Zeman je jako Islámský stát, řekl arabský princ. Naštval tím české politiky, jen Ženíšek z TOPky měl radost

07.09.2016 8:12

I odpůrci prezidenta Miloše Zemana oněměli, když jej komisař OSN přirovnal k teroristům z Islámského státu. A nepomohlo, že se vedle něj do společnosti islamistických hrdlořezů dostalo několik dalších evropských politiků nebo americký prezidentský kandidát Donald Trump. Jediný, komu se toto srovnání zalíbilo, byl Marek Ženíšek, první místopředseda TOP 09.

Zeman je jako Islámský stát, řekl arabský princ. Naštval tím české politiky, jen Ženíšek z TOPky měl radost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro Blesk ze zámku v Lánech

Jordánský diplomat Husajn vykonává již několik let funkci vysokého komisaře OSN pro lidská práva. Nyní tento příslušník královské rodiny, ženatý s Američankou, překvapil neobyčejně příkrým odsouzením celé skupiny evropských politiků. Navzdory tradici OSN nekomentovat aktuální politické dění jmenoval hned několik politiků, kteří podle něj populisticky využívají zjednodušování složitých problémů úplně stejně, jako když Islámský stát uplatňuje rigidní výklad Koránu.

Husajn primárně mluvil o nizozemském politikovi Geertu Wildersovi, a to popudilo nejvíce, neboť Holanďané mají před volbami a extravagantní odpůrce všeho islámského je jejich favoritem. „Co má Wilders společného s Trumpem, Orbánem, Zemanem, Hoferem, Le Penovou, Faragem, to má společného také s Islámským státem,“ ohromil komisař. Pak vysvětloval, že všechny jmenované spojuje to, že „populisté využívají polopravdy a přílišné zjednodušování, což jsou dva skalpely největších propagandistů“.

Nevídaný útok z Organizace spojených národů rozčílil nejen Hrad, ale i české politiky, včetně těch, kteří jinak Zemana kritizují. Jako první vystoupil v úterý před polednem mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, který právě pořádal tradiční tiskovou konferenci na Pražském hradě. „Žádný komisař nebude naší zemi diktovat. Myslím, že si zaslouží jedině odsouzení. Je to nepříslušné a nepřístojné,“ vybrala z Ovčáčkova ohrazení MF DNES.

Ohradili se ale i jiní. Například české ministerstvo zahraničí, a to přímo ústy ministra Lubomíra Zaorálka. „Od vysokého komisaře očekávám, že bude hledat podporu pro lidská práva v mezinárodním společenství. K tomu jistě patří i přiměřená kritika. Nemyslím si však, že by měl srovnávat demokraticky zvolené představitele státu s extremisty a teroristy. To věci lidských práv příliš nepomůže,“ uvedl ministr.

Za prezidenta se tentokrát postavila i opozice. Předseda ODS Petr Fiala uvedl, že ačkoliv Miloš Zeman občas pronáší podivná vyjádření, podezírat jej, že by měl něco společného s Islámským státem je zcela mimo. „Výroky vysokého komisaře jsou neuvážené a v diplomatickém prostředí nevhodné,“ myslí si.

Pochopení pro přirovnání Zemana k teroristům tak podle MF DNES projevil jen Marek Ženíšek. První místopředseda a zahraničněpolitický expert TOP 09 měl uvést, že kritika jmenovaných politiků je zcela oprávněná a pokud by toto OSN nedělala, byla by k ničemu.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pane redaktore ČT, nedělejte tu sluníčkářskou žumpu. A zameťte si před svým prahem. Pokus o grilování Okamury se totálně obrátil

19:46 Pane redaktore ČT, nedělejte tu sluníčkářskou žumpu. A zameťte si před svým prahem. Pokus o grilování Okamury se totálně obrátil

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura se na tiskové konferenci před jednáním Poslanecké sněmovny pustil r…