Zeman se Zaorálkem našli metody, jak řešit spory. „Jsme soudní lidé,“ pochvaluje si ministr zahraničí

9. 9. 2016 21:31

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) a prezident Miloš Zeman našli metody, jak řešit vzájemné rozpory a problémy. Zaorálek to řekl v rozhovoru s ČTK. Ministr vyjádřil spokojenost s tím, že politici z Hradu, koalice, ale i opozice jsou ochotni o závažných potížích spojených s diplomacií mluvit a jednat.

Zeman se Zaorálkem našli metody, jak řešit spory. „Jsme soudní lidé,“ pochvaluje si ministr zahraničí
Foto: nato.int
Popisek: Prezident Miloš Zeman, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a ministr obrany Martin Stropnický

„Jsem rád, že mě mí kolegové poslouchají. Těší mě, že mě všichni vyslechnou a že mi dávají prostor. A někdy je to docela i zajímá,“ řekl Zaorálek, který v úterý oslavil šedesátiny. Týká se to podle něj i prezidenta Zemana, s nímž měl v minulosti rozpory ohledně odlišných vyjádření týkajících se některých zahraničněpolitických témat, třeba krize na Ukrajině. „Jsem rád, že mám otevřené dveře na Hrad. Kdykoliv, když je jakýkoli problém. To snad mohu říci, protože mi to pan prezident dává najevo,“ zdůraznil.

Strategie je podle něj stanovena tak, že když zjistí rozdílný postoj, řeknou si „dobře tak, co s tím budeme dělat“. „Někdy se dohodneme, že do toho nebudeme zbytečně šahat, vyhneme se tomu, abychom se veřejně kvůli tomu střetli. Někdy si řekneme: budeme se o tom bavit a najdeme z toho společné východisko,“ řekl Zaorálek.

Cíl je podle něj jednoduchý. A to dosáhnout co největší jednoty a zabránit tomu, aby někdo tvrdil, že česká zahraniční politika a postoje jsou nesrozumitelné. „Nemůžu vyloučit, že někdo řekne něco, co není sdíleno všemi, to jen tak nevyloučíte, protože každý má vlastní mandát, vlastní hlavu,“ podotkl. Důležité ale podle něj je, že všichni souhlasí s koordinační rolí ministerstva zahraničí. „A že mi všichni dávají najevo, že jsou připraveni se o čemkoli bavit.“

Připomněl, že se ústavní činitelé kvůli sladění zahraniční politiky začali pravidelně scházet na Pražském hradě, kde společně probírají aktuální problémy, u kterých by mohly vyvstat neshody. Zaorálek poznamenal, že po celém světě jsou v poslední době tendence k rozdělování společnosti. „Jde o to, aby se to nestalo militantní, až za hrob nepřátelské, aby to pak nebránilo dokonce třeba funkci ústavních orgánů,“ poznamenal.

Se Zemanem podle něj od počátku věděli, že musí spolupracovat. Jako příklad uvedl zamrzlou výměnu velvyslanců. „Byl tady obrovský problém. Docela to ohrožovalo základní funkčnost diplomacie,“ řekl. „Cením si toho, že jak prezident, tak i já jsme nejspíš natolik soudní lidé, že jsme věděli, že se musíme domluvit. Od prvního okamžiku jsme se začali bavit o těchto věcech a nikde jsme na sebe nenarazili takovým způsobem, že bychom se zablokovali a vrátili zpátky,“ dodal.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nejdříve škodolibé poznámky, teď jedna omluva za druhou. Čižinský, Pekarová Adamová a další šířili lež a doplatili na to

19:55 Nejdříve škodolibé poznámky, teď jedna omluva za druhou. Čižinský, Pekarová Adamová a další šířili lež a doplatili na to

Některým poslancům přišla z e-mailu předsedy SPD Tomia Okamury speciální vánoční nabídka, že si prý …