Zeman pojede v září zase do Číny, píší noviny. A spekulují, zda se zúčastní vojenské přehlídky

28.07.2015 12:40

Po necelém roce navštíví Miloš Zeman opět Čínu. Do Pekingu vyrazí začátkem září, kdy si bude tato asijská velmoc připomínat 70. výročí konce druhé světové války v Tichomoří. Zda se Zeman zúčastní velké vojenské přehlídky, která má v čínské metropoli proběhnout třetího září, zatím není jasné. Informují o tom dnešní Lidové noviny.

Zeman pojede v září zase do Číny, píší noviny. A spekulují, zda se zúčastní vojenské přehlídky
Foto: Daniela Černá
Popisek: Prezident Miloš Zeman v Telči
reklama

Pražský hrad totiž zatím nechce zveřejnit, jakých částí oslav, které zahrnují i recepce a další společenské události, se český prezident zúčastní. „Pan prezident se vyjádří v okamžiku, kdy bude k dispozici program, očekávám, že to bude otázka měsíce srpna, spíše pozdějších týdnů měsíce srpna,“ řekl listu prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Špičky EU se vojenské přehlídky v Pekingu asi nezúčastní

Vyslanec EU v Číně Hans Dietmar Schweisgut prý uvedl, že pozvánku na oslavy do Pekingu dostala řada evropských státníků. Naznačil ale, že ze špiček EU se vojenské přehlídky nikdo nezúčastní.

List tvrdí, že pokud by česká hlava státu na přehlídku dorazila, riskovala by, že dostane českou diplomacii do nepříjemné situace. „Američané nebyli nadšeni ani ze Zemanovy oficiální návštěvy Moskvy v květnu, kdy Putinovo Rusko slavilo vítězství nad nacistickým Německem,“ podotýká list s tím, že moskevské vojenské přehlídky se Zeman nakonec nezúčastnil.

Vůbec poprvé Čína vybídla k účasti na vojenské přehlídce i armády států, které se druhé světové války účastnily. Čínské ministerstvo obrany prý zatím potvrdilo, že přehlídky se zúčastní také ruské a mongolské jednotky.

Co může Zeman říci v čínské metropoli k 70. výročí konce války?

Informace o tom, že prezident pojede počátkem září opět do Číny, inspirovala komentátora listu Zbyňka Petráčka ke krátkému zamyšlení. Podle něj Zeman rád reprezentuje při připomínkách historie. Na západě Evropy prý může tvrdit, že integrace ukázala příklad a cestu, že NATO a EU po válce vtáhly poraženého nepřítele do hry, čímž zajistily dlouhodobý mír.

V Moskvě prý Zeman mohl tvrdit, že vítězství nad nacismem je nejmenší společný jmenovatel Evropy, ba celého světa.

„Ale co může říci k 70. výročí konce války v Pekingu?“ pokládá si otázku Petráček, a nakonec dochází k závěru, že v Pekingu si Zeman vystačí s obdivem ke koncentraci moci a síly, která se v Pekingu sejde.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Kalousek si utahuje z OSN. Mnozí mu dají za pravdu

22:14 Miroslav Kalousek si utahuje z OSN. Mnozí mu dají za pravdu

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek se pohoršuje nad tím, s jakými nápady – v době,…