Zeman by měl jmenovat Petříčka ministrem zahraničí příští týden

04.10.2018 17:04

Prezident Miloš Zeman by měl Tomáše Petříčka (ČSSD) jmenovat ministrem zahraničí pravděpodobně během příštího týdne. Konkrétní datum ještě určeno není, řekl novinářům současný náměstek Petříček po zhruba hodinovém jednání s hlavou státu na Pražském hradě. Právem ministra je složit si vlastní tým poradců, dodal Petříček. Zprávu přinesla ČTK.

Zeman by měl jmenovat Petříčka ministrem zahraničí příští týden
Foto: mzv.cz
Popisek: Ministerstvo zahraničních věcí

Počítá do něj se zkušenými akademiky, bývalými diplomaty či aktivními a bývalými politiky.

Se Zemanem se Petříček podle svých slov shodl na tom, že v případě zahraniční politiky je nutné, aby Česko vystupovalo jednotně. „Samozřejmě se nemusíme ve všem shodovat, lidé mají na věci různý názor. Nicméně jsme si potvrdili, že spolu chceme vést dialog a konzultovat naši zahraniční politiku, abychom skutečně co nejlépe zastupovali zájmy našich občanů ve světě,“ řekl.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Petříček v úterý řekl, že na ministerstvu po jeho jmenování zanikne funkce politického tajemníka, kterou zastává Miroslav Poche (ČSSD). Europoslanec Poche se jí ujal poté, co ho Zeman odmítl jmenovat ministrem a místo toho pověřil vedením resortu předsedu ČSSD Jana Hamáčka, který je současně ministrem vnitra.

Dnes Petříček dodal, že personálním otázkám se bude věnovat po svém jmenování. „Jsem rád, že si prezident vyslechl můj názor, že ministr by si měl složit svůj sbor poradců na základě vlastního uvážení a na základě odbornosti konkrétních osob,“ konstatoval. Pocheho jméno konkrétně nekomentoval.

Kandidát ČSSD na ministra dnes se Zemanem hovořil i o konkrétních tématech. „O naší pozici v EU, našich vztazích v rámci NATO,“ řekl. Mluvili i o Africe, rozvojové spolupráci nebo ekonomické diplomacii. V budoucnu chce s hlavou státu hlouběji hovořit o tématech, kde by mohli mít neshody. „Konkrétní témata, kde bychom se neshodovali, jsme detailně nyní neprobírali,“ uvedl. Mohlo by jít o vztahy s některými mimoevropskými zeměmi, dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura před davy v Plzni: Z ČT na nás uslyšíte špínu. Bartošova muslimská Evropa a 100 pohlaví. EU vadí české zbraně. Akci zkusil narušit zfetovaný mladík

9:45 Okamura před davy v Plzni: Z ČT na nás uslyšíte špínu. Bartošova muslimská Evropa a 100 pohlaví. EU vadí české zbraně. Akci zkusil narušit zfetovaný mladík

Fyzickým střetem s nepřizpůsobivým občanem začal v Plzni mítink SPD. A jakoby symbolicky byl zakonče…