z 200, to znamená, že 70 lidí nepřišlo nebo se omluvilo, nebo se neomluvilo, ale vůbec se neúčastnilo jednání, a z těch 130, co hlasovalo, se deset ještě navíc zdrželo,“ podotkla Dvořáková.

„A když se podíváme, tak otevřeně proti žalobě se postavilo 29 poslanců ANO, tedy méně než polovina,“ pokračovala Dvořáková s odkazem na skutečnost, že ANO má ve Sněmovně 78 poslanců. „Ze sociální demokracie hlasoval proti žalobě pouze poslanec Foldyna,“ podotkla ještě.

„Jde mi o to symbolické gesto, že se vlastně nevyjádřila podpora prezidentovi. Protože bylo jasné, že ta žaloba neprojde, tak pro mě bylo zajímavé, že vlastně nebyla vyjádřena podpora prezidentovi, kromě KSČM a SPD, kde to hlasování bylo víceméně jednomyslné,“ zdůraznila.

A proč se prezident dočkal ve Sněmovně tak slabé podpory? Profesorka Dvořáková za tím vidí politický boj, ukázku toho, že premiér Andrej Babiš (ANO) poté, co bylo zastaveno jeho trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo, posílil.

Ještě v létě v kauze odvolání exministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) bylo znát, že premiér je oslaben. „V létě jsme viděli takové velmi podřízené chování premiéra vůči prezidentovi. Vypadalo to, že prezident drží trochu pana premiéra v hrsti,“ konstatovala Dvořáková.

V obecné rovině doplnila, že by možná stálo za to českou Ústavu zpřesnit. Zpřesnění některých bodů by se týkalo až dalšího prezidenta, nikoli Miloše Zemana, ale vzhledem k tomu, že v tuto chvíli nevíme, kdo se stane prezidentem po Miloši Zemanovi, nevíme, zda to bude člověk, který se bude více držet uvnitř ústavních mantinelů, nebo to bude někdo, kdo se k Ústavě bude chovat jako dnes Zeman a bude Ústavu napínat mnohdy až do krajnosti.

„Já si myslím, že naše Ústava není dobře koncipována, a mělo by se s tím něco udělat,“ upozornila profesorka. My máme v Ústavě takovou anomálii, že je prezident ze své funkce neodpovědný. Tam, kde je nutný spolupodpis premiéra odpovídá za kroky prezidenta vláda, ale prezident má současně tendenci expandovat,“ upozornila dáma. Aby napříště prezident mocensky neexpandoval, bylo by dobré nastavit mu limity. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vítku, to nebylo dobrý.“ Rakušan před spaním pořádně uklouznul

10:30 „Vítku, to nebylo dobrý.“ Rakušan před spaním pořádně uklouznul

Stovky muslimů v sobotu demonstrovaly v německém Hamburku na akci svolané islamisty a za pokřiků „Al…