Zeman na Pražském hradě jmenoval osm nových generálů

28. 10. 2017 16:55

Prezident Miloš Zeman dnes u příležitosti státního svátku 28. října jmenoval osm nových generálů. Povýšil například současného ředitele Útvaru rychlého nasazení Libora Lochmana a ředitele moravskoslezských hasičů Vladimíra Vlčka, napsala ČTK.

Zeman na Pražském hradě jmenoval osm nových generálů
Foto: Facebook Miloše Zemana
Popisek: Na Pražském hradě u příležitosti státního svátku 28. října prezident Zeman jmenoval nové generály

Při slavnostním ceremoniálu na Pražském hradě bylo povýšeno také šest vojáků. Dosavadní zástupce náčelníka Generálního štábu Armády ČR Aleš Opata byl jmenován do druhé nejvyšší české vojenské hodnosti generálporučíka.

Zeman v projevu oznámil, že dnes večer vyznamená nejvyšším vojenským řádem dva bývalé náčelníky generálního štábu Ludvíka Krejčího a Karla Pezla. Vyznamenán bude také Karel Kutlvašr, který velel Pražskému povstání.

Prezident v proslovu vytkl ministrovi obrany Martinu Stropnickému (ANO), že příliš mnoho tendrů jsou zakázky vypsané v jednacím řízení bez uveřejnění. „Jak známo, tento typ může vést k předražování vojenských zakázek, škoda peněz,“ podotkl Zeman. Dodal, že má od některých kolegů informace, že armáda kupuje „staré železo“ místo moderní techniky. „Chci tomu nevěřit,“ zdůraznil Zeman. Chce také prosadit, aby drony byly z velitelství pozemních sil přesunuty pod velitelství vzdušných sil.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Vedle Opaty se dalších pět vojáků stalo z plukovníků brigádními generály. Povýšení se dočkal šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun, jehož ministr Martin Stropnický (ANO) na povýšení navrhoval již v minulosti, stejně jako jeho zástupce Libora Jílka. Vláda ale návrh neschválila, údajně kvůli postupu Vojenského zpravodajství v případě únosu pětice Čechů v Libanonu. Jedním z unesených totiž byl i příslušník armádní tajné služby Martin Psík. Podle tehdejších spekulací tisku padlo Vojenské zpravodajství do pasti libanonských kolegů.

Povýšen byl i další Berounův zástupce Milan Jakubů. Do hodnosti brigádního generála byli dále jmenováni Pavel Kolář, ředitel Ředitelství speciálních sil Ministerstva obrany, a náčelník Vojenské policie Pavel Kříž, kterému byla od května generálská hodnost propůjčena.

Lochman vede speciální útvar od roku 1996. Jeho policisté jsou připraveni zasáhnout proti teroristům, únoscům nebo při zatýkání zvlášť nebezpečných pachatelů trestných činů.

Slavnostního ceremoniálu v Trůnním sále Pražského hradu se zúčastnili mj. ministr vnitra Milan Chovanec, ministr obrany Martin Stropnický a kardinál Dominik Duka. Přítomen byl i náčelník Generálního štábu AČR Josef Bečvář, ze zástupců bezpečnostních složek byli přítomni například policejní prezident Tomáš Tuhý a ředitel hasičů Drahoslav Ryba.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus to odpálil, Trikolóra je ve Sněmovně, ukázal průzkum. Sílí SPD a ANO. Zato Fialova ODS je v hrůzostrašné situaci

18:07 Klaus to odpálil, Trikolóra je ve Sněmovně, ukázal průzkum. Sílí SPD a ANO. Zato Fialova ODS je v hrůzostrašné situaci

Pokud by se volby konaly nyní, ve Sněmovně by zasedlo sedm stran. Nově i Trikolóra Václava Klause ml…