Zeman je zatěžkávací zkouška demokracie, zhodnotil Franz a vzpomněl na Havla

11.01.2014 6:38

S kroky, které jako prezident dělá Miloš Zeman, je neúspěšný kandidát na hlavu státu Vladimír Franz nespokojený. Podle něj jde o zatěžkávací zkoušku naší demokracie. Podle výtvarníka, jenž ve volbě získal na 350 tisíc hlasů, musí být prezident zástupcem království z jiného světa.

Zeman je zatěžkávací zkouška demokracie, zhodnotil Franz a vzpomněl na Havla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidát na prezidenta Vladimír Franz překypoval dobrou náladou

Byť je s kroky Zemana Franz nespokojený, ze své někdejší podpory přesto zcela neslevil. Na svém rozhodnutí nevolit Karla Schwarzenberga, ale právě Zemana, by výtvarník neměnil nic. „Pokud by ta konstelace byla stejná, na svém rozhodnutí bych bohužel neměnil nic,“ řekl v rozhovoru pro server iHNed.cz Franz.

Podle něj je na obou stranách, prezidentově i mediální, příliš mnoho subjektivity. „Ze strany prezidenta je to takové to jeho `vadí - nevadí`, `líbí - nelíbí`, což si samozřejmě myslet může, ale do výkonu prezidentských pravomocí to nepatří,“ míní Franz.

Prof. JUDr. Vladimír Franz

  • BPP
  • Kandidát na prezidenta ČR v roce 2013
  • mimo zastupitelskou funkci

Médiím vytknul neustálé okopávání kotníků a zesměšňování různých marginálií. Franz v rozhovoru přesto přiznal, že je zastáncem tvrdé reality nežli pouhého zdání. Je podle něj tedy jasné, že Zeman zajde tak daleko, kam mu to ostatní dovolí. „Jde o zatěžkávací zkoušku naší demokracie,“ říká.

Havel jako Buddha nebo Ježíš

Co se týče vůbec otázek vlády, Franz má za to, že u Sobotky by mělo být prezidentovým zájmem, aby tato země byla stabilní a měla vládu co nejrychleji. Kdyby se býval Franz stal prezidentem, tlačil by na Sobotku, aby se dlouho nedohadovali.

Aby měla funkce hlavy státu smysl, musí prý být prezident trošičku zástupcem toho království, které není z tohoto světa. „Když se podíváme na Václava Havla, byl ekonomem asi tak stejným jako Buddha nebo Ježíš. Byl na tom podobně dobře. A oba Havlovi nástupci na tom z hlediska praktického řemesla byli tisíckrát lépe. Ale jak vidno, ono to nestačí,“ řekl Aktuálně.cz Franz s tím, že by měl prezident vědět, jaký má stát étos a směřování.

Franzova platforma

Nyní má vysokoškolský pedagog Franz po roce klidu a rozhlížení zájem, aby ve společnosti začala vznikat určitá vzájemnost. „Zkrátka, aby do společnosti znovu pronikla kulturnost, čímž zdaleka nemyslím jenom kulturu,“ řekl pro server s tím, že by v tomto oboru něco rád podnikl.

„Jde o to vytvořit platformu. Když se na světě dokážou domluvit a rychle vytvořit spolčení nejrůznějších hlupců, slušní lidé by to snad měli umět také. Ale je otázka, s kým se potkám,“ dodává Franz pro Aktuálně.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jno

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tupé škrty! Ne, neurážejte!“ V Partii posadili ke stolu Schillerovou a Stanjuru. Co věta, to hádka

12:59 „Tupé škrty! Ne, neurážejte!“ V Partii posadili ke stolu Schillerovou a Stanjuru. Co věta, to hádka

„On tady pan Stanjura řekl: Dali jste lidem moc peněz, a měli jste zvýšit nezaměstnanost,“ vypálila …