Zeman by měl senát hájit, a ne ho napadat, brání horní komoru parlamentu Štěch

18.10.2016 19:45

Prezident Miloš Zeman by neměl napadat ústavní instituce. V reakci na dnešní prezidentovo zpochybňování smyslu senátu to uvedl předseda horní komory parlamentu Milan Štěch (ČSSD). Podle místopředsedy senátu Přemysla Sobotky (ODS) by měl prezident hájit ústavu své země, ne ji svými výroky destabilizovat. Oba připustili, že nízká volební účast je problém, není ale „seriózní“ spojovat výsledek voleb s návrhem na zrušení senátu, míní Štěch.

Zeman by měl senát hájit, a ne ho napadat, brání horní komoru parlamentu Štěch
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Senátu Milan Štěch

Zeman dnes v rozhovoru pro Českou televizi (ČT) zpochybnil smysl senátu. Podle něj by sice mohl být pojistkou demokracie, ale není si jist, jestli horní komoru Česká republika potřebuje. Lidé si senátu neváží, jinak by byla volební účast vyšší, uvedl. Podle něj je volební účast stejně jako potřeba senátu téma k řešení.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Podle Štěcha má senát smysl. „Prokázal to svou usilovnou a trpělivou prací na zlepšování zákonů. V 60 procentech poslanci uznali, že změny navržené senátem jsou změny k lepšímu. Naprostá většina horních komor parlamentů evropských zemí při opravách zákonů zdaleka tak úspěšná není,“ sdělil ČTK. Prezident Zeman může mít podle něj výhrady k jednotlivým osobám, ale neměl by napadat ústavní instituce.

Milan Štěch

  • "Slušně, ale důrazně."
  • místopředseda Senátu

Malá volební účast, která dosáhla 15,4 procenta voličů, je podle Sobotky určitě problém. Nízká byla ale i účast v evropských volbách a poslance Evropské unie také nerušíme, poznamenal. „Jsem si jist, že podobnou větu by prezident neřekl, kdyby ve druhém kole uspěl pan Babiš, jeho zřejmý přítel,“ uvedl Sobotka.

Hnutí ANO získalo v letošních senátních volbách tři mandáty, ačkoliv první kolo vyhrálo a v senátním finále mělo 14 zástupců. Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš dlouhodobě zastává názor, že senát je zbytečný, avšak debata o případném zrušení horní komory není nyní podle místopředsedkyně sněmovny Jaroslavy Jermanové (ANO) pro ANO prioritou.

V letošních senátních volbách byla nejúspěšnější KDU-ČSL, která vyhrála v devíti ze 27 obvodů. STAN a ODS získaly tři mandáty, sociální demokraté dokázali zvítězit jen ve dvou obvodech stejně jako TOP 09 a Severočeši.cz. Zastoupení KSČM v senátu zůstane jednočlenné.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Letná: Vyfoť se se svým politikem. Byla tam celá opozice. A Drahoš pěl hymnu na VIDEO

22:04 Letná: Vyfoť se se svým politikem. Byla tam celá opozice. A Drahoš pěl hymnu na VIDEO

Na demonstraci Milionu chvilek na Letenské pláni se v sobotu znovu sešlo asi dvě stě tisíc lidí. Po …