Zeman nás tlačí ven z Evropy. Revize celé polistopadové politiky, bouří v Lidových novinách

05.03.2016 10:38

Sinolog a orientalista Martin Hála se v dnešních Lidových novinách zamýšlí nad spoluprací Česka s Čínou. Podle něj nás diplomacie prezidenta Miloše Zemana tlačí ven z Evropy.

Zeman nás tlačí ven z Evropy. Revize celé polistopadové politiky, bouří v Lidových novinách
Foto: Jan Rychetský
Popisek: I tak vypadá život v dnešní Číně

Podle Hály v posledních dvou letech podepíšeme vše, co nám Peking strčí doslova pod nos. „Česká republika je v současné společensko-politické situaci žalostně nepřipravená na jakákoli seriózní jednání s Čínou. Národní zájem nahradily lobbistické tlaky ze strany ambiciózních jedinců a finančního kapitálu. Českou politiku vůči Číně formuje neúspěšný politik a manažer, teď už bez obalu placený neprůhlednou čínskou firmou označovanou za platformu čínské rozvědky,“ poznamenává Hála. 

Pozastavuje se také nad tím, že prezident Zeman oznámil další gradaci tohoto trendu v podobě uzavření strategického partnerství. K tomu má dojít během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze o letošních Velikonocích. „Čínského hosta pozve Zeman jako vůbec prvního zahraničního představitele na ‚výraz osobních sympatií‘ k návštěvě do Lán. Celá operace má nabídnout Česko jako základnu pro čínské aktivity v Evropě,“ říká Hála. Podle něj je tak patrné, že česká hlava státu a česko-čínská lobby usilují o skutečně zásadní obrat nejen v postoji vůči Číně, ale v zahraniční politice vůbec. 

A Hála si všímá i jiných strategických partnerství, kdy například Srbsko je za to, že se druží s Čínou, izolováno od euroatlantického prostoru. „Česko je na rozdíl od Srbska smluvně ukotveno v EU, NATO a dalších institucích, které mj. regulují podezřelé a nečitelné finanční toky; země jako Srbsko takovému dohledu nepodléhají. Vstup čínského kapitálu do Srbska je o to jednodušší. V zahraniční politice nás na rozdíl od Srbska vážou smluvní svazky se spojenci včetně USA, jež mají s Čínou od nástupu Si Ťin-pchinga stále napjatější vztahy,“ konstatuje sinolog. 

Závěrem pak uvádí, že strategické partnerství s Čínou podle srbského vzoru či Zemanových představ by předpokládalo zásadní revizi našich spojeneckých svazků a vůbec celé polistopadové orientace. „Není pochyb o tom, že v ČR existují síly, které by si takovou revizi přály. Stejně tak je jasné, že pro velkou část populace by byl takový vývoj nepřijatelný. Nadcházející návštěva čínského prezidenta je docela dobrou příležitostí pro širší domácí diskusi na toto téma,“ uzavřel.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…