Zeman může skončit ve druhém kole prezidentské volby. V Bakalových novinách promluvil expert a přidal čísla

10.03.2017 8:41

Prezident Miloš Zeman oznámil, že se pokusí obhájit prezidentský post. Páteční Hospodářské noviny poukázaly na Zemanovy silné a slabé stránky, s nimiž musí počítat kterýkoli protikandidát, který chce Zemana porazit. Podle sociologa Daniela Prokopa Zeman není neporazitelný. Co mu může zlomit vaz?

Zeman může skončit ve druhém kole prezidentské volby. V Bakalových novinách promluvil expert a přidal čísla
Foto: Hanka Brožková - KPR
Popisek: Prezident Miloš Zeman. S květinou vlevo karlovarská hejtmanka Jana Vildumetzová

Miloš Zeman ve čtvrtek večer na Hradě oznámil, že bude znovu kandidovat na prezidenta republiky. Půjde už o Zemanův třetí pokus. V roce 2003 ještě při volbě Parlamentem Zeman neuspěl. O deset let později byl však zvolen v první přímé volbě českým prezidentem. V roce 2018 se pokusí svůj mandát obhájit a podle sociologa Daniela Prokopa má obrovskou šanci postoupit z prvního kola do druhého. O tomto postupu nepochybuje snad nikdo. Ve druhém kole však může Zeman narazit.

Průzkumy ukazují, že se prezident republiky Zeman dlouhodobě těší podpoře asi 54 procent dotázaných. Jeho popularitu však posiluje kouzlo prezidentského úřadu. Post nejvyšší hlavy státu je pro české občany velmi důležitý už od dob T. G. Masaryka a podle Prokopa přidává Zemanovi prezidentský úřad na popularitě přibližně 5 procent. Bez tohoto úřadu by mu vyjadřovalo podporu asi 49 procent lidí. Nelze tedy vyloučit, že bude v roce 2018 ve druhém kole poražen.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Deník si položil otázku, jak by měl vypadat protikandidát, který může Zemana porazit. „Především by měl skýtat garanci, že bude daleko víc než Zeman dbát o vážnost a důstojnost úřadu. Za to stávající hlavu státu pochválilo jen 37 procent dotázaných, zatímco 57 procent projevilo nespokojenost,“ dovolávají se noviny průzkumu CVVM z ledna 2017.

„Přitom jak známo, Češi si na dojem ze svého prezidenta velmi potrpí už od dob tatíčka Masaryka, ne-li už od časů císaře Františka Josefa. ... Naopak minimálně stejně jako Zeman by musel jeho pokořitel podle průzkumu CVVM umět komunikovat s občany a být aktivní v úřadu. To totiž u dosavadního prezidenta pozitivně hodnotí 65 procent Čechů a postrádá jen necelá třetina,“ pokračuje deník.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je sranda: „Klimatický mládežník“ drží hladovku. A tohle mu Češi provedli

13:51 To je sranda: „Klimatický mládežník“ drží hladovku. A tohle mu Češi provedli

Aktivisté z Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí) už jsou zase na scéně. Tentokrát drží hlad…