Zeman a Duka si přišli do svatého Víta poslechnout koncert pro charitu

22. 12. 2013 21:53

Prezident Miloš Zeman a kardinál Dominik Duka se v neděli v katedrále svatého Víta zúčastnili čtvrtého adventního koncertu spojeného s charitativní sbírkou. Výtěžek sbírky byl určen pro Hospic sv. Štěpána v Litoměřicích, který více než 16 let poskytuje zdravotní a sociální služby nevyléčitelně nemocným a umírajícím, jejich rodinám a blízkým. Výtěžek poputuje na platy odborného personálu.

Zeman a Duka si přišli do svatého Víta poslechnout koncert pro charitu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kardinál Dominik Duka
reklama

V zaplněném chrámu vystoupili Talichova komorní filharmonie, Pavel Šporcl, skupina Čechomor, Karel Gott, Schola Gregoriana Pragensis a Český chlapecký sbor. Přímým přenosem koncert vysílala Česká televize, která adventní koncerty od roku 1991 pořádá. Novými moderátory koncertů se letos stali Jan Potměšil s Ester Janečkovou. Zájemců o návštěvu koncertu bylo v neděli mnohem více, než pořadatelé mohli uspokojit. Desítky lidí odcházely od vstupu do chrámu zklamaných.

Prezident Zeman se o hospice zajímá. Na květnovém sjezdu Rady seniorů ČR hlava státu uvedla, že část peněz z církevních restitucí by církve měly věnovat na budování sítě hospiců, v nichž se lidé "budou loučit se životem v méně ponižujících podmínkách" než v léčebnách dlouhodobě nemocných. Církevní charity hospice provozují už nyní. Podle zástupců církví ale není problémem hospic vybudovat, náročné je ho pak provozovat.

Za více než dvacetiletou historii se díky adventním koncertům vybralo přes 155 milionů korun, které podpořily 93 organizací.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Zeman s Dukou se sešli ve svatovítské katedrále, objekty kolem chrámu jsou předmětem jednoho ze sporů, které se řeší při církevních restitucích. Oba představitelé by měli počátkem nového roku uzavřít dohodu o formálním vydání některých nemovitostí katolické církvi a následné směny za jiné v areálu Hradu.

Podle Duky půjde o takovou dohodu, "aby hlava státu, potřebné instituce, bezpečnost celého areálu, který je do jisté míry rizikovým areálem z hlediska politiky a terorismu, mohly fungovat jako doposud a církev, která zde žije, tak najde zase ty prostory, které potřebuje momentálně pro svůj život a pro určitý rozvoj katedrály".

S tím, že by se měly podle zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi vydávat jakékoli budovy na Hradě, nesouhlasí ČSSD. Je to kromě revize výše finančních náhrad další požadavek, který strana uplatňuje při nově otevřených jednáních se zástupci církví i při jednáních o nové vládě. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

19:25 To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

Moderátor Luboš Xaver Veselý na svém Facebooku sdílel videa s názory na jeho zvolení do Rady České t…