Zeman by měl v květnu znovu navštívit Čínu

23. 12. 2016 14:46

Prezident Miloš Zeman by měl opět v květnu navštívit Čínu. Během cesty se zúčastní setkání k Nové Hedvábné stezce. ČTK to řekl ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Hynek Kmoníček. Zeman by mohl během posledního roku svého funkčního období také navštívit Spojené státy, Latinskou Ameriku nebo Vietnam. Úřad vlády zatím nechtěl konkrétní cíle cest premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) specifikovat, budou se však soustředit především na podporu ekonomické diplomacie.

Zeman by měl v květnu znovu navštívit Čínu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman promluvil k výsledku prezidentských voleb v USA a podotkl, že se o něm mluví jako o českém Donaldu Trumpovi
reklama

Kmoníček již dříve ČTK řekl, že pro seznam zahraničních cest, na které se Zeman vydá, bude důležité jeho rozhodnutí, zda bude znovu kandidovat, či nikoli. Pokud by totiž chtěl před svou kandidaturou vést kampaň, dalo by se čekat omezení návštěv v zahraničí.

Prezident ale určitě bude chtít jet na jaře do USA, kam ho nedávno pozval nově zvolený americký prezident Donald Trump. Pražský hrad po telefonátu obou politiků oznámil, že by se cesta, při které by měl Zeman navštívit Bílý dům, měla pravděpodobně uskutečnit na konci dubna.

Ze seznamu zahraničních cest nepochybně nebude chtít prezident škrtnout ani cestu do Číny. Sbližování s Čínou a lákání čínského kapitálu do České republiky Zeman považuje za jednu z priorit. Podle Kmoníčka by se návštěva Číny měla uskutečnit v květnu a český prezident během ní absolvuje setkání k projektu Nové Hedvábné stezky, možné jsou i bilaterální schůzky. Zeman Čínu navštívil během svého prezidentského mandátu již dvakrát.

Premiéra čeká v březnu souboj o předsednické křeslo v ČSSD a stranu pak v říjnu volby do Sněmovny, v posledním roce mandátu tak nelze očekávat delší zahraniční cesty. Mluvčí kabinetu Martin Ayrer ČTK řekl, že prioritní bude v plánech premiéra nadále ekonomická diplomacie. „Součástí cest budou podnikatelské delegace. Podle toho se vedou diplomatická jednání ohledně jednotlivých cest, teď ale ještě nemůžeme být konkrétní,“ uvedl Ayrer.

Pražský hrad má v plánu také uskutečnit několikrát odloženou cestu do Jižní Ameriky. Naposledy se měla konat v létě současně se zahájením olympijských her v Brazílii, byla ale odsunuta. Zvažovala se návštěva Mexika, Kolumbie a Kostariky. Zeman by měl také navštívit Vietnam, z programu naopak vypadla zvažovaná cesta do Jižní Koreje, kde tamní prezidentka Pak Kun-hje čelí odvolání.

Český prezident se bude účastnit několika summitů. Přítomen by měl být otevření výstavy Expo v kazašské Astaně, summitu NATO v Bruselu nebo již tradičně valného shromáždění OSN.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trikolóra: Primátore Hřibe, už vůbec nic nedělejte! Šokující příklad vaší neschopnosti

10:44 Trikolóra: Primátore Hřibe, už vůbec nic nedělejte! Šokující příklad vaší neschopnosti

Hnutí Trikolóra je přesvědčeno, že magistrát pod vedením primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) nerespektuj…