Zeman domluvil a ČT hned volala Daniela Kroupu. Ten viděl končícího státníka

26.12.2021 14:26

Prezident Miloš Zeman jako každoročně přednesl 26. prosince ve 13:00 vánoční poselství ze svého sídla v Lánech. Vyzval k povinnému očkování, k vyvázání se ze Zeleného údělu pro Evropu a k racionálním úpravám státního rozpočtu cestou zrušení daňových výjimek. „Odpustil si své obvyklé výpady,“ ocenil politolog Daniel Kroupa Zemanův projev. Zeman projevem ukázal, že nadále zůstává jedním z hlavních hráčů na tuzemské politické scéně. Šlo ale o poselství „končícího státníka“.

Zeman domluvil a ČT hned volala Daniela Kroupu. Ten viděl končícího státníka
Foto: Screen vysílání ČT1
Popisek: Prezident Miloš Zeman při Vánočním poselství

Prezident Zeman řekl, že jeho projev nebyl konejšivý ani všeobjímající, protože je třeba řešit reálné problémy, kterým čelíme. „Bylo to vánoční poselství v tom smyslu, že si pan prezident odpustil některé své obvyklé výpady. V tomto smysl bych řekl, že to byl projev umírněný,“ zhodnotil Kroupa.

Neřekl by, že by byl obsah poselství úkolováním nové Fialovy vlády: „Domnívám se, že prezident novou vládu už úkolovat nemůže. Shoduje se s ní například v rozpočtu, který se nová vláda pokusí sestavit znovu a úspornější,“ řekl Kroupa k prezidentovým slovům o tom, že se státním rozpočtem od předchozí vlády není spokojen.

Některé body, jež hlava státu zmínila, se podle politologa však nesetkají s příznivým přijetím: „Jako je například vystoupení z Green Dealu, který i premiér Fiala chápe spíše jako příležitost pro českou ekonomiku, než něco, proti čemu je třeba vystupovat,“ míní Kroupa.

Vnímá i další linku vánočního poselství, a sice Zemanův zlepšující se zdravotní stav: „Samozřejmě v projevu byl přítomen jistý prvek, že prezident chce dát veřejnosti najevo, že se nestahuje do soukromí, že chce dál ovlivňovat politickou scénu,“ všímá si.

Zároveň Kroupa dodal, že prostředky, které prezident Zeman k ovlivňování politiky má, jsou mnohem menší: „K tomu, aby ovlivňoval domácí politiku, natož tu zahraniční, má méně nástrojů, než tomu bylo v minulém období,“ soudí Kroupa vzhledem k rozložení politických sil v Parlamentu.

„Řekl bych, že to byl takový projev spíše končícího státníka,“ shrnul politolog závěrem obsah prezidentova vánočního poselství.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Snažíte se jako ministryně zprostředkovat mír nebo to považujete za nereálné?

Paní ministryně, snažíte se nebo budete se snažit mezi Ruskem a Ukrajinou iniciovat mírová jednání? Přijde mi, že tu probíhá jen válka ve zbrojení, což se obávám, že nemůže skončit dobře. Co když Putin fakt použije jaderné zbraně? Vždyť on už několikrát ukázal, že je šílenec!

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš právě vytáhl věc proti ČT. Zavřít Hamplovou, padlo. A velký strach

20:14 Babiš právě vytáhl věc proti ČT. Zavřít Hamplovou, padlo. A velký strach

Po porážce ANO v senátních volbách se ozývá lídr hnutí Andrej Babiš. Obytňák, se kterým objížděl Čes…