Zeman s Čaputovou v Bratislavě. Došlo k posílení vzájemného pouta obou zemí

16.11.2019 15:14

Prezident Miloš Zeman dnes společně s hlavou Slovenska Zuzanou Čaputovou otevřeli v Bratislavě Český dům. Zeman v projevu poznamenal, že tím došlo k naplnění jeho snu a popřál Domu, aby se stal místem setkávání a přátelství. Krátce předtím dnes ve slovenské metropoli položil věnec k pamětní desce připomínající průvod studentů bratislavských škol ze 16. listopadu 1989.

Zeman s Čaputovou v Bratislavě. Došlo k posílení vzájemného pouta obou zemí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová a prezident Česka Miloš Zeman

Anketa

Má Tomio Okamura vaši důvěru?

86%
14%
hlasovalo: 31571 lidí
Zeman ve své projevu zmínil, že otevřením Českého domu se splnil jeho sen, který se snažil naplnit pět let, během nichž však slýchával výmluvy, že to nejde. Za úspěšné dovršení záměru poděkoval českému velvyslanci, bývalému policejnímu prezidentovi Tomáši Tuhému, ministryni pro místní rozvoj Kláře Dostálové a ministrovi průmyslu a obchodu Karlu Havlíčkovi.

„Když jsem studoval statistiku, tak jsem zjistil, že zatímco bylo Slovensko dříve po Německu druhým největším obchodním partnerem České republiky, tak dnes je až třetí, protože jej předběhlo Polsko. No a z toho vyplývá, že přeji Českému domu, aby se stal místem setkávání a místem přátelství,“ pronesl Zeman.

Akci byla přítomna i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Ta v proslovu zmínila, že se společně právě vrátili z pietní akce, na níž si připomněli studentský průvod v Bratislavě ze 16. listopadu 1989. Během této akce Zeman v Bratislavě položil věnec k pamětní desce události, na níž studenti v tehdejším komunistickém Československu požadovali demokracii. Pamětní deska je umístěna na budově Univerzity Komenského v centru Bratislavy.

Novým střediskem českého dění ve slovenské metropoli se stal měšťanský dům ze 17. století, který je součástí městské památkové rezervace. Slovensko na vytvoření Českého domu přispěje částkou 376.000 eur (9,6 milionu korun), jelikož Česko již v minulosti podpořilo vznik Slovenského domu v Praze.

Čtyřpatrová budova v historickém centru slovenské metropole, která se stala sídlem Českého centra a dále agentur CzechTrade a CzechTourism, je Českem pronajímána od podnikatele a miliardáře Tomáše Chrenka. V budoucnu by na této adrese měla působit také agentura CzechInvest.

V Českém domě jsou vyhrazeny rovněž prostory pro výstavy. Naopak však v budově nebude česká hospoda, kterou Zeman prosazoval.

reklama

autor: rak

Radek Koten byl položen dotaz

interpelace

Když vláda nereaguje na vaše interpelace, jaké jsou vaše další možnosti získat odpovědi, pokud nějaké jsou? Myslel jsem, že odpovědět do 30 dnů vláda, respektive tázaný musí ze zákona.A druhá věc, jak víte, že čísla,co vám možná premiér někdy dodá, budou pravdivá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čísla o očkování. A o smrti. „Strach z toho, co by se mohlo zjistit.“ Aféra houstne

20:30 Čísla o očkování. A o smrti. „Strach z toho, co by se mohlo zjistit.“ Aféra houstne

Uniklé údaje z novozélandské databáze vyvolávají dojem o vysokém procentu smrtnosti po očkování prot…