„Vždyť syn od Erdogana pomáhal zásobovat radikály naftou a podle některých médií existují i jeho fotografie se šéfem islámských teroristů Bagdádím. Naopak hodně příjemně mě v minulých dnech překvapil německý Spolkový sněm, jenž uznal arménskou genocidu, a také český prezident Miloš Zeman, který při diplomatické návštěvě udělal to samé. Je vidět, že to je odvážný a rovný chlap, který se nebojí říct svůj názor. Teď by to ještě měla oficiálně vyhlásit česká vláda,“ prohlásil Gevorg Avetisjan, známý česko-arménský výrobce cukrovinek Marlenka, s nimiž dobyl celý svět a u kterého si podávají dveře s gratulacemi i špičkoví čeští politici.
Životní příběh Gevorga Avetisjana by vůbec mohl sloužit jako vděčný námět pro barrandovský scénář o „českém snu“. Jako Armén se poprvé dostal z bývalého Sovětského svazu do zahraničí jen jednou, a to na takzvaný družební zájezd do tehdejšího Československa, které, jak říká, si ihned oblíbil. Po rozpadu SSSR a kruté válce mezi Arménií a Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach se pak v devadesátých letech rozhodl emigrovat právě do Česka. „Já jsem vystudovaný architekt – designer, ale i přesto ty životní podmínky u nás byly za války pro každého hrozně těžké. Představte si, že jsme mohli používat elektriku jen hodinu denně, a to i v zimě. Tehdy nás dost zklamal i přístup našeho historického spojence – Ruska. My jsme k němu vždy vzhlíželi s úctou, ale pak se objevily informace, že Jelcin prodával zbraně jak nám, tak Ázerbájdžáncům. To vzhledem k našim vztahům nebylo moc fér. Proto i teď máme sice s Ruskem dobré kontakty, ale díváme se na něj už trochu jinak,“ vyprávěl Avetisjan. Ten, aby se dostal z nuzných poměrů a pomohl i své rodině, zamířil do Česka. Jelikož ale neměl žádné horentní úspory, vybral si za své působiště namísto vysněné Prahy raději severní Moravu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán