Zeman i dnes o uprchlících: Na fotkách nevidíte zbídačené otrhané rodiny, ale většinou zdatné, zdravé a bojeschopné muže. EU hanebně selhala. Armádu na hranice

03.11.2015 15:24

REPORTÁŽ Vznik Islámského státu způsobila americká invaze do Iráku, prohlásil prezident Miloš Zeman druhý den své návštěvy v Pardubickém kraji. V Divišově divadle v Žamberku si ho přišly poslechnout stovky lidí z řad veřejnosti. V úterý před polednem přijel i hejtman Martin Netolický a místní starosta Jiří Dytrt. Důsledek uprchlické krize prezident přirovnal k možné invazi do Evropy, proto je podle něj nutné chránit naše hranice. Jako důvod uvedl existenci tisíců převaděčů, ale také země, odkud migranti přicházejí, protože se nejedná pouze o místa postižená válkou. Evropská unie podle Zemana při ochraně hranic hanebně selhala.

Zeman i dnes o uprchlících: Na fotkách nevidíte zbídačené otrhané rodiny, ale většinou zdatné, zdravé a bojeschopné muže.  EU hanebně selhala. Armádu na hranice
Foto: archiv
Popisek: Naprosto plný sál při setkání s prezidentem Zemanem v Žamberku

Plný sál divadla vítal českého prezidenta potleskem. Miloš Zeman – tak jako tradičně na svých cestách – dodržel krátký úvod a většinu svého času setkání s veřejností věnoval reakcím na otázky. Jedna z nich patřila také Islámskému státu a Turecku: „Islámský stát a uprchlická krize má jednoho společného jmenovatele – Turecko. Turecko se postaralo o vznik Islámského státu, Turecko léčí bojovníky Islámského státu, Turecko obchoduje s Islámských státem, Turecko k nám posílá miliony uprchlíků a Turecko si říká o výkupné ve výši jeden milion eur. „Turecko je členem NATO, a nedovedu si představit, že by Slovensko léčilo bojovníky Islámského státu nebo obchodovalo s Islámským státem. NATO je společenství vysloužilých generálů, co mi na to můžete říct?“ ptal se muž z publika.

Anketa

Jste ochotni u sebe ubytovat uprchlíka?

2%
98%
hlasovalo: 22205 lidí

Islámský stát vznikl kvůli americké invazi do Iráku

Miloš Zeman odvětil, že za původce Islámského státu nepovažuje Turecko: „Ten způsobila americká invaze do Iráku, která byla zdůvodněna zbraněmi hromadného ničení, ale žádné se tam – jak známo – nenašly. Po této invazi se rozpoutaly spory mezi Kurdy, šíity a sunnity a Američané masivně investovali peníze i techniku do irácké armády. Díky sporům se objevilo jen několik desítek tisíc radikálů, kteří si začali říkat Islámský stát. Když se radikálové setkali s pravidelnou iráckou armádou, tak utekla a nechala jim i ty zbraně, které měla od Spojených států. Ale souhlasím s vámi, že Turecko může být jedním z podporovatelů již vzniklého Islámského státu,“ vysvětloval svůj postoj prezident. Mezi příčinami zmínil i skutečnost, že Turci nesnášejí Kurdy, s čímž souvisí hrozící nebezpečí. Základní důvod, proč Turecko podle Zemana nepřímo podporuje Islámský stát, je, že Kurdové bojují proti Islámskému státu a zdůraznil heslo: nepřítel mého nepřítele je můj přítel. Odpověď si vysloužila hlasitý potlesk.

