Zeman před Čaputovou bude mluvit sprostě, zapálí si a... Senátor Hilšer se obává ostudy

14.04.2019 17:17

Moderátorský comeback Jany Bobošíkové JBTalk na internetové XTV proslavil reportér ČT Marek Wollner cedící přímo během pořadu na adresu moderátorky mezi zuby slova o komunistické svazačce. Tentokrát do jejího černého studia usedl senátor Marek Hilšer, „politolog, lékař, vědec, vysokoškolský pedagog, milovník tanga a hudby, občanský aktivista, kandidát na prezidenta a předseda politického hnutí“. Debata to byla výživná, kromě mnoha úsměvných momentů se stočila i na prezidenty Zemana, Klause, Masaryk a na roli miliardáře Petra Kellnera.

Zeman před Čaputovou bude mluvit sprostě, zapálí si a... Senátor Hilšer se obává ostudy
Foto: Printscreen XTV
Popisek: Marek Hilšer v JBTalk Jany Bobošíkové
reklama

Hilšer ocenil zvolení slovenské prezidentky Zuzany Čaputové, neboť je to podle něj člověk, který vychází odspodu. „Je to někdo, kdo prokázal, že je ochoten bojovat proti strukturám establishmentu,“ vysvětlil. Navíc je prozápadně orientovaná a vnáší do politiky pozitivní témata. „A takové zjevy zatím moc nevidíme,“ vysvětlil, proč je nadějí pro celý visegrádský prostor.

Anketa

Věříte v úspěch nové pravicové strany Václava Klause?

81%
19%
hlasovalo: 16198 lidí

Společně s rakouským prezidentem Van der Bellenem by prý mohla být ve střední Evropě protipólem českého, maďarského a polského proudu. Hilšer také usiluje o to, aby Čaputová byla v rámci své první návštěvy ve funkci pozvána do českého Senátu. Prý proto, aby měla z České republiky i jiné dojmy, než je prezident Miloš Zeman.

„Odveze si dojmy od prezidenta, který je zásadně prorusky a pročínsky orientován, odveze si dojmy z člověka, který je dost často vulgární. Já doufám, že pan prezident nebude před paní Čaputovou kouřit, protože by to bylo nevhodné, jak to občas dělá. Jak s panem předsedou Senátu vyprávěli, jak vykouřili každý šestnáct cigaret, tak doufám, že toto se tam dít nebude,“ rozpovídal se.

Ze Senátu by si naproti tomu Zuzana Čaputová měla odvézt dojmy z politické kultury na vysoké úrovni.

Hilšer pak odmítl slova Jany Bobošíkové, že by podporoval ústavní žalobu na prezidenta republiky. „Já jsem neřekl, že ji podporuji, já jsem řekl, že o tom budu uvažovat,“ vysvětlil. Dílo senátora Lásky, který žalobu sepsal, totiž ještě neviděl. Pak ale přiznal, že se kloní k tomu, že žalobu podpoří.

Hilšer už ve své senátorské kanceláři uspořádal debatu, zda prezident Zeman páchá velezradu. Pozval si k tomu ústavního právníka Jana Kyselu a politologa Daniela Kroupu. Lidé mu prý často píší, kdy už konečně ta žaloba na prezidenta Zemana bude podána.

Hilšer sám by žalobu směřoval zejména k prezidentovým vystoupením v kauze novičok, kde jeho jednání mohlo poškodit některé bezpečnostní instituce. Ale protože není právník, počká si na argumenty JUDr. Lásky.

Skutečně si myslí, že prezident Zeman nejedná v zájmu České republiky, ale neví, zda jde přímo o velezradu.

Hilšer nedávno vydal knihu nazvanou Tango pod Hradem. Bobošíková z ní předčítala: Proč by zemi měli pořád vést politici, kteří jsou už na scéně téměř 30 let? Co může starý politický dinosaurus udělat?“

Hilšer namítl, že on žádnou knihu nevydal ani nenapsal (jako autoři jsou uvedeni novináři Jan Dražan a Jan Pergler).

Velmi jej to rozčílilo, protože prý není tak sebestředný, aby vydával knihu sám o sobě.

Že citovaná slova skutečně řekl, ale potvrdil. „Obecně si myslím, že demokracie se zakládá na tom, že se vláda obměňuje,“ vysvětloval. Pokud se dostatečně nestřídá, tak prý do státu prorůstají nejrůznější struktury.

„Miloš Zeman s Václavem Klausem, kterého jste, myslím, taky obdivovatelka…,“ rýpl si pak do Bobošíkové. Ta mu s úsměvem odpověděla: „Já obdivuji řadu politiků.“

Hilšer se ale nedal zastavit a vykládal, že Zeman s Klausem republice neprospěli. Zejména v období opoziční smlouvy. A to, že se v politice pohybují dodnes, je podle Hilšera právě ukázkou „dinosaurismu“.

„Ale lidé je volí,“ namítala moderátorka.

„To je v pořádku. Ale to neznamená, že já nemůžu mít takový názor,“ podivil se senátor.

Bobošíková Hilšerovi připomněla, že jako bijec politických dinosaurů označuje za svůj vzor Tomáše Masaryka, který byl v politice celkem 45 let a z Hradu odcházel v 85 letech, kdy už nebyl schopen vystupovat na veřejnosti.

„Ale Tomáš Garigue Masaryk byla osobnost, kterou bych s těmi dvěma lidmi vůbec nesrovnával,“ odmítl senátor s přísným pohledem. „To byl člověk úplně jiného formátu, úplně jiného kalibru.“ Masaryka by „politickým dinosaurem“ nikdy nenazval.

Dinosaurismus podle Hilšera znamená „zakotvení ve strukturách, navázání na finanční a politické lobby“. A to je prý u dua Klaus – Zeman nepochybné.

Pak jmenoval miliardáře, kteří na tom vydělávají. Konkrétně Petra Kellnera nebo zbrojaře Strnada. „Pan Kellner, to je dítě Václava Klause, jenom se tam předává štafeta,“ myslí si.

Dalším takovým miliardářem je podle něj Andrej Babiš.

„V této republice dochází k rozdělení moci mezi tyto zájmové skupiny,“ vysvětloval. Václava Klause a Miloše Zemana pak přímo nazval „Kellnerovy loutky“.