Zeman před novináři komentoval incident v Lipníku: Adekvátní zásah policie. To byl řev, kakofonie! A Hradílek? Lidé ho vypískali

10.11.2017 16:58

Tiskovou konferencí v Jeseníku zakončil třídenní návštěvu Olomouckého kraje prezident Miloš Zeman. Vystoupil společně s hejtmanem Ladislavem Oklešťkem (ANO), který jej po celou dobu doprovázel.

Zeman před novináři komentoval incident v Lipníku: Adekvátní zásah policie. To byl řev, kakofonie! A Hradílek? Lidé ho vypískali
Foto: KPR- Hana Brožková
Popisek: Prezident Miloš Zeman.

„Bylo pro mě velkou ctí doprovázet pana prezidenta v našem kraji. Společně jsme probírali tematiku dotačních titulů. Pan prezident má na nás také kladivo na hejtmany, kdy na nás tlačí, abychom opravovali památky. Informoval jsem také prezidenta o změně struktury krajského úřadu. Probírali jsme spolu také tematiku paliativní péče,“ řekl úvodem Okleštěk. Neopomněl ani připomenout setkání s občany. „Zaskočilo mě, že jsem zachytil několik červených karet, ale nikde jsem neslyšel o těch pár tisících lidech, kteří na náměstích byli,“ dodal se slovy, že návštěva byla v perfektním duchu. „Děkuji, pane prezidente,“ řekl jasně Okleštěk.

„Chtěl bych srdečně poděkovat panu hejtmanovi za skvělou organizaci mé návštěvy v Olomouckém kraji. Toto poděkování patří jak jemu, tak jeho týmu. Rád bych navázal několika poznámkami. Víte, že každý politik trpí určitou obsesí – moje jsou dvě témata: hospice a ochrana kulturních památek,“ sdělil následně Zeman a přimluvil se za to, aby v kraji vznikl další hospic. 

„Kladivo na hejtmany vzniklo už ve druhém opraveném vydání. Zmizelo tam několik památek, které se už podařilo zachránit. Ale doplnilo se tam několik dalších památek, které významným způsobem chátrají,“ dodal Zeman, jenž považuje program v kraji za stejně bohatý jako v minulosti.

Následně pak vyzdvihl síť nemocnic Agel, o níž měl pochybnosti. „Ale po několika jednáních a seznámení se s výsledky jsem od těchto pochybností ustoupil. Je to progresivní forma nemocniční péče.“ 

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Své pak Zeman řekl k návštěvě Ruska, kterou absolvuje na konci listopadu a kde jej doprovodí nejpočetnější podnikatelská delegace. „Poslední a nejdůležitější téma se týká předčasných voleb. Jak víte, několikrát jsem se veřejně, například na televizi Barrandov, proti konání předčasných voleb vymezil. A prohlásil jsem, že dokud budu prezidentem, žádné předčasné volby nebudou. I přestože mi to ústava v případě třetího neúspěšného pokusu umožňuje. Předčasné volby bych považoval za projev urážky voličů a za projev neschopnosti politiků se dohodnout. Snažím se, aby se politici mezi sebou dohodli. A pevně doufám, že se to podaří. Ve spolupráci s designovaným premiérem české vlády,“ dodal Zeman, jenž při jednotlivých setkáních zjišťoval od občanů, zda jsou, nebo nejsou pro předčasné volby. 

„Přišlo 3 350 občanů. A mohu vám sdělit, že asi tak 99 procent se v tomto minireferendu vyjádřilo proti předčasným volbám. Což mě samozřejmě posílilo předčasným volbám zabránit,“ řekl Zeman závěrem svého úvodního slova.

Tisková konference Miloše Zemana a hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka

První otázka ze strany novinářů pak směřovala k tomu, kdy Zeman jmenuje Babiše premiérem. „Nevím, jak dlouho bude trvat ustavující schůze Poslanecké sněmovny, protože jeden klaun jmenující se Miroslav Kalousek chce předvést své parádní číslo jmenující se obstrukce. Samozřejmě že ta obstrukce, ke které se žádný další z parlamentních subjektů nepřidá, to je věc TOP 09, pak budou zvoleni předseda, místopředsedové a předsedové výborů. To je krok číslo 1. Obstrukce jsou krok 0, což odpovídá potenciálu pana Kalouska. Pak následuje demise vlády, tuto demisi přijmu, nic jiného mně podle ústavy nezbývá, a okamžitě jmenuji pana Babiše premiérem,“ sdělil Zeman, jenž předpokládá, že jednání sněmovny potrvá čtyři dny. 

„Snažím se zabránit tvrzení některých médií, že jednám o sestavení vlády. Pověřil jsem pana Andreje Babiše, aby o tom jednal on. A vůbec se nevměšuji do těchto jednání. Jen se seznamuji se stanovisky jednotlivých parlamentních subjektů,“ poznamenal Zeman.

Další z novinářů se pak zeptal na zákrok v Lipníku nad Bečvou, kde došlo k zadržení zvukaře, který na zahájení setkání Zemana s občany pustil Modlitbu pro Martu zpěvačky Marty Kubišové.

„Bohužel musím s lítostí konstatovat, že jste byla patrně v Lipníku, usuzujete na tvrzení rodiny Hradílkových, která si stěžuje, že byla perzekuována. Já děkuji policii za jejich zásah, považuji ho za naprosto adekvátní. Podle zákona shromažďovacího nemá právo nikdo rušit řádně povolené shromáždění. Dcera pana Hradílka, jemuž jsem na setkání slušně odpověděl na jeho dotaz, argumentuje, že to byla tichá hudba. To byl ale řev, kakofonie, která naprosto přerušila úvodní projev pana starosty. Je třeba si uvědomit, že tam bylo tisíc lidí, kteří nechtěli slyšet pana Hradílka. Možná byste si i všimla, že občané Lipníku pana Hradílka vypískali, když řekl své jméno,“ poznamenal Zeman. Disident Tomáš Hradílek drží už několikátý den hladovku na protest proti opětovné kandidatuře Miloše Zemana.

Závěrečný dotaz směřoval ke zdanění církevních restitucí, které nyní prosazuje šéf hnutí ANO Andrej Babiš, čímž by vyšel vstříc KSČM a jejímu požadavku k podpoře menšinové vlády. „Vyjádřil jsem názor, že je to otázka k jednání jak s katolickou církví, tak s ostatními církvemi. Chtěl bych jenom zdvořile připomenout, že jedna z církví, myslím, že to byli baptisté, církevní restituce odmítla. Možná, že zde lze nalézt určitou inspiraci,“ uzavřel Zeman, jenž následně zdůraznil, že nepovede žádnou kampaň. Chce jen nadále hájit národní zájmy a chránit ekonomické zájmy České republiky. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Skončí jako Drahoš! Rána demonstrantům z Václaváku

22:09 Skončí jako Drahoš! Rána demonstrantům z Václaváku

V úterý večer se v Praze na Václavském náměstí uskutečnila proti premiérovi a ministryni spravedlnos…