Zeman před jmenováním vlády psal Babišovi: Doporučuji navrhnout místo Pocheho Hamáčka

17.07.2018 22:55

Co přesně předcházelo nejmenování kandidáta Miroslava Pocheho ministrem zahraničí a proč premiér Andrej Babiš nakonec poslal na Hrad dopis, kde jako alternativu na ministra zahraničí navrhl předsedu ČSSD Jana Hamáčka? Odpověď na tuto otázku částečně přinesl server iROZHLAS.cz, jenž má k dispozici dopis, v němž prezident Miloš Zeman upozorňuje premiéra na své výhrady vůči Pochemu a doporučuje mu, aby místo něj navrhl Hamáčka, uvedl server Echo24.cz.

Zeman před jmenováním vlády psal Babišovi: Doporučuji navrhnout místo Pocheho Hamáčka
Foto: Screen: TV Barrandov
Popisek: Prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem, který se natáčel na Vysočině.

Prezident Miloš Zeman po seznámení se s návrhem ministrů Babišovy vlády adresoval dopis, kde jej upozornil, že k jednomu jménu má jisté výhrady: „Seznámil jsem se s návrhem ČSSD na pana Miroslava Pocheho jako ministra zahraničních věcí české vlády. Proti této nominaci mám výhrady založené jednak na minulých postojích pana Miroslava Pocheho k migrační krizi, jednak na obvinění místopředsedy Pirátů Jakuba Michálka, že pan Miroslav Poche je součástí korupčního prostředí na pražském magistrátu,“ vysvětlil prezident premiérovi.

„Z těchto důvodů vám doporučuji, abyste mi na funkci ministra zahraničních věcí navrhl předsedu ČSSD pana Jana Hamáčka,“ žádal jej poté v dopise Zeman.

Na základě informačního zákona získal dopis student Josef Vacek, jeho pravost potvrdil i mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. „Samozřejmě že mohu potvrdit. Dopis byl předán osobně v Lánech na schůzce v neděli 24. června, o které jsme informovali,“ upřesnil Ovčáček.

Původní text ZDE.

Europoslanec Miroslav Poche byl na seznamu ministrů, které prezidentovi Miloši Zemanovi navrhl premiér Andrej Babiš. Prezident ale Pocheho odmítl jmenovat a využil nabídky vládní koalice, aby místo něj pověřil řízením diplomacie Hamáčka, který ve vládě zároveň zastává i post ministra vnitra. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Velmi burcující a vážné!“ Covid u Zemana. Petr Žantovský vytáhl výbušnou teorii nákazy

7:55 „Velmi burcující a vážné!“ Covid u Zemana. Petr Žantovský vytáhl výbušnou teorii nákazy

TÝDEN V MÉDIÍCH Ústřední vojenská nemocnice měla ihned jasno, že nákaza prezidenta Miloše Zemana cov…