Zeman na sněmu advokátů zkritizoval délku soudního řízení

11.10.2013 14:18

Prezident Miloš Zeman zkritizoval na dnešním sněmu České advokátní komory (ČAK) délku soudního řízení především v oblasti hospodářské kriminality. Vadí mu "soudní ping-pong", při němž odvolací soudy z formálně procesních důvodů vrací kauzy k soudům nižší instance, aniž ve věci samy rozhodnou. Zeman je vůbec první hlava státu, která pozvání na sněm ČAK přijala.

Zeman na sněmu advokátů zkritizoval délku soudního řízení
Foto: Daniela Černá
Popisek: Druhý den své návštěvy Moravskoslezského kraje zavítal prezident do Bohumína

"Ptám se, proč není možné, aby odvolací soud byl vázán buď tím, že potvrdí rozsudek soudu nižší instance, nebo že vynese rozsudek vlastní? Doufám, že v následné přátelské debatě s vedením advokátní komory dostanu alespoň částečnou odpověď," řekl prezident zaplněnému sálu vysočanského hotelu Clarion Congress. Podotkl, že tato otázka ho trápí a pokládá ji všem kandidátům na ústavní soudce. Je prý také hlavním důvodem, proč na sněm advokátů dorazil.

OutStreamVideoPlayer

Dobře připravený advokát je pro každého soudce požehnáním

Dodal, že advokáty považuje za významnou společenskou skupinu, se kterou je třeba diskutovat. Ve skutečně demokratické společnosti podle něj musí existovat trojice státní zástupci - advokáti - soudci, mezi níž musí být určité napětí. "Toto napětí v minulém režimu v podstatě neexistovalo. Obhájci ex offo byli sluhy totalitního režimu," uvedl. Vyzdvihl advokáty, kteří se proti tomuto systému dokázali vzbouřit - jmenoval Pavla Rychetského, Otakara Motejla a Dagmar Burešovou. Na sněm zavítala i ministryně spravedlnosti Marie Benešová, která před nástupem do vlády Jiřího Rusnoka působila jako advokátka. Svým někdejším kolegům řekla, že se po angažmá v politice do advokacie zase ráda vrátí.

Akce se jako hosté zúčastnili i zástupci dalších právních profesí - žalobců, soudců a notářů. Téma, jež se v jejich zdravicích opakovalo, byla rekodifikace soukromého práva. Místopředseda Nejvyššího soudu Roman Fiala požádal advokáty o pomoc v souvislosti s novým občanským zákoníkem, který bude účinný od ledna. "Nejvyšší soud bude ve velmi složité a někdy i neřešitelné situaci. Budeme mít odpovědnost za jednotný výklad práva, avšak v nejbližších dvou, třech letech nebudeme mít kauzy, na nichž to budeme moci předvést," popsal. Proto na advokáty apeloval, ať sami upozorňují na typově stejné případy, o nichž budou jednotlivé soudy nižších instancí rozhodovat rozdílně. "Jen tak překleneme období nejistoty," řekl.

Na problematiku blížících se změn v soukromém právu upozornil i prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník. "Rekodifikace soukromého práva postupně dopadne na všechny právníky. Na advokáty však hned 1. ledna," připomněl. Dodal, že dobrý a dobře připravený advokát je pro každého soudce požehnáním, protože proces pak běží tak, jak běžet má.

Nezapomínejte na etické zásady

Zástupci žalobců na sněmu vyzdvihli potřebu zlepšování právního vědomí v ČR a dodržování zásad etiky. "Všichni máme jako právníci jednu společnou povinnost: kultivovat právní vědomí v této zemi. Vy jako advokáti máte tu možnost největší, protože jste v nejužším kontaktu s laickou veřejností," řekla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

"Všem právnickým profesím by mělo jít o jedno: hledání spravedlnosti... Je velice důležité myslet na základní zásady etiky, která se v českém prostředí podceňuje," navázal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan dodal, že společným cílem advokátů a státních zástupců v trestním řízení by mělo být zajištění práv obviněného.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Z koho děláte blbce, vy idioti?“ Bloger se neudržel, když si přečetl, že vědci chtějí „rozkojit“ muže

18:56 „Z koho děláte blbce, vy idioti?“ Bloger se neudržel, když si přečetl, že vědci chtějí „rozkojit“ muže

Bloger Petr Paulczyňski je šokován z úvah o tom, že mužům by prý mohla připadnout ryze ženská role –…