Zeman s Čaputovou v Bratislavě. Došlo k posílení vzájemného pouta obou zemí

16. 11. 2019 15:14

Prezident Miloš Zeman dnes společně s hlavou Slovenska Zuzanou Čaputovou otevřeli v Bratislavě Český dům. Zeman v projevu poznamenal, že tím došlo k naplnění jeho snu a popřál Domu, aby se stal místem setkávání a přátelství. Krátce předtím dnes ve slovenské metropoli položil věnec k pamětní desce připomínající průvod studentů bratislavských škol ze 16. listopadu 1989.

Zeman s Čaputovou v Bratislavě. Došlo k posílení vzájemného pouta obou zemí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová a prezident Česka Miloš Zeman
reklama

Anketa

Má Tomio Okamura vaši důvěru?

86%
14%
hlasovalo: 31326 lidí
Zeman ve své projevu zmínil, že otevřením Českého domu se splnil jeho sen, který se snažil naplnit pět let, během nichž však slýchával výmluvy, že to nejde. Za úspěšné dovršení záměru poděkoval českému velvyslanci, bývalému policejnímu prezidentovi Tomáši Tuhému, ministryni pro místní rozvoj Kláře Dostálové a ministrovi průmyslu a obchodu Karlu Havlíčkovi.

„Když jsem studoval statistiku, tak jsem zjistil, že zatímco bylo Slovensko dříve po Německu druhým největším obchodním partnerem České republiky, tak dnes je až třetí, protože jej předběhlo Polsko. No a z toho vyplývá, že přeji Českému domu, aby se stal místem setkávání a místem přátelství,“ pronesl Zeman.

Akci byla přítomna i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Ta v proslovu zmínila, že se společně právě vrátili z pietní akce, na níž si připomněli studentský průvod v Bratislavě ze 16. listopadu 1989. Během této akce Zeman v Bratislavě položil věnec k pamětní desce události, na níž studenti v tehdejším komunistickém Československu požadovali demokracii. Pamětní deska je umístěna na budově Univerzity Komenského v centru Bratislavy.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Fotogalerie: - Čaputová na Hradě

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová přijela na o...
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová přijela na o...
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová přijela na o...
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová přijela na o...
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová přijela na o...
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová přijela na o...

Novým střediskem českého dění ve slovenské metropoli se stal měšťanský dům ze 17. století, který je součástí městské památkové rezervace. Slovensko na vytvoření Českého domu přispěje částkou 376.000 eur (9,6 milionu korun), jelikož Česko již v minulosti podpořilo vznik Slovenského domu v Praze.

Čtyřpatrová budova v historickém centru slovenské metropole, která se stala sídlem Českého centra a dále agentur CzechTrade a CzechTourism, je Českem pronajímána od podnikatele a miliardáře Tomáše Chrenka. V budoucnu by na této adrese měla působit také agentura CzechInvest.

V Českém domě jsou vyhrazeny rovněž prostory pro výstavy. Naopak však v budově nebude česká hospoda, kterou Zeman prosazoval.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Klaus spustil kanonádu: Osekat výdaje na obranu, neplatit politickým neziskovkám. EU nefungovala, byl jsem šťastný. Milion chvilek? Žádný program

12:50 Václav Klaus spustil kanonádu: Osekat výdaje na obranu, neplatit politickým neziskovkám. EU nefungovala, byl jsem šťastný. Milion chvilek? Žádný program

Hostem nedělní Partie byl druhý český prezident Václav Klaus. Natvrdo prohlásil, že řeči premiéra An…