Zeman odřekl Moskvu, s lítostí. A je tu kopanec. Přišel s tím Jiří Pehe

17.06.2020 22:21

Prezident Miloš Zeman se nezúčastní vojenské přehlídky konané v Moskvě k 75. výročí konce druhé světové války. Odložené přehlídky, jež byla původně plánována na 9. května, se Zeman dle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka nezúčastní „z důvodu opatření v souvislosti s pandemií koronaviru“. Neúčast hlavy státu již komentoval politolog Jiří Pehe a posteskl si, že ani tentokrát „nemohla být otestována“ Zemanova odvaha.

Zeman odřekl Moskvu, s lítostí. A je tu kopanec. Přišel s tím Jiří Pehe
Foto: KPR- Hana Brožková
Popisek: Obrázky ze státní návštěvy Miloše Zemana v Rusku
reklama

Anketa

Je Nora Fridrichová kvalitní novinářka?

7%
93%
hlasovalo: 25785 lidí
Přehlídka již byla kvůli obavám z šíření koronaviru z původního termínu odložena na 24. června a Zeman měl v plánu zúčastnit se jak původního termínu, tak i toho nového, na který ji odložil ruský prezident Vladimir Putin. Očekával však, že se náhradní termín stanoví až na září, kdy skončila druhá světová válka v Tichomoří kapitulací Japonska.

Červnový termín tak Hrad značně zaskočil a začalo se řešit, zda Zeman na přehlídku pojede. Rozhodnutí, že Zeman do Ruska nepoletí, dnes Ovčáček sdělil spolu s konstatováním, že to hlavu státu „mrzí“. „Pana prezidenta mrzí, že se nemůže oslav vítězství v druhé světové válce z důvodu opatření v souvislosti s pandemií koronaviru zúčastnit,“ uvedl Ovčáček.

Za Zemana byl stanoven „osobní zástupce“, jímž bude velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Pana prezidenta mrzí, že se nemůže oslav vítězství v druhé světové válce z důvodu opatření v souvislosti s pandemií koronaviru zúčastnit. Pan prezident pověřil zastupováním velvyslance České republiky v Ruské federaci, a to jako svého osobního zástupce,“ avizoval mluvčí Hradu prostřednictvím sociální sítě Twitter.

Kromě strachu z nákazy koronavirem mohly svou roli v neúčasti prezidenta sehrát i podmínky pro účastníky přehlídky. Zahraniční účastníci a hosté vojenské přehlídky budou totiž muset po příletu do Moskvy absolvovat prohlídku a podstoupit testy na koronavirus. Předtím by měli být doma 14 dnů v karanténě.

Rusko zároveň patří mezi země s nejvyšším počtem nakažených. Od vypuknutí epidemie covidu-19 se v Rusku už nakazilo přes 553 tisíc lidí a země ve svých statistikách udává 7478 obětí.

Neúčasti prezidenta si již povšiml politolog Jiří Pehe. „Pan prezident činil srdnatá prohlášení, že navzdory epidemii pojede na konci dubna do Číny na investiční fórum. Pak že pojede do Moskvy 9. května na přehlídku. Obě akce byly zrušeny, takže jeho odvaha nemohla být otestována. Teď by konečně mohl do Moskvy, ale raději prý ne,“ utrousil k Zemanově neúčasti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odtajněné dokumenty! Milan Syruček přináší plnou pravdu ke katastrofě v Černobylu. Hned první zpráva ohromí

21:35 Odtajněné dokumenty! Milan Syruček přináší plnou pravdu ke katastrofě v Černobylu. Hned první zpráva ohromí

Jak to bylo v Černobylu a jaké to má důsledky až dodneška? To pro ParlamentníListy.cz aktuálně připr…