Zeman na Primě: Rakušan by mi měl poděkovat. Za 32 let nepamatuji tolik afér, jako měl STAN

3.7.2022 11:21 dop. | On-line

V Partii na CNN Prima News vystoupil speciální host – prezident Miloš Zeman. Hned na úvod se pustil do hnutí STAN, které podle něj svými aférami dělá ostudu vládě premiéra Fialy. Zeman si to vysvětluje tak, že v samé podstatě tohoto hnutí jsou penězovody.

Zeman na Primě: Rakušan by mi měl poděkovat. Za 32 let nepamatuji tolik afér, jako měl STAN
Foto: Screen CNN Prima News
Popisek: Prezident Miloš Zeman v Partii

Zeman ocenil Víta Rakušana jako ministra vnitra, který zvládl migrační vlnu z Ukrajiny.

Jiné to je s jeho řízením hnutí STAN. To mělo, jak prezident několikrát zopakoval, za půl roku už šest velkých skandálů. A to Zeman jako pamětník 32 let v české politice nepamatuje u žádné strany.

Je si vědom, že bez 33 poslanců STAN by se vláda stala menšinovou. To ale nic nemění na tom, že nikdo neničí pověst vlády tolik.

Množství skandálů hnutí STAN si vysvětluje tak, že jediným důležitým programovým bodem hnutí je rozpočtové určení daní, lidově „penězovody“. A tato orientace na penězovody podle něj může stát i za skandály Hlubučka a dalších.

Po poslední kauze odstoupil ministr školství Petr Gazdík a nahradil jej Vladimír Balaš. Zeman jej prý jmenoval „se skřípěním zubů“. A při jmenováním zmínil jeho „hříchy z mládí“, za což si od Víta Rakušana vysloužil ironickou poznámku o budoucím důchodci.

„Lidsky chápu, že se naštval, ale já tedy musí znovu zopakovat, co mu vytýkám,“ reagoval na Primě prezident. Takže zopakoval kauzu přijetí Jana Rumla, bývalého ministra vnitra, na plzeňská práva. Balaš jako děkan kvůli němu snížil přijímací hranici o třináct bodů, které mu chyběly, a tak se na školu dostalo tři sta studentů navíc. A nově Zeman připomněl, že kvestor univerzity za to udělil pokutu 1,5 milionu.

A druhým hříchem z mládí byl Balašův právnický posudek v Ústavu státu a práva, který šel v kauze IPB nápadně na ruku společnosti Nomura.

„Ať se pan Rakušan rozčiluje jak chce, tak prostě navrhl kandidáta s těmito dvěma černými puntíky,“ pokrčil prezident rameny. „Měl by mi naopak poděkovat, že jsem jej nakonec se skřípěním zubů přece jen jmenoval,“ dodal.

Vážně to prý zvažoval, ale nakonec nechtěl přidělávat další starosti premiéru Fialovi.

Zeman pochválil ministry za ODS Pavla Blažka a Janu Černochovou. Naopak Jan Lipavský dělá ostudu ve vztazích s Izraelem. Zmínil případ, kdy v OSN České republika nehlasovala proti propalestinské rezoluci, jak činila doposud vždy.

„Já celou kariéru usiluji o přátelství s Izraelem a pak přijde takový tři tečky, a toto přátelství takto poškodí,“ zklamalo prezidenta.

Izraelskému prezidentovi, který má do ČR přijet, se chce Zeman za Lipavského omluvit.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rusové bez morálky, vyčerpaní, poražení? Ani náhodou. Německý novinář smetl proukrajinské „experty“

22:22 Rusové bez morálky, vyčerpaní, poražení? Ani náhodou. Německý novinář smetl proukrajinské „experty“

Novinář Julian Röpcke na twitteru upozornil, že válečná realita na Ukrajině je poněkud jiná, než jak…