Zeman s ministry a šéfy parlamentních komor budou slaďovat postoje k zahraniční politice

17. 2. 2015 6:12

Prezident Miloš Zeman se dnes na Pražském hradě sejde s dalšími ústavními činiteli, aby zkoordinovali své postoje na poli zahraniční politiky. S premiérem Bohuslavem Sobotkou, ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (oba ČSSD), ministrem obrany Martinem Stropnickým (ANO) a předsedy obou komor Parlamentu bude jednat o hrozbách radikálního hnutí Islámský stát (IS), o sankcích proti Rusku či o unijním projektu Východního partnerství.

Zeman s ministry a šéfy parlamentních komor budou slaďovat postoje k zahraniční politice
Foto: Lukáš Petřík
Popisek: Zeman na návštěvě v Jordánsku.
reklama

Koordinační schůzky ústavních činitelů mají být třikrát ročně. Na jejich konání se v prosinci dohodli Sobotka a Zeman po kritice na adresu některých prezidentových vyjádření k zahraniční politice. Výtky se týkaly například Zemanova proruského a pročínského postoje nebo malého důrazu na dodržování lidských práv. Politici pomocí těchto setkání chtějí docílit toho, aby se Česko k důležitým zahraničněpolitickým tématům vyjadřovalo jednotně, což se doposud ne vždy dařilo.

To se ukázalo například u názoru na postup proti IS. Zeman nedávno vyzval k mezinárodnímu zásahu proti výcvikovým táborům islámských radikálů pod hlavičkou Rady bezpečnosti OSN, s čímž ale nesouhlasí Zaorálek. Prezident se s vládou rozchází i v pohledu na západní sankce vůči Rusku za jeho angažmá v ukrajinské krizi. Zeman je jejich dlouhodobým odpůrcem, Sobotkův kabinet je podpořil.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Volby přinášejí překvapení, proto je nepraktikujeme“. Bašta má po zážitku z USA obavy o osud demokracie. Za rok to bude na nás

7:21 „Volby přinášejí překvapení, proto je nepraktikujeme“. Bašta má po zážitku z USA obavy o osud demokracie. Za rok to bude na nás

Někdejší diplomat, politický analytik Jaroslav Bašta se zamýšlí nad volbami v příštím roce. Povolebn…