Tazatele však ještě zajímalo také prolomení těžebních limitů, o kterých prohlásil, že nepřinesou pracovní místa. „Každý statistik vám řekne, že v místech, kde se těží uhlí, je vysoká nezaměstnanost. Jestlipak víte, proč se nestaví Temelín? Na tom mají zájem naši uhlobaroni, protože chtějí, aby se těžební limity prolomily,“ řekl muž prezidentovi. Miloš Zeman připomněl, že každá země je závislá na energetických surovinách, některé země mají naftu nebo plyn, Česká republika nemá ani jedno. Když nepočítáme zanedbatelné zdroje na Hodonínsku, atomová energie pokrývá třicet pět procent spotřeby elektřiny. Druhý zdroj – uhlí, bohužel, spíše hnědé než černé – se hodí pro teplárny. „Jak víte, dva miliony občanů jsou zásobovány teplárenskými rozvody. Když se rozhodlo o prolomení limitů na dole Bílina, bylo třeba zajistit ten druh uhlí, který slouží k výrobě tepla. Jednoho krásného dne, a nevím, kdy to bude, budeme muset využít zásoby uhlí v dole ČSA, to je nepochybné. Můžeme jen diskutovat o datu, zda za padesát či sto let,“ řekl Zeman. Zároveň podotkl, že záleží také na tom, jak se podaří využívat náhradní zdroje. Zatím je tu móda břidlicového plynu, ale už se objevují zprávy, že to není tak krásné, jak to z počátku vypadalo. Některé těžební společnosti zkrachovaly. Dodal, že pokud jde o hnědé uhlí, tak nevyužívaná rezerva je k ničemu.

Zeman: Jsem odpůrce obnovitelných zdrojů

Prezident se následně označil za odpůrce obnovitelných zdrojů energie, jako jsou větrné nebo solární elektrárny: „Jednak jsou bohatě dotovány, takže se neřídí tržní cenou a když sluníčko nesvítí a vítr nefouká, potřebujete stejně ostatní elektrárny. Je to móda, která pokrývá naše pole solárními panely a brzo přestane. Osobně jsem pro takzvaný energetický mix, který se v zásadě skládá z hnědého uhlí a existujících atomových elektráren, jejichž další výstavba není obstruována hnědouhelnými barony, ale cenou energie a elekřiny. Kvůli břidlicovému plynu se cena plynu v USA snížila o dvě třetiny, a to je hodně,“ uvedl Miloš Zeman. Sám by byl pro maďarskou cestu, tedy elektrárny s podporou Evropské komise, která Maďarsku udělila výjimku pro stavbu atomové elektrárny. Na každou složitou otázku podle hlavy státu existuje jednoduchá, srozumitelná, stručná a – nesprávná odpověď.

Jeden z přítomných občanů Žamberka se zajímal o dlouhodobou podporu Izraele ze strany Miloše Zemana. „Chválím vás za dlouhodobě konzistentní názory na situaci na Středním východě. Jste jeden z posledních politiků, který podporuje Izrael. Spousta lidí u nás i ve světě vás za to musí nenávidět…“ zaznělo směrem k prezidentovi. Zeman vysvětlil několik důvodů, proč Izrael podporuje. Připomíná mu totiž osud předválečného Československa, když bylo ostrůvkem demokracie obklopeno diktaturami nebo autokratickými režimy. „Položme si otázku, zda Izrael není obklopen autokratickými režimy, které proti němu vedly vyhlazovací války. Hned první den vyhlášení nezávislosti Izraele podle OSN zahájily spojené arabské armády útok na Izrael s cílem jej zničit. Tato tendence pokračuje dál a bývalý prezident Íránu prohlásil, že cílem Íránu je vymazat Izrael z mapy. Jak bychom se cítili my, kdyby někdo prohlašoval, že chce vymazat naši republiku z mapy? Izrael je demokratická země, konají se zde svobodné volby. Když nad ní letíte, vidíte zelený ostrov – Izrael; a kolem žluté okolí a to je poušt – arabské země. To znamená, že oni se starají o svoji zemi, zvelebují ji, zalesňují a je to také technologická velmoc, což se málo ví, a já jsem moc rád, že Česká republika s Izraelem navázala dobrou spolupráci,“ řekl prezident. Jako poslední důvod uvedl, že nemá rád antisemitismus, protože vzpomíná na vyhlazení šesti milionů židů a obrovskou nacistickou nenávist vůči židům.

