Zeman na světové výstavě popíchl novináře citací Gottwalda. Pak obdivoval neuvěřitelný vynález

10.06.2017 14:53

REPORTÁŽ Prezident Miloš Zeman v kazašské Astaně slavnostně otevřel český pavilon mezinárodní výstavy EXPO 2017. Ještě před tím se setkal se svým kazašským protějškem Nursultanem Nazarbajevem. Ve své úvodní řeči na EXPU Zeman ocenil především práci exministra průmyslu Jana Mládka a z rukávu vytáhl jeden nechvalně proslulý citát.

Zeman na světové výstavě popíchl novináře citací Gottwalda. Pak obdivoval neuvěřitelný vynález
Foto: Radim Panenka
Popisek: Otevření českého pavilonu na EXPO 2017 Milošem Zemanem
reklama

Anketa

Jak dopadne ČSSD ve volbách do sněmovny?

6%
9%
64%
21%
hlasovalo: 6843 lidí

Česká hlava státu má za sebou další téměř týdenní zahraniční cestu. Po Vietnamu zamířil prezident Miloš Zeman do Kazachstánu, kde se nejprve zúčastnil zahajovacího ceremoniálu výstavy EXPO 2017.

V sobotu Zemana přijal ve svém paláci prezident Kazachstánu Nursultan Nazarbajev, pak už na programu české hlavy státu zbývalo odškrtnout poslední bod, otevření českého pavilonu. Mezi jeho hlavní lákadla patří funkčí model létajícího kola, který Zemanovu pozornost upoutal hned při vstupu do budovy.

„Zejména bych poděkoval Honzovi Mládkovi, protože moje zásluha účasti na EXPO je spojená s jeho úporným prosazováním tohoto bodu na schůzích vlády. Samozřejmě jsem si prostudoval program výstavy. Zejména jsem zvědavý na létající kolo. Víte proč? Nevím, kdo z vás četl Foglarovu detektivku Záhada hlavolamu, kde je v ježkovi v kleci skryt plánek létajícího kola. Nikdo nevěřil, že by kolo někdy mohlo létat, ale teď tu vidím funkční model,“ obdivoval prezident létající bicykl české výroby.

Hlavně ho však zajímalo, zda kolo skutečně létá. „Ano, tento model už létal, byť jenom s modelem člověka a na dálkové ovládání,“ reagoval generální komisař českého pavilonu. „A přežila figurína?“ zajímal se Zeman. Kolo prý skutečně létá a testovací let, který bylo možné vidět na videoprojekci, figurína člověka přežila bez úhony.

„Přeji vaší expozici mnoho návštěvníků a samozřejmě přeji i našim podnikatelům, aby tady v Kazachstánu uzavřeli řadu zajímavých kontraktů. Vracím se právě od prezidenta Nazarbajeva. Nemohu sice opakovat slavnou větu, že prezident všechny mé návrhy tak, jak byly předloženy, přijal, ale myslím, že jsme měli velice užitečnou diskusi a v některých věcech jsme se skutečně posunuli,“ dodal prezident Zeman.

Létající bicykl byl námětem dalších projevů. Šéf českého svazu průmyslu Jaroslav Hanák chválil Miloše Zemana jako velkého podporovatele nových technologií a českého byznysu.

Létající kolo v českém pavilonu na světové výstavě EXPO 2017 v Astaně. Foto - Radim Panenka

„Umíme všechno, pane prezidente, od jádra až po elektrické kolo, kterým jezdíš na vyhlídku v Lánech. Ještě jsi na něm nešlápl a jezdí pořád,“ popisoval Hanák za smíchu a potlesku přítomných. Po Hanákovi ocenil českou účast na EXPU předseda asociace malých a středních podnikatelů Karel Havlíček, podle něhož je 100 milionů na český pavilon užitečná investice, která pomůže českým firmám.

Za zvuku cimbálovky se prezident s týmem vydal do přistavených limuzín a vyrazil na astanské letiště. Na ranveji v Praze-Kbelích armádní speciál dosedl v sobotu hodinu a půl po poledni.

Součástí prezidentské delegace na týdenní cestě do Vietnamu a Kazachstánu bylo několik desítek českých podnikatelů. Vládní kabinet reprezentoval ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bonus pro Petra Dvořáka: Šarapatka dorazil s ředitelem po boku a začal řádit. Lipovská mluvila o cirkusu

19:22 Bonus pro Petra Dvořáka: Šarapatka dorazil s ředitelem po boku a začal řádit. Lipovská mluvila o cirkusu

RADA ČT Více než milion a půl přiteče na konto generálního ředitele České televize Petra Dvořáka. Jd…