Zeman ještě tento měsíc navštíví Čínu

09.10.2014 12:17

Prezident Miloš Zeman navštíví Čínu ve dnech 23. až 27. října. Vyplývá to z materiálu, který příští středu předloží vládě ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ředitel hradního zahraničního odboru Hynek Kmoníček už dříve ČTK řekl, že kromě Pekingu má prezident zavítat i do provincií. V Číně chce Zeman podle Kmoníčka jednat hlavně o ekonomických tématech.

Zeman ještě tento měsíc navštíví Čínu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zde se zdraví Miloš Zeman se zástupcem lidové Číny

Přesný termín prezidentovy cesty do nejlidnatější země světa nebyl doposud oficiálně oznámen. Na konci srpna mu první čínský vicepremiér Čang Kao-li v Praze tlumočil pozvání od čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na poslední říjnovou dekádu. Zeman tehdy pozvání přijal.

O zintenzivnění spolupráce s Čínou jednal Zeman se svým čínským protějškem už letos v únoru v ruském Soči u příležitosti zimních olympijských her. Během své nadcházející návštěvy chce prezident podle Kmoníčka podpořit některé konkrétní ekonomické projekty. V případě Číny se již delší dobu mluví o zřízení přímé letecké linky mezi Prahou a Šanghají nebo Pekingem či o snahách české vlády přitáhnout čínské investory do Moravskoslezského kraje.

Česko slíbilo nepodporovat samostatnost Tibetu

Podle informací ČTK by prezidenta na cestě měla doprovázet početná podnikatelská delegace.

Rozvoj diplomatických a ekonomických vztahů s Čínou patří k zahraničněpolitickým prioritám vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD). Asijskou velmoc letos už navštívil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, šéf zdravotnictví Svatopluk Němeček a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (všichni ČSSD).

Šéf diplomacie při své dubnové návštěvě zveřejnil s čínskými partnery prohlášení, v němž Česko uznalo autonomní Tibet neoddělitelnou součástí Číny a slíbilo nepodporovat jeho samostatnost v jakékoli podobě. Kritici to označili za ústup české zahraniční politiky od obhajoby dodržování lidských práv v komunistické zemi, Zaorálek i další představitelé vlády to ale odmítli. Prezident Zeman tehdy ocenil „realistickou politiku nové vlády vůči Číně".

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drsně o ČT: Kde je 168 hodin? Kde je Wollner? soptil Okamura. Přišel nečekaný dokument a k němu informace

13:02 Drsně o ČT: Kde je 168 hodin? Kde je Wollner? soptil Okamura. Přišel nečekaný dokument a k němu informace

Kdo chce slyšet pravdu, tak já jsem se vám ji pokusil sdělit. Poslanec hnutí ANO Pavel Juříček si ve…