Zeman promluvil „bez taháku“ v OSN. A navrhl tento razantní plán boje proti terorismu

30.09.2015 0:50

Prezident Miloš Zeman dnes vystoupil na Valném shromáždění OSN. Přesto, že byl jeho proslov krátký, zároveň byl i velmi úderný a věcný. Navíc česká hlava státu na rozdíl od mnohých jiných řečníků pronesla projev v angličtině a spatra. A také se věnoval pouze jednomu tématu, kterým je boj proti terorismu. Zeman zkritizoval dosavadní způsob boje proti terorismu a přišel s vlastním návrhem.

Zeman promluvil „bez taháku“ v OSN. A navrhl tento razantní plán boje proti terorismu
Foto: ReproFoto: webtv.un.org
Popisek: Miloš Zeman během projevu na Valném shromáždění OSN

V úvodu svého projevu si Zeman dovolil popíchnutí k ostatním předřečníkům. „Vážení prezidenti, dámy a pánové, pokud se ve svých proslovech věnujete mnoha tématům, nevěnujete se ve skutečnosti žádnému. Pokud máte mnoho priorit, znamená to, že žádné nemáte,“ řekl Zeman a jal se mluvit o mezinárodním terorismu.

VIDEO z prezidentova projevu ZDE

„Terorismus je potupou lidské civilizace a zároveň i jejím hlavním nebezpečím. Prakticky všechny země Evropy nyní čelí velké migrační vlně, kterou vyprovokovaly akce teroristů na Blízkém východě a v Africe,“ sdělil Zeman a dodal, že „je opravdu úžasné kritizovat terorismus“, pořádat proti němu demonstrace a sepisovat petice a že se Al-Baghdádí zajisté zasměje, až je bude číst.


Foto: Radim Panenka

Následně mluvil o iluzích o terorismu, rozšířených v současném světě. Tou první je podle českého prezidenta myšlenka, že se jedná o „historickou fluktuaci“ a že terorismus vymizí. „Naopak, teroristická hnutí bují jako rakovina,“ řekl Zeman a dodal, že vzrůstá počet vražd, atentátů a krutostí, kterých se teroristé dopouštějí, včetně „vyhlazování kultur, tak jako v případě památek v Palmýře“. A to je proces, který podle něj nelze popřít.

Druhá obecná mýlka spočívá v tom, že všechny teroristické organizace schováváme za název Islámský stát, přesto však existují mnohé další, jako Tálibán, Fronta al-Nusrá či Boko Haram. Existuje tedy síť teroristických organizací, které nelze zredukovat na Islámský stát.

Třetí a poslední iluzí je skutečnost, že proti terorismu lze bojovat konvenčními postupy. Zeman navrhuje, „abychom hledali nové cesty boje“ a vystříhali se okupace cizího území „jako v případě Iráku“, která podle něj není účinná. „Co navrhuji, je koordinovaná akce pod záštitou OSN. Všech pět stálých členů Rady bezpečnosti má rozdílné zájmy, ale společného nepřítele. Nic však nesjednotí lépe, než společný nepřítel, terorismus,“ řekl Zeman a vyjmenoval několik největších teroristických útoků poslední doby, ať už se jednalo o 11. září 2001 či útoky ve Volgogradu, v Kodani, Londýně či například v Bombaji.

Podle Zemana však již existuje precedens, jelikož Rada bezpečnosti jednohlasně přijala opatření a společnou akci proti somálským pirátům. „Opravdu si myslíte, že jsou piráti nebezpečnější než teroristi?“ ptal se Zeman a začal vysvětlovat, že v Chartě OSN jsou nevyužité články, tzv. „spící struktury“, které umožňují podniknout vojenskou akci. Zeman dále apeloval na vytvoření malých bojových jednotek vyzbrojených drony, helikoptérami a informacemi tajných služeb, „komanda či rangery, pokud chcete“. Ty by podle něj sloužili přímo k eliminaci vůdců teroristických organizací. „A ne okupovat území,“ ještě jednou připomněl.

„Pevně doufám, že někteří ze stálých členů Rady bezpečnosti mohou navrhnout takovéto rozhodnutí, a pokud k tomu nedojde, tak jako historický optimista přidám jednu věc. Každý nápad projde třemi fázemi. V první fázi jej všichni berou jako holý nesmysl. Ve druhé fázi je sporný a ve třetí fázi je to již fakt, jako když se Země točí kolem Slunce. Tudíž až přijdu příští rok, hluboko v srdci věřím, že můj návrh bude sporný a až přijdu v roce 2017, budu doufat, že můj návrh bude přijatelný,“ uzavřel svůj proslov Zeman.

Prezident Zeman s prezidentem USA Barackem Obamou a jeho ženou Michelle

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: spa

Josef Středula byl položen dotaz

Levice

Proč se podle vás v poslední době nedaří levici? Třeba ČSSD je úplně ze hry a vám jako levicovému kandidátovi na prezidenta také průzkumy nedávají moc velkou šanci. A považujete ANO za levicovou stranu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Přeju vám průjem! Lháři!“ Ceny řízku a salátu rozjely peklo

12:07 „Přeju vám průjem! Lháři!“ Ceny řízku a salátu rozjely peklo

Všechno nasvědčuje tomu, že většina domácností se bude muset letos alespoň z části o Vánocích uskrom…