Proč nás mainstreamová média nechávají v nevědomosti, zaznělo z publika

S otázkou mířící na Miloše Zemana se přihlásila žena z prvních řad a začala citátem politika a spisovatele Niccola Machiavelliho: „Ten, kdo se stane vladařem z vůle lidu, by měl naslouchat, nekonat nic, co by ho (lid) činilo neštatným a nevyvolávat zoufalství a nenávist. Jeho hlavním úkolem není nasytit ego, ale blahobyt poddaných a bezpečnost státu a ochranu hranic před nepřáteli. Chci se zeptat, kdy my začneme bránit naše hranice, stavět ploty a proč mainstreamová média nedělají nic pro to, abychom se dozvěděli o zakazování tělesné výchovy i kreslení ve školách v Anglii, kde muslimské hordy okupují školy a když si rodiče nepřijdou pro děti, říkají jim: ‚easy meat – snadné maso‘. Mainstreamová média neinformují o čtyřech a půl tisících nezvěstných žen a dětí, ve Švédsku o téměř sedmi tisících znásilněných a podřezaných žen, z toho je třicet procent dětí. Proč nás mainstreamová média nechávají v nevědomosti a blahé naději, že nás se to netýká?“ ptala se posluchačka.

„Jasná otázka, jasná odpověď,“ reagoval prezident a podotkl, že i lidé s ne příliš dobrým charakterem mohou mít moudré myšlenky, namalovat krásný obraz nebo složit hezkou báseň. „Ano, prvním úkolem každé země a každého soustátí je chránit svoje hranice. Evropská unie – a já jsem eurofederalista, ale i on má právo kritizovat, možná, že právě on – hanebně selhala v ochraně vnějších hranic. Organizace Frontex má dělat námořní ochranu, má šest lodí, pět z toho je v opravě a jedna křižuje Středozemní moře a je naprosto bezmocná vůči pašeráckým útokům. Sám velitel Frontexu řekl, že když si pašeráci přišli pro zabavenou loď s kalašnikovy v rukou, byl nucen zabavenou loď vydat. Tak se ochrana vnějších hranic nedělá,“ nechal se slyšet prezident. Prvním úkolem našich politiků dle jeho slov je tlačit na neschopné vedení Evropské unie, aby plnila tuto elementární povinnost k ochraně vnějších hranic.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Evropská unie hanebně selhala při ochraně hranic

Druhým úkolem je chránit si hranice sami. Zde mám jiný názor, než současná vláda, ale jako vždy na moje slova jednou dojde. „Říkají nám, nevzrušujte se, vždyť u nás je běženců poměrně málo, jen několik set. To bude platit jen do doby, než se uzavřou německo-rakouské hranice a v tom okamžiku se Česká republika stane tranzitní zemí. Německo bude vyhošťovat ekonomické migranty a podle platných pravidel tak bude činit do zemí, odkud přišli. Ti, kdo otevírají náruč uprchlíkům, by se měli podívat na fotografie proudů uprchlíků na Balkáně,“ vysvětlil Zeman. „Na fotografiích nevidíte zbídačené otrhané rodiny, ale většinou zdatné, zdravé a bojeschopné muže. Dokonce se domnívám, že tito lidé přišli ani ne kvůli práci, nebo sociálním dávkám, ale může to být řízená invaze do Evropy a invaze je něco jiného, než proud uprchlíků.“

Jako důkaz uvedl, že uprchlíci prchají nejen z míst, kde je válka, ale i z dalších států. Jako další ukazatel vidí existenci tisíců dobře placených a organizovaných převaděčů, kteří by neexistovali ze spontánní vlny. Podle hlavy státu potřebujeme po uzavření německo-rakouských hranic poslat k hranicím armádu a samozřejmě i policii a vracet tyto migranty přímo z hranic, nikoliv je umísťovat do detenčních zařízení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Zuzana Koulová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Šándor zuří: Pandemie? Máme 60 pozitivních denně! Ještě zpřísnit? Na co si to hrajeme. A vrhnout se na děti?!

17:00 Generál Šándor zuří: Pandemie? Máme 60 pozitivních denně! Ještě zpřísnit? Na co si to hrajeme. A vrhnout se na děti?!

„Jsme dnes v situaci, kdy nevíme, jak na tom jsme. Mluvíme o pandemii a máme šedesát pozitivních den…